Manuel Terapi

 • Eylül 19, 2019

Manuel Terapi Ankara

Manuel Terapi çeşitli manevra ve manipülasyon yöntemleri ile elleri kullanarak yapılan tedavidir. Elle fizik tedavi veya manuel fizik tedavi diye de bilinir.

Doktor tedaviyi bizzat kendi elleri ile uygular. Manuel terapinin temelinde binlerce yıllık tarihe dayanan manuel tıp bulunmaktadır. Bilimsel ve geleneksel bir yöntemdir. Ellerin kullanımı, hekim hasta arasında özel bir bağ oluşturmuştur.

Manuel Terapi yöntemleri kas-iskelet sistemi hastalıkların tedavisinde özellikle bel ve boyun ağrısı için cerrahi olmayan bir yaklaşım olarak kullanılmıştır.

Haber sitelerinde çıkan konu videomuz için tıklayınız

Manuel Terapi

Manuel Terapi

Manuel Terapi Nasıl Yapılır?

 • Yapılacak ön muayene ile hasta değerlendirilir ve sonuca göre hangi tekniğinin kullanılacağına tedavide uygulanacak yöntem ve teknik belirlenir.
 • Tedavi planlanan bölgede kırık, burkulma, incinme, yırtık gibi zedelenmeler ve diğer sakıncalı durumlar dikkatle incelenmelidir.
 • Manuel tıp uygulamalarında başarılı bir sonuç için hasta seçimi ve değerlendirmesi son derece önemlidir.
 • Hastanın manuel tedavi için uygun olup olmadığı, kas iskelet sistemi anatomisine hâkim, kas iskelet sistemi rahatsızlıklarını değerlendirme becerisi olan, manuel tıp konusunda eğitimli ve deneyimli bir hekim tarafından ayrıntılı muayene edilerek değerlendirilir.
 • Manuel terapide, sorunlu bölgeye eller ile itme, germe, bükme gibi çeşitli kuvvetler uygulanır. Hasta uygun şekilde konumlandırılır ve manuel terapist ellerini nazik bir şekilde kullanarak ağrıyı tedavi eder.

 • Manuel terapi sırasında hasta mutlaka gevşemelidir. Oda koşulları ısı, ses veya çevre düzenlemesi gibi konularda hastanın rahat olmasını sağlayacak özellikte olmalıdır. Hastanın gevşemesi ve hareketin ilgili alana lokalize edilebilmesi için hasta ve tedavi edilecek bölge en uygun şekilde pozisyonlanır. Tedavinin uygulanacağı eklem dışındaki bölgeler iyi desteklenerek tedavi edilecek eklemin hareketini sınırlayacak bir engel ortadan kaldırılır.
 • Eklem hareketlerinin değerlendirilmesi ve ilk uygulama eklemin en gevşek olduğu istirahat pozisyonunda yapılır. Eğer istirahat pozisyonu sağlanamıyorsa ağrının en az olduğu pozisyonun kullanılır. Manuel terapi tekniklerinin hepsi hem değerlendirme hem de tedavi amacıyla kullanılır. Bu, uygulama esnasında devamlı olarak değerlendirme yapılmasına da olanak tanır. Eklemin durumu ve hareket açıklığı her tedavi seansından önce ve sonra değerlendirilir gerekirse sağlam ekstremite ile karşılaştırılır. Eklemin durumuna göre gerekirse tedavide değişiklik planlanmalıdır.
 • Germe; Bağ dokunun hızla boy değişikliğine gösterdiği direnç nedeniyle yavaş uygulanır. Küçük amplitüdlü salınımların eklendiği uzatılmış germe uygulanabilir. Ritmik salınımlar rahatsızlık hissini azaltır ve manuel terapi esnasında gevşemeyi kolaylaştırır. Uzatılmış germe kollajen dokunun elastikiyetini arttırmak yönünden en güvenilir ve etkili olan tekniktir. Germenin yoğunluğu hasta gevşedikçe, ağrı ve koruyucu kas kasılmasının azalması ile arttırılır. Eklem ağrılı pozisyona getirilmez veya ağrı noktasından ileriye geçilmez. Manuel terapist yumuşak dokuların gerilmesi sonucunda oluşan rahatsızlık hissi ile ağrı ve koruyucu kas kasılması arasındaki farkı bilir. Hareketin hızı ve amplitüdü ağrı, sakınma ve kısıtlığının miktarına bağlı olarak ayarlanır.

 • Manuel terapide hastanın vücut kısımlarından kaldıraç kolları oluşturarak tedavide kullanılır.
 • Hastanın uygun konumlandırılması tedavide ilk basamaktır.
 • Tedavi edilecek bölgeye ellerin tam teması önemlidir.
 • Manuel terapide eklemlerin fizyolojik ve elastik bariyerler dikkate alınmalıdır.
 • Hasta rahat olmalı ve kendini gevşek bırakmalıdır.
 • Hekim de yine rahat, tam dengede ve desteği iyi olmalıdır. Hekim ile hastanın uyumu ve konumu ‘dans eden bir çift’ gibi olmalıdır.

Manuel terapide bozulmuş biyomekaniğe bağlı ağrı ortadan kaldırılır. Normal hareket ortaya çıkarılır. Hastalara detaylı bir fonksiyonel muayene sonucunda uygulanan güçler kas, fasya, tendon, bağlar, kemik, eklem ve omurga yapısına uygun bir şekilde kişiye özel uygulanır.

Teknikleri

Manuel Terapi işleminin Mobilizasyon ve Manipülasyon olmak üzere iki türü vardır. Mobilizasyon, yumuşak, ritmik, tekrarlanabilen, genliği büyük pasif hareketlerdir. Burada amaç yumuşak, ritmik, tekrarlanan hareketlerle kısıtlılığı yok etmektir.

Manipülasyon ise; hastanın uygun konumlandırılması yapıldıktan sonra kısıtlılığının bulunduğu bölgeye küçük bir kuvvetin hızlı ve kontrollü bir şekilde verilmesidir.

Uygulanan kuvvet hızlı olmalıdır. Akut yani yeni başlayan hastalıklarda tek defalık manipülasyonla tedavi etmek mümkünken, kronik durumlarda manipülasyon tek başına yeterli gelmemekte ve mobilizasyon ve diğer bazı kas teknikleri kullanmak gerekmektedir. Manuel terapi hastanın muayene bulguları ve tanısına uygun olarak yapılır ve uygulama ağrısızdır. Uygulama sırasında çıtlama, kütleme sesi duyulabilir. Genellikle uygulamadan hemen sonra bir rahatlama gözlenir.  Manipülasyon öncesi hazırlık amacıyla uygulanabilir veya manipülasyonun uygulanamayacağı durumlarda tekrarlanan mobilizasyon uygulamaları ile benzer iyileşme sağlanabilir. Hastanın tedaviye uyumu önemlidir. Hasta rahat olmalıdır ve bazı teknikler sırasında söylendiği zaman hastanın derin nefes alıp vermesi gerekir. Bazı kas tekniklerinde hastanın kasını aktif olarak kasması istenir.

Manuel Terapi Fiyatları 2019

Manuel Terapi Fiyatları yapılan seans fiyatlarına göre değişmektedir. Fiyatlar ayrıca doktordan doktora ya da klinikten kliniğe göre değişmektedir. Manuel terapi Fiyatları için daha detaylı bilgi almak için lütfen bizi arayınız.

Ne İşe Yarar?

Manuel Terapi eklem hareket kısıtlılıklarını gidermek, reversible yani geriye dönebilen fonksiyon bozukluklarını ortadan kaldırmak ve kas iskelet sisteminin maksimal ve ağrısız hareketini sağlamaktır.

Eklemdeki hareket kısıtlılıkları ve fonksiyon bozukluğu pek çok hekim tarafından kireçlenme dediğimiz dejeneratif değişikliklerle açıklanmaya çalışılır. Buna rağmen ağrılı ve hareketi kısıtlanmış eklem muayenelerinde kireçlenme, menüsküs gibi bir hastalık tespit edilemediği hasta sayısı da çoktur. Ayrıca çekilen röntgen filmlerinde belirgin dejeneratif değişikliğe rağmen eklem hareketleri açık ve ağrısız olabileceği gibi tam tersine, radyolojik görüntünün tamamen normal olmasına rağmen hareketler ileri derecede ağrılı ve kısıtlı da olabilir. Kısaca eklem fonksiyon bozuklukları her zaman standart organik patolojilerle ve röntgen, mr gibi görüntülenme yöntemleriyle açıklanamamaktadır.

Hangi hastalıklarda kullanılır?

 • Duruş bozukluğu
 • Kas dengesizlikleri
 • Evde ve işyerinde uygun olmayan ergonomi ile çalışma gibi nedenlerden kaynaklanan sorunlar
 • Kas iskelet sisteminin fonksiyon bozukluğu
 • Lokalize hassasiyet ve hareket kaybı bulunan bütün ağrılarda
 • Ani bel, boyun tutulmaları
 • Kilitlenmeler
 • Sakroiliyak eklem disfonksiyonu denilen bele yansıyan ağrıya neden olan pelvis yani leğen kemiği kaynaklı sorunlar
 • Golfçu dirseği, tenisçi dirseği gibi tendinitler
 • Omuzda sıkışma sendromu
 • Karpal tünel sendromu
 • Ulnar sinir sıkışması başta olmak üzere birçok sinir sıkışmasında bazen tek başına bazen de başka tedavi yöntemleri ile birlikte kullanılır
 • Boyun, bel düzleşmesi
 • Toplumda kulunç olarak bilinen miyofasiyal ağrılar ve donuk omuz gibi eklem hareket kısıtlılıkları başta olmak üzere kas iskelet sisteminin kalıcı ve yapısal olmayan birçok fonksiyon bozukluklarında uygulanır.
 • Bel, boyun fıtığı olarak bilinen disk herniasyonları ve fibromiyaljide standart medikal tedaviye eklenen manuel terapi ile hastanın şikayetlerinde anlamlı olarak azalmalar görülür.
 • Bel ağrısı, diz ve kalça osteoartriti (kireçlenme) tedavi rehberlerinde manuel terapi diğer tedavi yöntemleri ile birlikte önerilmektedir.
 • Manuel terapinin non-spesifik boyun ağrısında ve diz kireçlenmesinde ağrı yoğunluğunu azalttığı gösterilmiştir.

Bel ağrısı olan hastalarda manuel tıp ile omurga hareket açıklığının arttığı bildirilmiştir. İstenen hedefe ulaşabilmek için mobilizasyon tekniklerinin yanı sıra eş zamanlı eklem hareket açıklığı egzersizleri, kuvvetlendirme egzersizlerini de içeren kişiye özel çok yönlü bir ev egzersiz tedavi programı yapılmalıdır.

Manuel Terapi hareketleri nasıldır?

Manuel Terapi doktor gövde mekaniğini en iyi şekilde kullanarak, vücudunu ve tedavinin yapıldığı bölgeyi bir bütün olarak hareket ettirir. Doktorun elleri, ilgili bölgeyi sıkıca kavrar yani derin temas eder. Temas alanı ne kadar fazla olursa işlem o kadar rahat olur. Genellikle bir el tedaviyi gerçekleştirirken, diğer el sabitlemeyi yapar. Manuel Terapi sırasında kuvvet eklemin serbest kısmına, ekleme mümkün olan en yakın noktadan uygulanır. Manuel Terapi kuvveti doktorun ağırlık merkezine mümkün olan en yakın noktada olur ve kuvvet uygulanırken gereken durumlarda yerçekiminden de yararlanılır.

Manuel Terapi Ankara’da nerede yaptırılır?

Manuel Terapi Ankara kas iskelet sistemi anatomisine hâkim uzman doktor tarafından yapılması gereken bir tedavidir. Manuel terapist ünvanı, uzun bir o kadar da zor bir eğitim süreci sonunda alınır. Türkiye’de manuel terapi yapan uzman doktor sayısı sınırlı olduğu için manuel terapinin yapıldığı hastane ve merkezlerde hekim sayısıyla orantılı olarak kısıtlıdır. Manuel Terapi Ankara‘da, Türkiye’nin en seçkin üniversitesinde eğitim almış ve sonrasında FIMM (Uluslararası Tıp Organizasyonu)’in düzenlediği eğitim programını başarılı bir şekilde tamamlayarak uzman doktor manuel terapist ünvanını alan doktorumuz tarafından Dr. Soytürk Muayenehanesinde yapılmaktadır.

Manuel tıp yan etkileri nelerdir?

Manuel tıp uzman ellerde hiçbir yan etkisi olmayan bir tedavidir. Kas iskelet sistemi anatomisine hâkim olmayan, hekim dışı kişilerin yaptığı uygulamalar kalıcı sakatlıklara neden olabilmektedir. Bu nedenle manuel terapiyi uygulayacak kişinin tıp doktoru olup olmadığını mutlaka sorgulayın.

Manuel terapinin yapılmaması gereken durumlar nelerdir?

Uzman bir manuel terapistin tedavi seanslarına başlamadan önce kesin sakıncalı durumları değerlendirmesi şarttır.

Bazı sistemik hastalıklarla birlikte birçok bölgesel problem yapılmaması gereken durumları oluşturur. Yeterli tecrübeye sahip olmayanların manuel terapi yapmaya kalkışmaları geri dönüşümsüz sıkıntılarla sonuçlanabilir. Yetersiz ustalık en önemli kontrendikasyondur.

 • Sistemik kemik hastalıkları
 • Kanama bozuklukları
 • Kemik iltihaplanması
 • Ligaman kopmaları
 • Stabil olmayan kırıklar ve ilerleyici kuvvet kaybıyla giden hastalıklar önemli yapılmaması gereken durumlardır.
 • Eklemlerde aşırı gevşeklik olan durumlarda yapılamayacağı gibi tamamen donmuş eklemlerde de uygulama yapılamaz.

Manuel terapi tedavinin etkisi ne kadar süre devam eder?

Manuel Terapi tedavisinin amacı adele dengesizliklerini tespit etmek ve buna uygun tedavi tekniklerini seçmektir. Dolayısıyla tedavinin etkisi ve devamlılığı için doğru tanı en önemli kriterdir.

Manuel terapsit fonksiyonel muayene yaparak, görüntüleme yöntemlerinin ve kan tahlillerinin tespit edemediği sıkıntıları yakalayıp tedavi eder. Kas iskelet sistemi sorununun neden kaynaklandığı ve şikâyetin süresi önemlidir. Akut yani yeni başlayan kas iskelet sorunlarında problem bölgesel olarak kalır ayrıca eklem ve kıkırdaklarda yapısal değişiklikler meydana gelmediği için yapılan uygulamalarda manuel tedavinin etkinliğini tek seansta bile görmek mümkündür ve etkisi daha uzun süreli olur. Hastanın şikâyeti uzun süreli ise problem sessiz bir şekilde kaslar yoluyla başka bölgelere yayılmakta ve birçok kas ve eklemi etkilemektedir. Ve özellikle osteofit gibi yeni kemik oluşumu, eklem aralığında daralma gibi yapısal hasar da gelişmişse manuel terapi daha uzun sürer ve minimum 3 seanslık tedavi ile etkisi ortaya çıkmaya başlar.

Örneğin kronik bel ağrısı (12 haftadan uzun süren bel ağrısı) varlığında; 6-10 seansa kadar manuel terapi seanslarının uzatılması önerilebilir.

Duruş bozukluğu, kas dengesizlikleri, evde ve işyerinde uygun olmayan ergonomi ile çalışma gibi nedenlerden kaynaklanan bir soruna manuel tedavi ile yardımcı olunabilir. Ancak nedenler ortadan kaldırılmazsa yakınmaların belirli bir süre sonra tekrarlama olasılığı fazladır. Bu nedenle manuel tedavi sonrasında da ergonomik prensiplere dikkat edilmelidir.

Kas dengesizlikleri için güçsüz olan kaslara kuvvetlendirme ve kısalmış gergin kaslara germe egzersizlerini içeren kişiye özel egzersiz programına uyulmalıdır.

Manuel terapinin etki mekanizması nedir? Bilimsel temelleri nelerdir?

İnsan vücudunda kemik, eklemler ile kaslar ve çevre yumuşak dokuların birbirleri ile yapısal olduğu kadar işlevsel bir ilişki içindedirler. Bu yapısal ve biyomekanik bütünlük içinde yapılan değerlendirmeler ile vücudun bir bölgesinde hissedilen ağrının başka bölgedeki bir hareket kısıtlılığından kaynaklandığı saptanabilir. Hareket kısıtlılığının tedavi edilmesi ile, kinetik zincir dediğimiz hareket sisteminin fonksiyonel ilişkide olduğu diğer yapılardaki sorunlar da ortadan kalkar. Bu durum, manuel terapinin biyomekanik etkileri ile açıklanmaya çalışılmaktadır.

Manuel terapi fıtık tedavisinde yapılır mı?

Bel ve boyun fıtığı olarak bilinen disk herniasyonlarında manuel terapiyle ağrılarda anlamlı derecede azalmalar saptanmaktadır. Manuel terapi ile eklem aralığında ve omurga disk içindeki basıncın azaldığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Özellikle erken dönemde ağrıyı azaltmakta ve işlevsellikte artış sağlamakta etkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.

Manuel terapi boyun fıtığında etkili midir?

Boyun fıtıklarının %90’ı ameliyat dışı yöntemlerle tedavi olabilmektedir. Manuel terapi boyun fıtığında, hiçbir yan etkisi olmayan, kısa sürede fayda sağlayan etkili bir yöntemidir.

Manuel terapiyi kimler yapabilir?

Manuel Terapi elleri kullanarak omurga ve eklemlerdeki hareket kısıtlılıklarını düzeltmek, postural dengeyi sağlamak amacıyla fizyolojik sınırlar içinde yapılması gereken bir takım manevralardır.  Manuel terapi özel bir uzmanlık alanıdır. Özellikle omurga bölgesine, manuel terapi sadece hekimler tarafından yapılmalıdır. Detaylı bir değerlendirmeden sonra uzman doktorun tıbbi koşullarda yapacağı bir tedavidir.

Manuel Tıpta Manuel terapinin riskleri nelerdir?

Uzman doktor ve tıbbi olmayan koşullarda yapılarda yapılan manuel terapi, eklem gevşemelerine, ciddi ve kalıcı sakatlıklara, omurga hasarı sonucu felç gibi nörolojik sorunlara yol açabilir.

Manuel Tıp, Manuel terapi muayenesi, Manuel terapi ve tanı
 • Hasta ile görüşme, şikayetlerinin dinlenmesi ve muayene bir veri toplama sanatıdır. Hastanın yakınmaları dinlenerek sübjektif veriler elde edilir. Şikayetlerinin ne kadar süredir olduğu, artıran ve azaltan faktörler, gece ağrısının olup olmaması, daha önceki tedavileri, mesleği, geçirdiği kazalar ve hastalıklar ayrıntılı bir şekilde not edilmelidir.  Bazen, hastanın söylemediği/sakladığı şikayetler veya endişeler de vardır. Uygulayıcı bu olasılığın farkında olmalı ve doğru öykü almaya çalışmalıdır.
 • Kas-iskelet sistemi fonksiyonel muayenesi, görüntüleme yöntemleriyle ve kan tahlilleriyle tespit edilemeyen kas kısalıklarını, eklem kısıtlılıklarını tespit eder.  Hastanın muayenesi daha görüşme odasına gelirken, koltuğuna oturup kalkarken başlar. Doktor iyi bir gözlemci olmalı hastanın yürüyüşünü ve postürünü bu aşamada kabaca değerlendirmelidir.
 • Deneyimli hekimler genellikle ortaya sorular atar ve muayene bu sorunlara yanıtlar bulmak üzere yapılır. Ayakta dururken, sırt üstü yatarken ve yüzü koyun yatarken olmak üzere hastaya farklı pozisyonlar verilerek muayene yapılır. Hasta çıplak ve gevşek bir durumda olmalıdır.
 • Manuel tıp yaklaşımında değerlendirilmesi gereken en önemli nokta postür analizidir. Pek çok kısıtlılık kendini asimetrik postür değişiklikleri ile gösterir. Hasta bir bütün olarak görülmeli ve tüm vücudun genel hareketlilik düzeyi gözlenmelidir. Ağrılı bölge çıplak olarak incelendiğinde ciltte renk değişimi gözlenebilir. Derinin hafifçe çizilmesi ile ortaya çıkan kızarıklık veya solukluk önemlidir.
 • Hastaya aktif hareketler yaptırılıp çıkan ağrı tespit edilir. Ağrıyı azaltan ve artıran hareketler tedavinin planlanması için önemlidir.  Hem hastanın ağrı eşiği hem de ağrının, hareketin ne kadarına eşlik ettiği tespit edilebilir. Belirli açılarda başlayıp biten ağrının nedeni sıklıkla eklem mekaniği ile ilgilidir. Özellikle omurga hareketlerine üç planda bakılmalıdır. Ayrıca hastanın hareketi nasıl kontrol ettiği, bir anlamda hareketin kalitesi de tespit edilmelidir. Normal hareket sabit hızlı, yumuşak sonlanmalı, kontrollü ve kesintisizdir. Fonksiyonel hareketler değerlendirilmeli, fonksiyonel bozukluğa neden olan patolojinin fonksiyon bölgesinden uzakta olabileceği göz önüne alınmalıdır.
 • Manuel tanının temelini elle muayene oluşturur.
 • Hem renk değişikliklerinin bulunduğu hem diğer bölgelere dokunulur; cilt ısısında ve neminde değişiklik, duyarlılık, gerginlik, cilt altı yapışıklık, bölgesel hassasiyet, kıvam değişikliği (sertlik/yumuşaklık) tespit edilebilir.
 • Dokunarak sağ ile solu ve yukarısı ile aşağısı karşılaştırılmalıdır. Karşılaştırma yapmadan değerlendirirsek anlamlı bir sonuca varmak zor olur. Dokunma tabakalar halinde yapılır.
 • Omurganın her iki yanıda olan cilt ve cilt altı dokuda olan değişiklikler, deneyimli hekimler için çok değerli bilgiler verir. Iç organ bozukluklarına da bağlı olabilen karakteristik özellikleri vardır.
 • Yumuşak doku dışında omurgaya dokunarak pozisyonel değişiklikler bulunabilir. Omurganın muayenesinde kemik asimetrileri ile birlikte bitişik omura göre üç planda (fleksiyon/ekstransiyon, lateral fleksiyonlar ve rotasyonlar) rölatif hareket kaybı tespit edilebilir. Bazen hareket kaybının aksine omurga fazla hareketli olabilir.
 • Omurga çıkıntılarına basınçla ve hareket sırasında çıkan duyarlılık bölgeleri de önemlidir. Basınçla ortaya çıkarılan omurga yaylanmanın azalması (eklem oynaklığının kaybı) ve duyarlılık not edilmelidir. Omurga muayenesi yapılırken zincirleme reaksiyonlar ve refleks bağlantılar göz ardı edilmemelidir. Örneğin boyun bölgesinde tespit edilen bir probleme, kaburga eklemlerinde bulunan bir kısıtlılık eşlik edebilir. Aynı şekilde, birinci ve ikinci boyun omurlarında olan bir kısıtlılık varlığında, yedinci boyun omuru ve sırt birinci omuru arasında kısıtlılık aranmalıdır.
 • Manuel tanıda sorunu tespit etmek üzere kullanılan pek çok özel test bulunmaktadır. Örneğin, çift terazi testinde, hastadan iki ayağını iki farklı teraziye basıp, tam dengede durması ve iki bacağına eşit ağırlıklı vermesi istenir. Terazilerin birinde daha fazla ağırlık olması o tarafta zincirleme bir disfonksiyon olduğunu düşündürür.
Hasta seçimi nasıl olmalıdır?
 1. Manuel tıp uygulamalarında başarılı bir sonuç için hasta seçimi son derece önemlidir. Omurga ve ekstremite eklem fonksiyon bozukluğu, lokalize hassasiyet ve hareket kaybı bulunan bütün kasiskelet sistemi ağrılarda manuel tıp yöntemleri kullanılabilir. Tedavi planlanan bölgede major yaralanma, kırık, burkulma, incinme, bağ yırtığı gibi zedelenmeler ve dikkatle incelenmelidir.
 2. Manuel tedaviye aday hasta seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar arasında hastanın yaşı, cinsiyeti, problemin lokalizasyonu, tipi ve süresi, vücut yapısı, psikolojik durumu, eşlik eden hastalıklar ve genel sağlık durumu gelmektedir. Manuel tedavi yöntemlerinden hastaya en uygun olanı belirlenmelidir.
 3. Hem omurga hem de ekstremitelerde, akut ve kronik eklem/bağ zorlamaları en sık uygulama alanı bulan hastalıklardır. Yeni olaylarda tedavi daha başarılıdır. Hareketsizlik ya da kırık sonrası eklem hareket kısıtlığı, sertlik ve ağrı ile buna bağlı kas kısalıkları manuel terapiden fayda görür. İlerleyici kuvvet kaybına neden olmayan bel ve boyun fıtıklarında uygulanabilir. Manuel tıp yöntemlerine iyi cevap veren bir diğer patoloji de sık görülen bel fıtığını taklit eder tarzda bacak ağrısı yapan sakroiliak disfonksiyon denilen leğen kemiği kaynaklı sorunlardır. İyi huylu baş dönmesi de manuel manevralarla iyi sonuç alınır.
 4. Fibromiyaljide standart medikal tedaviye eklenen manuel tedavi ile bulgular anlamlı olarak azalır. Ameliyat sonrası ağrının kontrolünde yumuşak doku yöntemleri ağırlıklı manuel tedavi etkilidir.
 5. Manuel tedavi yöntemleri, kişinin hiçbir şikâyeti olmasa da koruyucu amaçlı uygulanabilir. Çünkü manuel terapistler omurga hareket kaybı ile ilgilenirler çünkü bize göre, hiç şikâyeti olmayanlarda ortaya çıkacak mekanik yüklenme, sistemik hastalık, psikojenik problemler ve yaşlanmayla birlikte kısıtlanmış alanda problem oluşur. Bu durum tedavi edilmezse, metobolik değişikliklere bağlı normal doku yapısının bozulması ve bunun yaratacağı iç organ etkileri ortaya çıkar.
Tanımlamalar

Manuel Terapi:

Manuel terapi ellerle yapılan tedavi demektir. Daha detaylı bir tanımlama yapacak olursak; eklemlerdeki hareket kısıtlılıklarını düzeltmek, geriye dönüşlü fonksiyon bozukluklarını gidermek amacıyla, yalnızca elleri kullanarak yapılan bir mekanoterapi yöntemidir.

Manipulasyon:

Manipulasyon bazen manuel terapi yerine kullanılabilmektedir. Ama manipülasyon, manuel terapi yöntemlerinden sadece biridir. Uluslararası Manüel Tıp Federasyonunun tanımına göre manipülasyon “Postüral denge durumunda kas-iskelet sisteminin maksimal, ağrısız hareketini sağlamaya yönelik talimatlar ve manevralar kullanılarak hastanın tedavi sürecinde ellerin kullanımı”. Manipülasyon veya manüel tıbbın hedefi optimal vücut mekaniklerini sağlamaya yardımcı olmak ve kısıtlanmış bölgelerde hareketi arttırmaktadır.

Maksimal ağrısız hareketi dengeli bir postür içinde arttırmak ve işlevi optimize etmek ama hedeflerdir. Bu hedefler optimal hareket açıklığı, vücut simetrisi ve dokunun yapısal değişiklikleri ile sonuçlanan bir eklemin fonksiyon bozukluğunun mekanik işlevini eski haline getirmeye ve değişmiş refleks paternlerini normalleştirmeye çalışan tedavilerle gerçekleştirilir. Manüel tıp tekniklerinin başarılı kullanımlarını tedavi öncesi ve sonrasındaki yapısal değerlendirme belirler.

Manuel tıp girişimleri hem kaslar hem de omurga ve kol, bacak eklemlerin manipülasyonunu içerebilir. Manüel tıbbın en temel kullanımı hareket kısıtlılığını gidermek ve hareket asimetrisini düzeltmek amaçlıdır. Artmış hareketlilik ve esneklik optimal kas işlevini ve hareket kolaylığını eski haline getirmede yardımcıdır. Ağrıda azalma sıklıkla normal hareketin eski haline dönmesi ile ilişkilidir. Tedavi bazen omuriliğe gelen ağrı girdilerin azaltılmasına yönelik olarak uygulanabilir. Endorfin salınımı ağrı eşiğini yükseltir ve ağrının şiddetini azaltır.

Manipülasyonun son hedefi hastanın işlevini ve iyilik halini arttırmaktır. Buna örnek olarak ağrının azaltılması, artmış ambulatuvar yetenek ve biyomekanik hareketin artmış verimi gösterilebilir. En temel yetenek kazandırıcı hedef hareketi arttırmaktadır. Ayrıca ağrı girdiyi azaltmak, lenfatik dönüşü arttırmak ve dokuların dolaşımını iyileştirmek gibi fizyolojik hedefler vardır. Manüel tıp Amerika’da hastalar tarafından çok talep edilmekte ve yaygın olarak uygulanılmaya devam etmektedir. Her yıl 12 ila 17,6 milyon Amerikalının manipülasyon tedavisi aldığı tahmin edilmektedir ve hasta memnuniyeti yüksektir.

Mobilizasyon:

 Mobilizasyon teknikleri hastanın istemli olarak durdurabileceği kadar yavaş hızda gerçekleştirilen pasif hareketlerdir. Mobilizasyon sırasında fizyolojik hareketler kullanılmaktadır. Teknik ve uygulamaların daha iyi anlaşılabilmesi için mobilizasyon tekniklerinin tanımlanmasından önce eklem hareketlerinin tanımlanması gereklidir. Çünkü mobilizasyon tekniklerinin nasıl uygulanacağına eklemin yapı ve hareket özelliğine göre karar verilmelidir.

Manuel Tıp:

El beyinde en geniş yeri kaplayan organ olmasının yanı sıra, insan psikolojisinde ve sosyal hayatında çok ayrı bir anlam ve önem taşıyan simgedir. Manuel tıp özellikle kas iskelet sistem sorunları ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Manuel terapi yöntemlerini bilimsel olarak ele alan, yapılması gereken ve yapılmaması gereken durumları, uygulama teknikleri ve etkilerini güncel bilgiler ışığında araştıran ve açıklayan tıp bilimi “manuel tıp “adını alır. Manuel tıbbın amacı vücut mekaniğinin optimizasyonu, ağrısız ve maksimal, hareketin ve fonksiyonun uygun posturde temin edilmesidir. Bunun için manuel muayene teknikleriyle bozukluğa neden olan patoloji ve buna bagli zincirleme reaksiyon ve kısıtlılıkları tespit edilerek en uygun manuel terapi uygulanmalıdır.

Maksimal ağrısız hareketi dengeli bir postür içinde arttırmak ve işlevi optimize etmek ama hedeflerdir. Manüel tıbbın en temel kullanımı hareket kısıtlılığını gidermek ve hareket asimetrisini düzeltmektir. Artmış hareketlilik ve esneklik, optimal kas işlevini ve hareket kolaylığını eski haline getirmede yardımcıdır. Normal hareketin eski haline dönmesi ile ilişkili olarak ağrı azalır.  Manuel muayene ile fonksiyon bozukluğuna neden olan durum tespit edilerek en uygun manuel terapi uygulanmalıdır.

Manuel Terapi Hasta Yorumları

Her seanstan sonra hem fiziksel hem ruhsal rahatlamış olarak eve döndüm

Pek Sevgili Yasemin Hanım’a

Buraya gelmemin sebebi bir gece artık ağrılara dayanamayıp internete sarılmam ve orada Yasemin hanımın ismini görmem… Daha sonra hasta yorumlarını okuyup, hastaların büyük memnuniyetini gördüm. Ve ertesi sabah arayıp randevu aldım. İlk randevuya geldiğimde ağrılarım çok fazlaydı. Boynumu çeviremiyordum. O gün hem ağrılarım biraz hafifledi. Hem de ruhum hafifledi sanki… Yasemin hanımın güler yüzü, ses tonu adeta bir psikolog gibiydi. J her seanstan sonra hem fiziksel hem ruhsal olarak rahatlamış bir şekilde eve döndüm. Tek sorun egzersizleri tam ve düzenli olarak yapmayışımdı. Ekim ayında başlayan seansların bugün sonuncusuydu. Yasemin hanıma söz verdim. 4 hafta sonra egzersizlerin hepsini yaptım ve çok iyiyim demek için geleceğim. J

Her şey için teşekkürler Yasemin Hanım

AYŞENUR

16.12.2019

Her seanstan sonra hem fiziksel hem ruhsal rahatlamış olarak eve döndüm

İyi ki hekimliği seçmişsiniz ülkemize insanlarımıza diyebilirim sunduğunuz katkılar aşikâr

Merhabalar Yasemin hocam,

Sizinle hiç beklemediğim bir zamanda karşılaşmış olmak benim için en büyük şansmış bunu bugün daha iyi anlıyorum. Fiziksel sağlık sorunum dışında, yaşadığım sıkıntılara bütüncül yaklaşıp hayatıma ilişkin bakış açımı değiştirdiniz. Sizinle geçirdiğimiz bu süreci, yaklaşımınızı, tatlı üslubunuzu hiç unutmayacağım. Ben ilk defa bir tedavi sürecimi tamamladım. Çoğunlukla ihmal etme eğilimi var itiraf etmek gerekirse. Bunu sizin sayenizde başardım. Buradan ayrılırken özleyeceğimi çok yoğun hissediyorum ve “iyi ki bu notu yazıyorum biraz daha kaldım.” diye içimden geçiriyorum.

İyi ki hekimliği seçmişsiniz ülkemize insanlarımıza diyebilirim sunduğunuz katkılar aşikâr, sizi klonlama şansımız olsaydı da bilginizle, enerjinizle karşılaşmayan kalmasaydı. Yazmak maalesef benim içinde çok zor, kelimeler size beslediğim sevgi ve saygıyı ifade etmede kifayetsiz kaldı. Sevgiyle kalın, siz benim için her zaman sevgiyle anacağım güzel bir insan olacaksınız.

30.11.2019

İyi ki hekimliği seçmişsiniz ülkemize insanlarımıza diyebilirim sunduğunuz katkılar aşikâr 1 İyi ki hekimliği seçmişsiniz ülkemize insanlarımıza diyebilirim sunduğunuz katkılar aşikâr 2

Ameliyatsız Ağrı Tedavileri Hasta Yorumları

Manuel Terapi Ankara da tanıdığım beş parmağı geçmeyecek değerli hocalardan bir tanesi sizsiniz

Yasemin Hocam güler yüzü sevecenliği ve insan güvenini daha fazla arttırıyor. Şikayetlerim ilk güne kadar gerçekten inanılmaz azaldı. Sayın hocam sizi tanıdığıma gerçekten çok memnun oldum. Ankara da tanıdığım beş parmağı geçmeyecek değerli hocalardan bir tanesi sizsiniz. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız değerli hocam.

Manuel Terapi Ankara da tanıdığım beş parmağı geçmeyecek değerli hocalardan bir tanesi sizsiniz

Yasemin Hocama ve ekibine güler yüzü, samimiyeti ve anlayışları için çok teşekkür ederim. Aldığım tedaviden fazlasıyla memnun olarak buradan ayrılıyorum. Beni her aşamada ve her konuda bilgilendirdiler. Ağrılarım hafifledi, yüklerimden kurtuldum hocam sayesinde. İşin ehline geldiğimi biliyordum fakat yaşadığım süreçte üst düzey bir doktorla tedaviye başladığımı anladım. Kıymetli ekibi ve güler yüzleri daima devam etsin. Umuyorum ve inanıyorum ki her şey gönüllerince ve güzel devam edecek. Tekrar teşekkür ederim süreç için. Sağlıcakla…

Manuel Terapi Ayşe Sema AKYOL
Bel ağrısı şikayetlerim sayesinde çok azaldı hatta geçti

Sevgili Yasemin Hocama sonsuz teşekkürlerimle yazıma başlamak istiyorum. Uzun süredir devam eden bel ağrısı şikayetlerim sayesinde çok azaldı hatta geçti diyebilirim. Her şeyden önce insani yönü konuşkanlığı, yaklaşımı kendimi çok iyi hissetmemi sağladı. Bence bu tedavide işin psikolojik boyutu da çok önemli. Hocam bu anlamda hem terapi yaptı hem de tedavi. Bu konuda doktorumu bulduğumu düşünüyorum. Ayrıca tüm ekibe de çok teşekkür ediyorum. Hep güler yüzlü beni karşıladılar ve yardımcı oldular. Hocam iyi ki varsınız. Sizi Seviyorum…

Bel ağrısı şikayetlerim sayesinde çok azaldı hatta geçti

Manuel Terapi- Nihan M. Şahin- Elleriniz dert görmesin.

Sevgili ve Değerli Yasemin Hocam. Öncelikle güler yüzünüz sayesinde insan doktora gelme stresini yaşamıyor, sanki bir arkadaşımı ziyarete gelmiş gibi hissettim her seansta. Sonrasında Doktor olarak ilginiz bilginiz, hastaya yaklaşımınız, yaptığınız her işlem hakkında bilgi vermeniz insana kendini güvende hissettiriyor. Sayenizde geldiğim günden bugüne kendimi çok daha iyi hissediyorum. Her şey için çok teşekkür ederim. Elleriniz dert görmesin.

Manuel Terapi- Nihan M. Şahin- Elleriniz dert görmesin.

Satomi

Thank you very much for your Professional treatment with warm smile and sincere cares. You also gave me comfort 🙂 Durung the treatments and conversations , I felt how much you care about your patients and their well feeling. I totaly appreciate your seriousness about treating patients and being very nice to them. Now, I feel comfortable to know that I can come back to you when I need (hope I don’t have to 🙂 Warmest!!

Satomi

—–

Sevgili Yasemin Doktor;

Sıcak bir gülümsemeyle ve içtenlikle özen göstererek yaptığınız profesyonel tedavi için teşekkür ederiz. Ayrıca bana rahatlık verdiniz.

Satomi

 

Manuel Terapi- Hilal Bey

Özveriyle, bütün ince detaylı dikkati ile beni iyileştirme çabalarına çok teşekkür ederim…

Manuel Terapi- Hilal Bey

 

Manuel Terapi- Tuba Yıldız

Sevgili Yasemin Hanıma ve Züleyha Hanıma tüm ilgileri ve destekleri için teşekkür ederim. Yasemin Hanımın Manuel terapisi sayesinde, ağrılarım azaldı. Emeği, güler yüzlülüğü ve desteği ile kendimi buraya geldiğim halimden çok daha sağlıklı ve iyi hissediyorum. Başarılarının devamlarını diliyor ve çok teşekkür ediyorum.

Manuel Terapi- Tuba Yıldız

Boyun Fıtığı- İyi ki geldim

Merhabalar, ben Aysel, Yasemin hocama boyun fıtığı ve kolumda sinir sıkışması şikayetimle geldim. Öncelikle iyi ki geldim diyorum Hocamın öyle bir enerjisi var ki yaptığı tedaviden önce verdiği pozitif enerjisi insanı moralmen tedavi ediyor. Hastasıyla gerçekten içten ve de samimi ilgileniyor. Tanıdığıma gerçekten çok memnun oldum. Allah her şeyi gönlüne göre versin Hocamı.

Boyun Fıtığı- İyi ki geldim

Manuel Terapi- Ayrıntılı muayene etmesiyle benim iyileşme yoluma ışık oldu.

Bugün Yasemin hocamla son seansımızı tamamladık ama tabi ki daha bitmedi diğer tedavilerim için devam edeceğiz. Nasıl mıyım geldiğime göre çok iyiyim ve inanıyorum ki daha da iyi olacağım çünkü Yasemin hocam gibi bir melekle beraber girdim bu yola. Umutlarımın tükendiği, çevremdekilerin hastalık hastası dediği bir anda son bir umut hadi git dene diyerek geldim Balıkesir’den buraya ve küçük küçük belirtilerle de olsa başladım iyileşmelere. Yasemin hocam işindeki uzmanlıkla her şeyden öte o güler yüzlülüğü, naifliği ilgisiyle beni çok rahatlattı. Ve yazmadan geçemeyeceğim ilk defa böyle ayrıntılı muayene etmesiyle benim iyileşme yoluma ışık oldu. Güzel insan hep olun daha bitmedi bütün tedavilerim bittiğinde tekrar daha güzel duygularla yazacağım.

Manuel Terapi- Ayrıntılı muayene etmesiyle benim iyileşme yoluma ışık oldu.

Manuel Terapi- Yasemin hocamın işini çok iyi yapması

Buraya ilk geldiğimde çok umutlu da değildim, çok mutlu da. Yasemin hocamın işini çok iyi yapması, dahası severek, kendi işine konsantre etmesi bir de sevecen ve güler yüzlü olması da eklenince umudumda arttı, mutluluğumda. Şu an daha iyiyim. Daha da iyi olacağıma inanıyorum. 3 yıldır geçmeyen ağrılarımda az da olsa azalma oldu. Çok mutluyum. Hocam çok teşekkür ediyorum. Sizi tanıdığım için ayrıca mutluyum. Burada çalışan arkadaşlarıma da çok teşekkür ederim.

Manuel Terapi- Yasemin hocamın işini çok iyi yapması

Manuel Terapi- Ayşegül İkbal

10 yıldır bel ağrılarıyla fizik tedaviler aldım. En son ameliyat olmam gerektiği söylendi ve ameliyat olmadan nasıl iyileşirim diye internetten aramalarda Yasemin hocamızın adını buldum. İyi ki bulmuşum. Tedavisiyle nerdeyse ağrısız bir hayatım oldu. Çok teşekkür ederim hem kendisine hem güler yüzlü ekibine…

Manuel Terapi- Ayşegül İkbal

Manuel Terapi- Meltem Yulaf iyi ki bulmuşum

Yasemin Hanımı ağrılarımdan bunalmış bir haldeyken, internet vasıtasıyla buldum. 4 seanslık paket tedavimin son seansını bugün tamamladım. An itibariyle ağrılarımdan %70 oranında kurtuldum, daha da iyi olacağımı düşünüyorum. Hocamı internetten tesadüfen buldum ancak iyi ki bulmuşum. Çok güzel bir tesadüf oldu benim için. Kendisini hem bir insan olarak hem de bir hekim olarak tebrik ve takdir ediyorum. Şifalı ellerine teşekkür ediyorum….

Manuel Terapi- Meltem Yulaf iyi ki bulmuşum

Manuel Terapi- Tuğba Ertan Güler yüzlü doktorumuza çok teşekkür ederim

İki yıldır sırt kol ve ağrılarım vardı. Her türlü tedaviye gittim. Yalnız bir türlü ağrılarım geçmedi. İnternetten yasemin hanımı buldum. Yorumlarını okudum. Kendisine tedaviye geldim. Ağrılarım daha iyi gerçekten yasemin hanım ilgisi ile çok iyi doktor. Elleri ile tedavisini yaparken çok rahatlıyorum. Kaslarımın rahatlaması ağrılarımın azalması sayesinde oldu. Kendisine çok teşekkür ederim. Gitmediğim bölüm kalmadı. Şimdi ağrılarım çok azaldı. Güler yüzlü doktorumuza çok teşekkür ederim.

Manuel Terapi- Tuğba Ertan Güler yüzlü doktorumuza çok teşekkür ederim

Manuel Terapi- Sizi gerçekten çok seviyorum

Doktor Yasemin Hanımı internette kendime doktor ararken bulmuş olmaktan gerçekten çok memnunum. Dayanılmaz ve geçmeyen bel ve bacak ağrım için kendisine geldim. Şu an son seansımı aldım ve 10 yıldır geçmeyen ağrılarım şimdiden daha iyi bir hale geldi. Her şeyden önce gülen yüzü ve uyguladığı bütün tedavileri teker teker açıkladığı için kendisine çok teşekkür ederim. 10 senedir hiçbir doktordan göremediğim samimiyeti ve iyileşme inancımı bana gösterdiği için kendisine çok teşekkür ederim. Samimiyeti ve iyileşme inancımı bana gösterdiği için çok minnettarım. Bu ağrılarla yaşamak zorunda olmadığım, tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa sahip olmadığımı bana gösterdi. Şimdiye kadar gittiğiniz bütün doktorları unutun ve gerçekten tedavi olmanın keyfini yaşayın. Her şey için çok teşekkür ediyorum Yasemin Hanım. Sizi gerçekten çok seviyorum. Tekrar görüşmek üzere Hoş çakalın….

Manuel Terapi- Sizi gerçekten çok seviyorum

Manuel Terapi- Fikret Baş Dr. Soytürk’te hastalarına şifa veren Uzman Doktor Yasemin Soytürk Özseren

Dr. Soytürk’te hastalarına şifa veren Uzman Doktor Yasemin Soytürk Özseren’in güler yüzü tedavi sırasında yaptığı ve yapacağı her uygulamayı tüm açıklığı ile anlatması, işini severek yaptığı konusunda verdiği enerji, samimiyeti ve daha birçok olumlu meziyetlerinin yanında güven veren anlatımlarının tamamını gerçekleştirerek hastasının yaşam kalitesini arttırmasından dolayı teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Dr. Soytürk kliniğinde çalışan arkadaşlarında güler yüzlü ve samimi yaklaşımlarından dolayı kutluyor ve teşekkür ediyorum. Tedavinin başladığı günden itibaren bel fıtığı sorunumun azalmasına ve tedavinin tamamlandığında %100’lük başarı sağlanarak uğurlanmış olmama söyleyebileceğimi kelimelerle ifade etmek gerçekten çok zor. Ancak şunu söyleyebilirim ‘Hocam iyi ki varsınız’ Tebrik ediyor, tekrar görüşmek üzere saygılar sunuyorum.

Manuel Terapi- Fikret Baş Dr. Soytürk'te hastalarına şifa veren Uzman Doktor Yasemin Soytürk Özseren

Manuel Terapi- Yasemin SOYTÜRK ÖZSEREN hanımefendiliğiyle en derin minnet ve şükran duygularımı sunarım.

Bir televizyon programında adını ilk kez duyduğum ‘Manuel terapi’ kavramını araştırmak için peşine düştüğümde yolum değerli doktorum Yasemin hanımla kesişti. Omurgasının muhtelif bölgelerinde ağrısı hiç eksik olmayan, zaman zaman uygulattığı fizik tedavi yöntemlerinden kısa süreli faydalar sağlamış daha sonra bunlara da adeta küsmüş orta yaşta bir bayan hasta olarak bu satırları kaleme alıyorum. İsterdim ki yazdıklarım buradaki sayfalara sığmakla kalmayıp daha geniş kitlelere ulaşabilsin. Bir eski kuşak temsilcisi olarak sosyal medya kullanma alışkanlığım olmadığı için her türlü duygu ve yorumlarımı ‘klasik yöntemle ‘aktarmaya çalışacağım. Bana göre modern ve geleneksel tıp tedavi yöntemlerinin ahenkli bir sentezi olan eklem ağrılarınıza yönelik Manuel terapi ille de tatbik edilmesi gereken ‘Sen daha önceden niye yoktun ‘dedirten bir uygulama. Neredeyse yüzde yüzlük ağrı şikayetlerimle gittiğim muayenehaneden bir ay sonra belli periyotlarla uygulanan dört seanslık tedavi sonucu rahatlayarak ve mutlu ayrılmış bir hastanın satırları bunlar. İtiraf edeyim, başlangıçta geçici bir iyilikle karşı karşıyayım diye düşünmedim değil. Ama tedavinin üzerinden haftalar geçmesine rağmen kendimde hissettiğim iyilik hala devam ediyor ve yürekten inanıyorum ki devem edecek. Engin mesleki bilginin yanı sıra, günümüz insanının neredeyse tamamen yitirdiği güler yüzlülüğünü ve nezaketini hastalarından esirgemeyen Sn. Dr. Yasemin SOYTÜRK ÖZSEREN hanımefendiliğiyle en derin minnet ve şükran duygularımı sunarım.

Manuel Terapi- Yasemin SOYTÜRK ÖZSEREN hanımefendiliğiyle en derin minnet ve şükran duygularımı sunarım.

Manuel Terapi- Geldiğimde ciddi boyun ağrılarım ve baş parmaklarımda tendon sıkışmalarım vardı

Sevgili Yasemin hocamın hastasıyım. Geldiğimde ciddi boyun ağrılarım ve baş parmaklarımda tendon sıkışmalarım vardı. Gerek sevecenliği gerek her konudaki destekleri sayesinde geldiğimde beni çıldırtan ağrılarımdan ciddi seviyede başarı gördük. Her konuda benden desteğini esirgemediği için kendisine Minnettarım. Her şey için teşekkür eder başarılarının devamını dilerim…

Manuel Terapi- Geldiğimde ciddi boyun ağrılarım ve baş parmaklarımda tendon sıkışmalarım vardı

Manuel Terapi- Doğru yerde olduğumu seanslar esnasında daha çok anladım.

Benim sıkıntılarım yıllar önce başladı. Bu süre zarfında pek çok farklı tedavi gördüm. Fakat çok fazla rahatlama göremedim. Bir arayış içindeydim. Daha sonra tavsiye üzerine Yasemin Hocama geldim. Doğru yerde olduğumu seanslar esnasında daha çok anladım. Her şeyden önce yaklaşım çok güzeldi. İşinde hocamın özverili ve iyi olduğunu gördüm. Her şey için çok teşekkürler…

Manuel Terapi- Doğru yerde olduğumu seanslar esnasında daha çok anladım.

Manuel Terapi- Medikal tedavinizin yanında sağlıklı yaşam koçluğu tavsiyeleriniz için çok minnettarım

1 yıldır geçmeyen siyatik ağrılarım, kullandığım ağrı kesici ilaçlar, antidepresan haplar ve hataya karşı umutsuz, depresif ve tükenmiş bakışım, şifalı elleriniz vesilesiyle güzel bir dokunuş yaptı hayatıma. 4. Seansını almış bir hasta olarak; bütün ilaçlarımı bıraktım ve ağrılarım %60 azaldı. Medikal tedavinizin yanında sağlıklı yaşam koçluğu tavsiyeleriniz için çok minnettarım. Şifa için elbette ‘vesile ‘aranır. Siz benim en güzel vesilemsiniz. Hep dualarımızdasınız. Elleriniz dert görmesin Yasemin Hanım. Güler yüzlü ve sıcak tavırları ile beni evimde gibi hissettiren ekibinize de şükranlarımı sunuyorum.

DR. GÜLÇİN AYDIN KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ANESTEZİYOLOJİ ve REANİMASYON

Manuel Terapi- Medikal tedavinizin yanında sağlıklı yaşam koçluğu tavsiyeleriniz için çok minnettarım

Manuel Terapi- Hayatımda iyi kilerin başında geliyorsunuz.

Üç yıldır geçmeyen bel ve sırt ağrılarım vardı. Çok sık da belim tutuluyor, kımıldayamıyor sürekli yatıyordum. Sınıf öğretmeni olduğum için aktif olarak zorundaydım ama ağrılarım beni mutsuz ve sinirli yapmıştı. Yasemin hanımla ilk buluşmamızdan itibaren içim rahatladı. Sınıf öğretmeni olduğum için aktif olmak zorundaydım ama ağrılarım beni mutsuz ve sinirli yapmıştı. Daha önce gittiğim doktorların yanlış teşhisiyle 10 kg kadar almam da cabası

En son yaz başında tekrar tutuldum. Ciddi bir doktor arayışına girdim. Çünkü kafamdaki tek düşünce “henüz bu yaşta  sakat gibi mi yaşayacağım, çorabımı bile giyemiyorum” olmuştur. İnternetteki uzun arayışlarım sonunda Yasemin Hanım’ı buldum. Yorumlar çok güzeldi. Benim de içimde bir umut ışığı yandı.

Yasemin Hanım ile ilk buluşmamızdan itibaren içim rahatladı.

Aslında eklem blokajım olduğunu ve bazı kaslarda kısalma olduğunu söyledi. Bugün son seansım bitti ve ilk seansta daha sırtımdan ağır bir yük kalktı. ( Gerçek anlamda). Şu anda bel ve sırt ağrılarım geçti, sabah tutukluklarım geçti, yerden eğilerek birşey alabiliyorum, korkmadan hapşurabiliyorum (kulağa komik geliyor değil mi), çorabımı, ayakkabımı giyebiliyorum…

Hayatımda “İyi ki”lerimin başında geliyorsunuz Yasemin Hanım. Her gün sizinle tanışmamı sağlayan Alllah’a dua ediyorum. İyi ki, iyi ki, iyi ki…

Manuel Terapi- Hayatımda iyi kilerin başında geliyorsunuz.

Manuel Terapi- Gül Çırnal O sihirli eller

Sizin gibi güler yüzlü, anlayışlı, hastasını bıkmadan dinleyip notlar alan onu rahatlatan iyileşmesi için büyük çabalar sarf eden sadece elleriyle (o sihirli eller) nerede ne olduğunu anlayan mucizevi doktorların sadece filmlerde dizilerde olduğunu sanardım. Hayatın içine tekrar geri dönmemi sağladınız, mutlu günlerimi bana geri verdiğiniz için size çok ama çok teşekkür ediyorum. Biliyorum ki herhangi bir sorun yaşarsam sizi tekrar arayabilir,danışabilirim. Yaşam koçluğu için de teşekkürler.Ayrıca güler yüzlü, samimi ve bir aile sıcaklığı veren ekibiniz için de teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız! Gül Çırnal

Manuel Terapi- Gül Çırnal O sihirli eller

Manuel Terapi- Burak Çıkıryel Hatta hayatımda ilk defa bir doktorun benim vücuduma dokunup hastalık tespit ettiğini gördüm.

Yaklaşık 1 ay önce boyun ve sırt ağrısı şikayetiyle geldim. Her gün sabah sırt ağrısıyla uyanıp gün içerisinde boyun ağrısıyla devam eden bir rahatsızlığım vardı. Bugün itibariyle tüm seansları bitirdim ve artık sabahları sırt ağrısı ile uyanmıyorum. Boynumda çok az ağrı olmakla beraber yapılacak egzersizlerle o ağrının tamamıyla geçeceğine inanıyorum. Doktorum Yasemin hanımın sabırla tüm problemlerimi dinleyip yaptığı işi çok ciddiye alması (not alma, hasta takibi vs ) beni fazlasıyla mutlu etti. Hatta hayatımda ilk defa bir doktorun benim vücuduma dokunup hastalık tespit ettiğini gördüm. Çünkü diğer hastaneler de sadece makineden (MR, röntgen) çıkan sonuçlara göre yorum yapılmasının çok doğru bir yaklaşım olmadığını anladım. Bu kadar özverili her ince ayrıntısına kadar dikkatlice beni inceleyen ve tedavim boyunca elinden gelenin en iyisini yapan Yasemin hocama çok teşekkür ederim. Ayrıca her zaman güler yüz ile karşılayan, Randevuları hatırlatan Minel Klinik çalışanlarına bir teşekkürü borç bilirim.

Fizik Tedavi- Belim bacağım ve kalçamın içinde beni rahatsız eden hareketimi kısıtlayan ağrılar vardı.

Birkaç aydır bel ağrısı çekiyorum, Belim bacağım ve kalçamın içinde beni rahatsız eden hareketimi kısıtlayan ağrılar vardı. Bu sıkıntılar nedeniyle öncelikle beyin ve sinir hastalıklarına gittim. Orada bel fıtığımın çok büyük olduğunu ve kesinlikle ameliyat olmamı gerektiğini söylediler.

Fizik Tedavi- Belim bacağım ve kalçamın içinde beni rahatsız eden hareketimi kısıtlayan ağrılar vardı.

Fizik Tedavi- Hocamın tedavisi sayesinde baş ağrılarından kurtuldum

Merhabalar, ben Faruk Demirci, Doktor Yasemin Hanım’a ikinci gelişim. İlkinde geçen sene şiddetli baş ağrısı için gelmiştim. Hocamın tedavisi sayesinde baş ağrılarından kurtuldum. Bu senede boyun ve bel ağrısı için geldim. Ağrılarımda epey azalma oldu. Kısa sürede tamamen iyileşeceğime inanıyorum. Her şey için çok teşekkür ederim.

Fizik Tedavi- Hocamın tedavisi sayesinde baş ağrılarından kurtuldum

Fizik Tedavi- Hocamın tedavisi sayesinde baş ağrılarından kurtuldum

Merhabalar, ben Faruk Demirci, Doktor Yasemin Hanım’a ikinci gelişim. İlkinde geçen sene şiddetli baş ağrısı için gelmiştim. Hocamın tedavisi sayesinde baş ağrılarından kurtuldum. Bu senede boyun ve bel ağrısı için geldim. Ağrılarımda epey azalma oldu. Kısa sürede tamamen iyileşeceğime inanıyorum. Her şey için çok teşekkür ederim.

Fizik Tedavi- Hocamın tedavisi sayesinde baş ağrılarından kurtuldum

Manuel Terapi- En önemlisi ise Doktor Hanım tedaviye bütüncül yaklaştı

Almanya’da ikamet etmekteyim. 2 yıl boyunca sürekli kol ağrısı problemi yaşadım. Ağrılarımın boyutu ciddi seviyedeydi. Birçok doktora başvurup beraberinde çeşitli tedavi yöntemlerini denedim. Hiçbiri ağrılarıma yönelik sonuç vermedi. Aslında önemli olan şey önce doğru teşhisi koymak ve sonrasında teşhise yönelik tedavi uygulamakmış. Bir gün internet üzerinden Türkiye’de alanının uzmanında iyi bir doktor araştırırken Dr. Yasemin Hanım’ın öncelikle özgeçmişi ve sonrasında hakkında yapılan olumlu yorumlarla karşılaştım, etkilendim. Akabinde hem Annem için hem de kendim için randevu aldım. Muayenehaneye ilk geldiğimiz gün kapıda bizi güler yüzle karşılayan, oldukça zarif ve samimi hanımefendilerle karşılaştık. Biri Dr. Yasemin Hanım, diğeri Sibel Hanım’dı. (Dr. Hanımın asistanı) Bu yaklaşım bize güven ve huzur verdi. Bu güvenin etkisiyle umudum daha çok arttı.

Tedaviye başladık.

İlk önce Doktor Hanım beni yaklaşık 30-45 dk. elleriyle teferruatlı güzel bir muayeneden geçirdi. Ağrı noktalarımı tespit etti. Beraberinde 3 seans Manuel Terapi, Nöral Terapi ve son olarak hacamat uyguladı. Kendimi çok daha iyi, mutlu, huzurlu hissetmeye başladım. Çünkü ağrılarımı hissetmemeye başladım. Çok güzel, verimli sonuç aldım. En önemlisi ise Doktor Hanım tedaviye bütüncül yaklaştı. (Beslenme düzenim, kan değerlerimdeki eksik olan değerler vs.) Hepsi birbiriyle gerçekten bağlantılı. Önerdiği her şeyi tek tek itinayla kullandım, uyguladım. Minnettar ve duacıyım. Allah razı olsun. Annemin tedavisi devam ediyor. Onun da çok güzel sonuçlar alacağına ve benim gibi mutlu ayrılacağına eminim. Başarılarınız daim olsun hocam. Rabbim her zaman benim gibi umutla kapınızı çalan herkese, bütün hastalara şifa dağıtmanız için güç, kuvvet, sabır versin. İyi ki tanışmışım sizinle…Saygılar, Sevgiler

Manuel Terapi- En önemlisi ise Doktor Hanım tedaviye bütüncül yaklaştı

Fizik Tedavi- Kızımın internette okuduğu yorumlar doğrultusunda Yasemin Hanım’la bir araya geldik, iyi ki de geldik.

Merhaba, Ben Nesrin CANBAZ. Aydın Sökeliyim. Kızımın internette okuduğu yorumlar doğrultusunda Yasemin Hanım’la bir araya geldik, iyi ki de geldik. Yaşamımı çekilmez hale getiren boyun, bel ve kalça ağrılarından beni kurtardığı için kendisine müteşekkirim. Ağrılarımdan kurtulmak benim için elbette ki çok önemli ancak iyi bir dost, arkadaş, evlat kazanmak daha da önemli. Yollarımızın kesişmesi tanrının bana bir lütfu diyor, her şey için çok teşekkür ediyorum.

Fizik Tedavi- Kızımın internette okuduğu yorumlar doğrultusunda Yasemin Hanım’la bir araya geldik, iyi ki de geldik.

Manuel Terapi- Baş ağrısı ve bacak ağrısı yaşamadım tedaviden sonra

Bel, boyun, baş ve bacak ağrısı için başvurduğum Yasemin Hanım’a çok teşekkür ederim. 3 seanslık tedavimi başarıyla bitirdik. Bu süreçte her şeyi en ince ayrıntısına kadar anlatarak tedavimi tamamladı Yasemin Hanım, İlk seans sonunda daha iyi hissettim. Baş ağrısı ve bacak ağrısı yaşamadım tedaviden sonra. Her şey için çok teşekkürler. Her şey gönlünüzce olsun

Manuel Terapi- Baş ağrısı ve bacak ağrısı yaşamadım tedaviden sonra

Manuel Terapi- Yasemin hanıma teşekkür eder herkese tavsiye ederim

Yasemin hanıma önce Teşekkür eder başarılar dilerim ilk geldiğimde sağdan sola soldan sağa dönemiyor ve uyuyamıyor hayatım resmen işkenceydi. Ama ikinci seanstan sonra ağrım hafifledi rahat uyumaya başladım işlerimi daha rahatlıkla yapabiliyor ve daha rahat hareket yapabiliyorum Yasemin hanıma teşekkür eder herkese tavsiye ederim. Allah çocuklarına bağışlasın ha bide çok tatlı güler yüzlü bir doktor insanı motive ediyor. Saygılarımla…

Manuel Terapi- Yasemin hanıma teşekkür eder herkese tavsiye ederim

Fizik Tedavi- Artık doğrulabiliyorum

Ortaya karışık omurilik problemlerimin geçebileceğine beni inandırdığı için çok teşekkür ederim. Güler yüzlü, tatlı doktorumu bırakmaya hiç niyetim yok. Gerçi kendisi ağrılarımın azalarak; aynı şikayetlerle gelmemi istemiyor. Artık doğrulabiliyorum; uzun süre bir yerlere oturabiliyorum. Eline, emeğine sağlık sevgili Hocam… Dolunay’da görüşmek üzere

Fizik Tedavi- Artık doğrulabiliyorum

Manuel Terapi- Çok başarılı bir doktor

Ben çok memnun kaldım Yasemin Hanım sağ olsun çok iyi bir insan çok başarılı bir doktor çok güzel tedavimi yaptı sağ olsun. Bundan sonraki hayatında sağlık ve başarı diliyorum.

Manuel Terapi- Egzersizlerimin sonunda daha da rahatlamış, ağrılarımı geçmiş hissediyorum

Çok tatlı ve güzel Yasemin Hanıma, Sizi en ağrılı dönemimde internetten bulduğum için şanslıyım. Bugün son seansımı, hacamat’ımı yaptınız. Şifa dağıtan ellerinizle. Geldiğim de sağ belim ve bacağıma kadar inen ağrılarım vardı. Yatakta sırtüstü düzgün yatamıyordum. Şimdi yatabiliyorum. 3 seanslık tedavi süresinin sonunda ağrılarımın %40’ı azalmış durumda. 3-4 hafta sonunda daha da azalmış olacağını umuyorum. Egzersizlerimin sonunda daha da rahatlamış, ağrılarımı geçmiş hissediyorum. Kendisine gösterdiği ilgi, ayrıntılı bilgileri ve güler yüzü için, verdiği moral için teşekkür ediyorum.

Manuel Terapi- Egzersizlerimin sonunda daha da rahatlamış, ağrılarımı geçmiş hissediyorum

Manuel Terapi- Ağrılarım büyük oranda azalmış hissederek ayrılıyorum

Bel ağrısı çeken diğer ağrıdaşlarıma; Yakın akrabamın bura da şifa bulması sebebiyle ben de buraya geldim. İlk etapta hissettiğim güven sebebiyle tedavi programına katılmayı kabul ettim. İlk seanstan itibaren yapılan terapi sayesinde hayat kalitemi sıfıra indiren aklımı sürekli meşgul eden ağrılardan kurtuldum. Sadece doktor hanımın yaptığı masajlar sayesinde değil, kendisinin verdiği egzersizlerin de kesinlikle çok faydası oldu. İlk günden itibaren buradaki ilgiye ve sıcak ortama fazlasıyla tanıklık ettim. Bugün buraya üçüncü ve son gelişim. Ağrılarım büyük oranda azalmış hissederek ayrılıyorum. Umarım tekrardan buraya sadece kahve içmeye ve karamelli bisküvilerden yemeye ziyaret amaçlı geleceğim. Ağrılarıyla yaşamaya alışmış bedbaht arkadaşım, kendini Yasemin Hanımın kendinden emin ellerine bırak ve egzersizlerini ihmal etme. Önemli olan kendi çaban. Ben mutlu bir şekilde bur dan ayrılıyorum, senin için de temennim budur.

Manuel Terapi- Ağrılarım büyük oranda azalmış hissederek ayrılıyorum

Fizik Tedavi- Burada gördüğüm 3 seanslık tedavi sonunda ağrım %90 oranında azaldı

Merhaba, Boyun fıtığı rahatsızlığıyla 2 ay ağrı çekip 30 gün Fizik Tedavi gördükten sonra kliniğinize geldim. Dayanılmaz sağ kol ağrılarım fizik tedavi sonu çok az rahatlamıştı. Burada gördüğüm 3 seanslık tedavi sonunda ağrım %90 oranında azaldı. 2 aydır yarı oturarak uyuyabiliyordum 2 gündür yastığıma yatacak duruma geldim. Geldiğimde sağ kolumda %50 güç kaybı ve dayanılmaz ağrı uyuşma ve karıncalanma vardı bugün itibari ile %90 a yakın iyileştim. Doktorum Yasemin hanımı; hastasını muayenesi, uyguladığı tedavisi hasta ile ilişkisi ve sabrı nedeniyle tebrik ediyorum. Benim gibi sinirli ve geçimsiz bir hastayı iyileştirme yönünde yaptığınız çalışmalardan ötürü tüm klinik çalışanlarına teşekkür ediyorum. Allah razı olsun sizlerden her şey gönlünüzce olsun…Saygılarımla,

Fizik Tedavi- Burada gördüğüm 3 seanslık tedavi sonunda ağrım %90 oranında azaldı

Fizik Tedavi- Ağlayarak geldiğim klinikten bugün gülerek ayrılıyorum

Merhabalar;15 gün önce ağlayarak geldiğim klinikten bugün gülerek ayrılıyorum. Yasemin hanımın sihirli parmakları sayesinde %60 iyileştiğimi hissediyorum, daha da iyileşeceğime inanıyorum. Hastayla iletişimi, sevgi dolu yaklaşımı sabır ve özverili davranışlarından dolayı kendisi ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Sevgiyle kalın.

Fizik Tedavi- İlk seansta kasık ağrım geçti sayılır

Ben Yasemin Hanımı internetten buldum. Geldiğimde hem fıtıktan hem kasık kemiğimin ağrısından yürüme güçlüğü çekiyordum. Çorabımı, ayakkabımı eşim giydiriyordu. Bugün kendim giyebiliyorum. İlk seansta kasık ağrım geçti sayılır. Diğerleri (fıtık) bayağı hafifledi. 3-4 haftada tam etkiyi göreceğimi söylediler. Dr. Yasemin’in en hoşuma giden tarafı ne yapacağını önce söylüyor, sonra uyguluyor. Kendisine teşekkür ederim.

Fizik Tedavi- Yasemin Hanım benim hem fizik tedavi hem psikolojim için uğraştı

Kas romatizması rahatsızlığımdan dolayı tanıdığım güzel doktorum Yasemin Hanıma ve siz değerli çalışanlara güler yüzünüz için çok teşekkür ediyorum. Benim 3 seanslık tedavi süremde Yasemin Hanım benim hem fizik tedavi hem psikolojim için uğraştı Emeklerinizden ve çok faydasını gördüğüm tedavimden dolayı çok teşekkür ediyorum. Her şey gönlünüzce olsun inşallah sağlıkla tekrar görüşmek üzere…Sevda Akgün

Fizik Tedavi- Yasemin Hanım benim hem fizik tedavi hem psikolojim için uğraştı

Fizik Tedavi- İlaç kullanmadan ağrılarımda azalma olması bile benim için bir mucizeydi

Dayanılmaz kol ve sırt ağrıları nedeniyle 10 yıldır gezmediğim doktor kalmadı. Ortopedi, fizik tedavi, dahiliye gibi pek çok uzmana gittim. Her türlü kan ve MR çekildi. Dedikleri hep aynı. Boyun fıtığı, boyun düzleşmesi kollara vuruyor. Ameliyatlık bir şey yok. Cihazla fizik tedavi de aldım. İlaçlar kullandım, ağrı kesiciler, depresyon ilaçları. Başta biraz rahatlatıyor sonra yine başlıyor. Artık psikolojim bozuldu. Çevremdeki insanlar, ne yakınlarım bile bana inanmamaya başladı. Sonra internetten araştırmalarım sonucunda doktor yasemin hanımı buldum.

Yorumları okudukça sanki iyileşmeye başladım.

Çok güler yüzlü bir doktor, her şeyden önce dinliyor. Derdimi bütün ağrıyan yerlerimi ilk kez bir doktora anlatabildim. Sonra ayrıntılı bir muayene ettikten sonra. Yapacağı tedaviyi ve tedavinin başarısı hakkında bilgi veriyor. Boşa umut vermiyor. Ama ben o kadar çok güvendim ki bana hiçbir zararı yoksa denemek isterim dedim ve tedaviye başladım. Elle fizik tedavi yaptı. Her tedaviyi kendisi yaptı. Başka yerlerde başta doktoru bir kere görüyorsunuz sonra fizyoterapistler ilgileniyor. Muayeneden tedavinin sonuna kadar birebir her şeyi kendisi yapan fizik tedavi doktorunu ilk kez gördüm.Seanslar bittikten sonra açıkçası ağrılarımda çok değişiklik olmadı.

Ama üç hafta sonra doktor hanımın dediği gibi etkisini görmeye başladım hiç ağrı kesici ilaç kullanmadan ağrılarımda azalma olması bile benim için bir mucizeydi.

Ellerin dert görmesin, çok uğraştı benimle, çok yoruldu. Ama işini sevdiği her halinden belli. İnşallah benim bu yorumum benim durumunda başka hastaların iyileşmesine vesile olur. Binlerce kez teşekkür ederim, Allah size güç versin ki daha çok hastayı iyileştirin

Fizik Tedavi- Omuzumdaki rahatlamanın ferahlığı ile bu satırları yazıyorum

Omuzumdaki rahatlamanın ferahlığı ile bu satırları yazıyorum. Muayenehaneyi ilk geldiğimde internet kanalıyla bulmuş olduğum doktorun doğruluğu konusundaki soru işaretleriyle doluydu kafamın içi. Ama rabbimin büyük bir nasibiyle güler yüzlü elleri şifa olan doktorumu bulmanın rahatlığıyla ayrılıyorum. Ellerin dert görmesin. Rabbim sizin gibi insanları hekimlere bol ilimler versin ki dertlerimiz son bulsun. İyi ki varsın. Anneniz ve Babanızdan rabbim razı olsun böyle tevazu sahibi bir insan yetiştirmişler, sayesinde çocuklarıma ve aileme daha özveriyle bakabileceğim. Her şey için teşekkürler.

Fizik Tedavi- Omuzumdaki rahatlamanın ferahlığı ile bu satırları yazıyorum

Fizik Tedavi- Omzumdaki rahatlamanın ferahlığı ile bu satırları yazıyorum

Omuzumdaki rahatlamanın ferahlığı ile bu satırları yazıyorum. Muayenehaneyi ilk geldiğimde internet kanalıyla bulmuş olduğum doktorun doğruluğu konusundaki soru işaretleriyle doluydu kafamın içi. Ama rabbimin büyük bir nasibiyle güler yüzlü elleri şifa olan doktorumu bulmanın rahatlığıyla ayrılıyorum. Ellerin dert görmesin. Rabbim sizin gibi insanları hekimlere bol ilimler versin ki dertlerimiz son bulsun. İyi ki varsın. Anneniz ve Babanızdan Rabbim razı olsun böyle tevazu sahibi bir insan yetiştirmişler, sayesinde çocuklarıma ve aileme daha özveriyle bakabileceğim. Her şey için teşekkürler.

Fizik Tedavi- Omzumdaki rahatlamanın ferahlığı ile bu satırları yazıyorum

Manuel Terapi- Kendimi iyi hissediyorum ya Allah yolunu açık etsin

Merhaba ilk internette araştırmaların sonucunda buldum Yasemin hanımı. İlk muayenemde aldım güvenimi. Birkaç gün sonra ilk seansıma geldiğimde Yasemin Hanım tedaviye başladı. Elleriyle yaptığı çalışmalar ilginçti ilk seansımda doğruyu söyleyeyim çok faydasını görmedim acaba hatamı ettim dedim ve aradan bir hafta geçti ve ikinci seansıma geldim. Yine manuel terapi, Nöral terapi ve kuru iğne tedavisi aldım bu arada egzersizlerimi de yaptım daha iyiydim. 3. Seansıma daha mutlu geldim. Doktorum sağ olsun daha da iyi olacağımı söyledi ve şimdi tedavim bitti. Ellerine sağlık Yasemin hanıma çok sağ olsun kendimi iyi hissediyorum ya Allah yolunu açık etsin…

Manuel Terapi- Kendimi iyi hissediyorum ya Allah yolunu açık etsin Merhaba ilk internette araştırmaların sonucunda buldum Yasemin hanımı. İlk muayenemde aldım güvenimi. Birkaç gün sonra ilk seansıma geldiğimde Yasemin Hanım tedaviye başladı. Elleriyle yaptığı çalışmalar ilginçti ilk seansımda doğruyu söyleyeyim çok faydasını görmedim acaba hatamı ettim dedim ve aradan bir hafta geçti ve ikinci seansıma geldim. Yine manuel terapi, Nöral terapi ve kuru iğne tedavisi aldım bu arada egzersizlerimi de yaptım daha iyiydim. 3. Seansıma daha mutlu geldim. Doktorum sağ olsun daha da iyi olacağımı söyledi ve şimdi tedavim bitti. Ellerine sağlık Yasemin hanıma çok sağ olsun kendimi iyi hissediyorum ya Allah yolunu açık etsin…

Ben de Yasemin hanımı internet ortamında bulanlardanım. Onu öyle acı çektiğim bir zamanda buldum ki anlatamam. 3 ay boyunca çektiğim ağrılar artık psikolojimi de bozmaya başlamıştı. Bence en kötü ağrı teşhis konulamamış ya da yanlış teşhis konmuş yanlış ilaç başlanmış ağrıdır. Beni anlayan doğru yönlendiren acıma ve çektiğim ağrıya saygı duyan Yasemin Hanıma çok teşekkür ediyorum. Ağrılarımda şu an %50 bir iyileşme hissediyorum. Bu bile benim için büyük mutluluk. İyi insanlar mutlaka günün birinde iyi insanlarla karşılaşır.

Manuel Terapi- Bu bile benim için büyük mutluluk

Manuel Terapi- 2. Seans sonrası tüm ağrılarım neredeyse geçmişti

Yasemin Hocamı internetten araştırarak buldum. Sırt ağrılarım dayanılmaz seviyeye ulaşmıştı. İlk seanstan sonra muayeneden zımba gibi çıktım J İlk seansta %70 bir iyileşme hissettim. 2. Seans sonrası tüm ağrılarım neredeyse geçmişti. İyi ki gelmişim, bu ağrıları boşuna çekiyormuşum. Yasemin hocam sadece sırt ağrılarıma değil, fiziksel ve psikolojik olarak da bana çok iyi geldi. Herkese tavsiye ediyorum.

Manuel Terapi- 2. Seans sonrası tüm ağrılarım neredeyse geçmişti

Fizik Tedavi- Hem manen hem tedavi anlamında çok yardımcı oldular.

Ben de Yasemin hanımı internetten araştırarak buldum, daha doğrusu annem buldu. Peki buraya neden geldik? Benim 10 yıldır bel fıtığım var ve henüz 24 yaşımdayım. Ancak, ilk başladığından beri ilerleyen bir fıtığım var. İlk başlarda az olan ağrım zamanla dikkat etmedikçe, ağır kaldırdıkça ilerledi. Son yıllarda dikkat etmeme rağmen ağrılarım artarak devam etti ve en son geçen yıl okulda-dershanede-ders çalışırken sürekli oturmaya ve hareketsizliğe bağlı fıtık ağrılarına kas ağrısı gibi ağrılarda eklendi ve Marttan beri giderek artan ağrılarım başladı. Bir süre sonra oturamaz hale geldim. Oturdukça ağrılarım artıyordu çünkü. Afyon da fizik tedavi gördüm 2 hafta, iyileştim dedim tam; ama intörnlüğe başlayınca 1 hafta içinde o dayanılmaz ağrılarım geri döndü. Güçlü ağrı kesiciler ile 2 ay geçirdim ve sonunda yan etkileri görüldü, midem ağrımaya başladı. Bu esnada tekrar fizik tedavi aldım ancak faydasını görmedim.

Çünkü tıp temposunda mümkün değildi fayda görmek.

Bu arada annem araştırma yaparken manuel terapi hakkında, Dr. Yasemin Soytürk Özseren’i bulmuş. Ben de kendisini araştırınca bilgisine ve ilmine inandım güvendim. Muayenesi sonucunda tedavinden %75-80 fayda göreceğimi söyledi. 1. Seans sonunda %20-30 ağrılarım azalmıştı ve artık ağrı kesici içmeyi de bırakmıştım. 2.seans sonunda ağrılarım başlangıca göre %70 azalmıştı, 3. Seansta ise önce manuel terapiyi aldım 30 eylülde, şimdi ise hacamat yapıldı. Artık ağrılarımdan geriye %10-20’lik bir kısım kaldı ve iş görebilirliğim çok arttı. Kendisine ve o güler yüzlü personeline çok teşekkür ederim. Hem manen hem tedavi anlamında çok yardımcı oldular. Bundan sonraki hayatınızda başarılar 🙂 Sağ olun, var olun 🙂

Manuel Terapi- Tereddüt etmeden geldim

Yasemin Hocamı internetten araştırarak buldum. Baktığım yorumların hepsi olumluydu. Tereddüt etmeden geldim. Belimde ve kalçamda hiç geçmeyen bir ağrı vardı. 3 seans terapi aldım. Hocam işin de tam bir usta. Daha önce başka bir terapiste gitmiştim 10 dk manuel terapi yaptı ve hiçbir faydası olmadı. Yasemin hocanın muayenesi bile 1 saat sürüyor. Kesinlikle başımdan savayım gibi hareketleri yok, kendisi çok ilgili. İlk seansta manuel+nöral terapi, 2. Seansta manuel+serum, 3. Seansta manuel hacamat tedavisi aldım. İlk geldiğimde topallamak üzereydim. Vücudumun sağa yatık olduğunu ve sağ bacağımın kısa olduğunu hissediyordum. 3. Seansın sonunda ağrılarımda %80 azalma oldu. Hocam manuel terapinin etkilerinin devam etmesi için 4 adet egzersiz verdi. Gerçekten ağrıları çok rahatlatıcı egzersizler. Hocama ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Hocam inanıyorum ki Türkiye’de iyi bir konumda ve daha da yükselecek. Hocamı herkese tereddütsüz tavsiye ediyorum. Manuel terapi is the best…Manuel Terapi- Tereddüt etmeden geldim

Manuel Terapi- İki büklüm arkadaşımın düzleşmesinde

İki büklüm arkadaşımın düzleşmesinde yardımını görüp kesinlikle görmem lazım dediğim doktor. 5 yıllık beraberliğimizi bitirdiğimiz ağrılarım çeşit çeşit doktorun çeşit çeşit koyduğu teşhislerin üzerinden bir kalemle çizik attığım sevgili doktorum Yasemin Hanım ve hayat dolu Nejla Hanım’a ve Sibel Hanım’a kalben sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Adeta aile ortamı gibi ekibinizi çook çok sevdim. Sizleri tanımak bu ortamda olmak hem çok keyifli hem de çok güzeldi. Tedavi için olmasa da tekrar tekrar görüşmek üzere. Sonuçta aile boyu sırayla geleceğiz.

Manuel Terapi – İlk muayenede doğru yerde olduğumu anladım

Yasemin Hanım’ın muayenehanesini internetten araştırarak bulduk. İlk muayenede doğru yerde olduğumu anladım. Ağrıları ile gelmiştim. Terapilere başladıktan sonra ağrılarımda belirgin bir şekilde azalma oldu. Yasemin Hanım ve çalışanları Sibel Hanım ve Nejla Hanıma güler yüzlü, ilgi ve bilgilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Sağ olsunlar, var olsunlar…

Manuel Terapi - İlk muayenede doğru yerde olduğumu anladım

Daha iyi günlerin beni beklediği umudunu aşılayan Sevgili Hocam

Yaklaşık 5 ay evvel MR sonucuyla fıtık teşhisi konmuştu. Sağ bacağımı hareket ettirmekte zorlanıyordum. Oturmak ta zaman zaman benim için zulüm oluyordu. 20 günlük fizik tedavim pek sonuç getirmedi ve internet üzerinden Sevgili Yasemin Hanım’ın Manuel terapisini denemeye karar verdim. 3. ve son seansım az evvel bitti. Kendimi şu an çok daha iyi hissediyorum. Bu iyi hissetmekte ki en büyük etken, muayenemin her kas üzerinde gerçekleşmesi, vücudun yalnızca bir mekanik sistem değil, yaşayan bir organizma olduğu gerçeğinden harekette tüm vücudun (vitamin değerleri de dahil) gözden geçirilmesi, kişiye özel alıştırmalar verilmesi, Güler yüz anlayış ve içtenlik oldu. Ve şunu da anladım; MR sonucu hastanın özneli durumu olmaksızın pek bir şey ifade etmemekte… Daha iyi günlerin beni beklediği umudunu aşılayan Sevgili Hocama teşekkürlerimi sunar, çalışanların içten ilgilerine de teşekkür ederim. Ömür Aktaş 31/0/2017

Manuel Terapi- İyi ki de bulmuşum

Merhaba, Ben Leyla Duran, 3 yıldır bacak, kalça ve boyun (vücudumun sol tarafı) ağrısıyla birçok doktora gittim. Sadece bana ilaç verildi. 3 yıldır ilaç kullanıyorum ama hiçbir ilerleme kaydedemedim. Sevgili Yasemin Hanım’ı buldum. İyi ki de bulmuşum, üç seans terapi uyguladı. Şimdi kendimi iyi hissediyorum. Daha da iyi hissedeceğime inanıyorum. Yasemin Hanım’a çok teşekkür ediyorum. Umarım bundan sonra ağrılarım devam etmez. Allah sizden razı olsun. İyi ki varsınız.

Mutluluktan ağlayarak ayrılıyorum

Her şey için çok Teşekkürler, Buradan Mutluluktan ağlayarak ayrılıyorum. Dr hanımın güler yüzü buradaki yardımcılarının güler yüzü beni çok mutlu etti. 10 senedir çektiğim ağrılardan dolayı buradan aldığım Manuel terapiden sonra büyük miktarda rahat ve ağrıları kesilmiş ayrılıyorum buradan. Allah sizleri korusun…Sevgilerle,

 

Doktorum sayesinde şimdi uyuyabiliyorum

Teşekkür ederek başlamak istedim. Buraya gelirken tereddütle gelmiştim, sadece 3 seansta ne olur diye, ama öyle değilmiş. Değerli doktorum Yasemin hanımın sihirli dokunuşlarıyla daha ilk seansta omuz, kol, dirsek ve el ağrılarım azaldı. Gecelerim öyle zor ve huzursuz geçerdi ki, doktorum sayesinde şimdi uyuyabiliyorum. Sadece tedavi değil tabi ki, klinikteki samimiyet de bir o kadar güzel. Gözüm kapalı herkese ama herkese tavsiye edebileceğim bir yer. Hepinize çok ama çok TEŞEKKÜRLER…

Değerli doktorum Yasemin hanımın sihirli dokunuşlarıyla

Teşekkür ederek başlamak istedim. Buraya gelirken tereddütle gelmiştim, sadece 3 seansta ne olur diye, ama öyle değilmiş. Değerli doktorum yasemin hanımın sihirli dokunuşlarıyla daha ilk seansta omuz, kol, dirsek ve el ağrılarım azaldı. Gecelerim öyle zor ve huzursuz geçerdi ki, doktorum sayesinde şimdi uyuyabiliyorum. Sadece tedavi değil tabi ki, klinikteki samimiyeti de bir o kadar güzel. Gözüm kapalı herkese ama herkese tavsiye edebileceğim bir yer. Hepinize çok ama çok TEŞEKKÜRLER.

Zaten yorumları okuduğumda tamam demiştim

Yasemin Hanımı internet aracılığı ile buldum. Zaten yorumları okuduğumda tamam demiştim. Ama geldiğimde de aynı duyguyu yaşadım. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak ağrılarıma çok iyi geldi. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Gülen yüzünüz solmasın.

Temiz ve hijyen kurallarına uyuluyor

Kliniğinizi kızım internetten eşinin rahatsızlığında bulmuş o memnun kaldı. Benim rahatsızlığımda da yine kızım getirdi. Temiz ve hijyen kurallarına uyuluyor, ağrılarımda çok rahatlama oldu. Memnunum. Yasemin Hanıma teşekkür ediyorum.

Parmak uyuşmalarımın geçti

Boyun Fıtığı ameliyatı olmadan ağrılarımdan kurtulabilir miyim? diye araştırma yaparken Manuel Terapi ve Nöral terapi diye bir tamamlayıcı tıp tedavi yöntemi olduğunu duydum. Bu Tedaviyi en güzel şekilde, en ehil, en bilgili kim yapar diye araştırdığımda Yasemin Hocam’ın ismine ulaştım. Öncelikle hastaya nasıl yaklaşmasını gerektiğini iyi bilen, konusunda hâkim, olabilecekleri öngören, hastayı kandırmaya doğruları söyleyen ve güven veren bir yapısı var hocamın. Ben tedavi sürecimde ağrılarımdan kurtuldum. Parmak uyuşlarımın geçti. En önemlisi kendimi daha genç ve daha zinde hissediyorum. Sanırım en ufak tetkikte hemen ameliyat diyen doktorlardan ziyade, ameliyatı son çare gören uzmanlara ihtiyacı var hastaların. Kendisine teşekkür ediyorum. Ben tedavi oldum. Ama bir sorun yaşayacak olsam artık rahatça kapısını çalabileceğim bir uzman var artık.

Ümitsizliğin yersiz olduğunu gördüm

Minel Klinik’e geldim ve çok memnun kaldım. Doktorum Yasemin Hanım çok tatlı ve iyi bir insan geldiğim zaman ümitsizdim aslında, ama geldikten sonra gördüm ki ümitsizliğin yersiz olduğunu gördüm, bugün son terapilerimi aldım inşallah bundan sonra çok daha iyi olacağım. Çalışanları ve kendisi çok güler yüzlü insanlar. Her şey için çok teşekkür ederim. Yasemin Hanım, Allah’a emanet olun… Saygı ve Sevgimle,

Güzel enerjisi olan bir yer

Minel Klinik oldukça güzel enerjisi olan bir yer, çalışan personel ve doktorum Yasemin Hanım çok bilgili ne yaptığını iyi bilen ve konusuna hâkim bir kişi. En önemlisi, şikayetim hakkındaki ilk muayene sırasında doğru teşhis koymasıydı. Ben yıllardık çektiğim diz ağrısı şikayetiyle gelmiştim, daha önce birçok kez farklı tedaviler aldım, fakat sonuç alamamıştım, buradaki süreçten sonra belirgin iyileşme hissettim, bu da beni çok mutlu etti. Yasemin Hanım, elleriniz dert görmesin, umarım daha çok uzun yıllar mesleğinizi yapıp birçok insana şifalar dağıtırsınız. İyi günler, bol şans. Neşet Erdem

Hastalar o kadar güler yüzlü ve sıcak karşılanıyor ki

Merhabalar ben Betül Eraslan, Minel Kliniğe kuzenlerim olan Dr. Ümmügülsüm Soytürk ve Dr. Yasemin Soytürk Özseren ablalarımı ziyaret gittim, ve bu ziyaret sırasında şu fark ettim ki Minel Kliniğe gelen hastalar o kadar güler yüzlü ve sıcak karşılanıyor ki, sanki kendi evlerinde gibi rahat oluyorlar. Ben şahsen gittiğim bazı hastanelerde kendini beğenmiş, kasıntı doktorlarla çok karşılaştım. Ama Minel Klinikte böyle bir olayla karşılaşmazsınız. Güler yüzlü, sıcak bir karşılama ve doğru tedavi ile sağlınıza kavuşabilirsiniz. Sağlıkla bebeklerinizi kucağınıza almak istiyorsanız Minel Klinik tek adresiniz olabilir. İlgi ve alakanız, Güleryüz ve sıcakkanlı karşılamanız için çok teşekkür ederim.

Ofis çalışanlarınız işiyle ve benimle çok iyi bir şekilde ilgilendiler

Merhaba, Özellikle belirtmek isterim ki Ofis çalışanlarınız işiyle ve benimle çok iyi bir şekilde ilgilendiler, hepsine çok teşekkür ediyorum. Beş yıldır yaşamış olduğum boyun ve sırt ağrılarımdan Yasemin Hocam sayesinde 3 seansta %50 kurtuldum. Kalan 2 seansta da diğer %50’yi tamamlamak istiyorum ve hocam sayesinde bundan eminim. Teşekkürler Yasemin Hocam ilgi ve alakanızdan ve güler yüzlü oluşunuzdan çok memnun kaldım. Erdal Murathan

Çok güzel bir muayene sonucu bir teşhis koydu ve tedaviye başladık

İnternetten yaptığım araştırma sonucunda Yasemin Hanıma ulaştım. Çok güzel bir muayene sonucu bir teşhis koydu ve tedaviye başladık. 5 seans sonunda ağrılarımda yüksek oranda azalma oldu. Alternatif tıp olarak görülen Manuel Terapinin doğru ellerde gerçek bir tedavi olduğunu kanıtlayan bir hoca. Bir sağlıkçı olarak en azından muayene olmalarını herkese öneriyorum. Bu alanlarda gerçek uzman doktorların olduğunu gördüğüme çok seviniyor hocamı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Kesinlikle ameliyat olmam gerektiği söylendi

Dr. Yasemin Hanıma… 2 yıl önce boyun fıtığı teşhisi konuldu. Farklı yerlerde ve farklı doktorlar tarafından kesinlikle ameliyat olmam gerektiği söylendi. İnternet üzerinde yaptığım araştırmada ameliyatsız çözümleri inceledim. Sonunda Uzm. Dr. Ve Manuel Terapist Yasemin hanıma ulaştım. Kendisiyle yaptığım ilk görüşme sonrasında Manuel Terapiye ikna oldum. Bugün son seans tedaviyi de aldım ve 5 seanslık süreç tamamlandı. Şikayetlerim de önemli oranda iyileşme var ve tedaviden çok memnunum. Sayın Dr. Yasemin Hanıma hem güler yüzlü ve insancıl yaklaşımı hem de işindeki uzmanlığı için çok teşekkür ederim.

Özlediğim deliksiz uykuyla gecelerim geçmeye başladı

Yasemin Hanım’a ilk geldiğimde gecelerim ağrıyla geçiyordu. İlk seanstan sonra özlediğim deliksiz uykuyla gecelerim geçmeye başladı. Artık ağrılarla yaşamaya alışmam gerektiğini düşünürken şimdi çok daha iyiyim. Yasemin Hanım’a ne kadar teşekkür etsem azdır. Kendisine her zaman duacı olacağım.

Ameliyat ile tedavi edilen bir hastalıktan inşallah hiçbir ilaç kullanmadan kurtulacağım.

Bel fıtığı ağrılarımın yoğun olduğu dönemde internet üzerinden Yasemin Hanıma ulaştım. Yapmış olduğu tedaviler sonucu ağrılarımın birkaç haftada azaldığını fark ettim. Yapacağım egzersizlerin devamı ile tamamen ağrılarımdan kurtulacağıma inanıyorum. Kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Böyle ameliyat ile tedavi edilen bir hastalıktan inşallah hiçbir ilaç kullanmadan kurtulacağım. Allah hepinizden razı olsun. K.İ.B.

Bazı fizyoterapistler ya da manuel terapist geçinen diyeceğim benim durumumu o kadar abarttılar ki moralmen kötü olmuştum

Yasemin Hanıma öncelikle internetten ulaştım, yorumları okuyarak geldim. Yasemin Hanımı acaba çok mu abarttılar diye düşündüm. Yok bence az bile yazmışlar. Gerçekten buraya kuzenlerimle beraber geliyorum hem melek hem doktor abartı yok eksik var. Çünkü ben 15 senedir doktor, fizyoterapist manuel terapist olarak görmediğim kimse kalmadı diyebilirim Ankara’da. Öncelikle sizi 1-2 saat muayene ediyor. Daha sonra size sakin bir ses tonuyla anlatıyor. Arkasından siz istediğiniz soruyu Yasemin Hanıma yöneltebiliyorsunuz. Çok mütevazi ve çok bilgili. Bazı fizyoterapistler ya da manuel terapist geçinen diyeceğim benim durumumu o kadar abarttılar ki moralmen kötü olmuştum. Yasemin Hanıma geldiğimde benim vücudum yamuktu. Nedeni ise kas kısalığı. Fakat şu an tedavilerle kendimi daha rahat hissediyorum ve daha iyiyim. Yasemin hanım hem psikolog hem fizik tedavi uzmanı. Allah ondan razı olsun onu çok sevdim. Allah Yasemin Hocamın ilmini, bilgisini arttırsın, tüm hayatı boyunca sağlık, sıhhat, mutluluk versin

Bütün doktorların ameliyat tek çözüm demesi sonucu arkadaşlarımızın tavsiyesi üzerine geldiğimiz Doktor

Bu deftere eşim adına yazıyorum. Kendisinin yakın gözlüğü evde kalmış çünkü. Bugün Bel fıtığı tedavimizin son seansı, bütün doktorların ameliyat tek çözüm demesi sonucu arkadaşlarımızın tavsiyesi üzerine geldiğimiz Dr. Soytürk, doktorumuz Yasemin Hanım ve Sibel Hanım’ın güler yüzü, samimi, sıcak ortam üzerimizdeki gerginliği hemen atmamızı sağladı. İşin tedavi boyutuna gelince, ilk seansta hissedilir derecede rahatlama olmuştu. Bugünse eşim şu an yanımda gayet iyi hissediyor. Bana gelince Eşimin rahatsızlığı beni çok etkilemişti. Bu yaştan sonra ikinci baharımızda hastalıklardan uzak yaşamayı temenni ediyordum. En ufak bir sıkıntımızda sorunlarımıza çare olarak güvenilir bir klinik ve doktorlar bulduğumuz için mutluyuz. Herkese Teşekkürler.

Elimle boş bardak bile kaldıramıyordum

Yasemin Hanım, öncelikle güler yüzünüz, samimiyetiniz ve alçak gönüllüğünüzden dolayı teşekkür ederim. Ben buraya geldiğimde sağ kolum ve bileğimden sorunlu geldim. Elimle boş bardak bile kaldıramıyordum. Geceler boyu ağrım vardı. Bundan önce birkaç hastaneye gittim ameliyat olmamı söylediler. İyi ki buraya gelmişim şu anda kolumda ve bileğimdeki sıkıntıların büyük bölümü ve ağrılarımın çoğu gitmiş durumda, iyi ki gelmişim ve sizleri tanımışım.

Kendimi ilk güne göre çok iyi ve mutlu hissediyorum

İnsan duygularla dolu kâinatın en şerefli varlığı. Bende şimdi harika duygularla doluyum. (Buna vesile olanlara sonsuz şükürler olsun). Rabbimin izniyle de daim olur inşallah. Gelelim Yasemin hocamın bu duygulardaki emeğine. Ben onu çok sevdim. Rabbim de çok sevsin ve korusun inşallah. O kadar pozitif ve insanı mutlu eden seven bir yapısı var ki (ömür boyu böyle devam eder inşallah). Hastalığın tedavisinde destekleyici rol oynuyor. Buraya gelirken herkes gibi benim de tereddütlerin vardı. Ama bir yerden başlamak gerekiyorsa ve bende bu başlangıcı Yasemin Hanım ile yaptım. Kendimi ilk güne göre çok iyi ve mutlu hissediyorum. İyi ki gelmişim. İyi bir doktorun yanı sıra iyi bir insan ile tanıştım. Güler yüzün hep gülsün ve daha nice hastalara şifalar olun canım hocam benim.

Boyun ve sırt ağrılarım

Boyun ve sırt ağrılarım için başvurduğum Dr. Soytürkte uygulanan tedaviyle ağrılarımı kontrol edebilir hale geldim. Umarım tedavimin bitiminde daha da iyi olacağım. Boyun ve Sırt ağrısı olan herkese Dr. Soytürk’e başvurmalarını tavsiye ediyorum ve edeceğim. Doktorum Yasemin Hanım’a ve ekibine gösterdikleri ilgi ve güler yüzden dolayı çok çok teşekkür ederim. Sevgiler

Kendimi çok daha iyi hissediyorum

Kalça kemiğimdeki kireçlenmeden dolayı çok şiddetli ağrılarım oluyordu. Yürürken, bayır çıkarken hatta evin içinde iş yaparken bile ağrılarımdan dolayı ağladığımı biliyorum. Artık tek yol ameliyat olup platin taktırmak diye düşünürken İnternette Yasemin Hanımın adını gördüm, araştırdım yorumlara baktım ve Yasemin Hanıma geldim. Çok güler yüzlü ve samimi bir biçimde tedaviyi bana anlattı ve ikna oldum. 2. Seanstan sonra ağrılarımda azalma ve başladı ve şu an tedaviyi tamamladık ve kendimi çok daha iyi hissediyorum. Benim gibi sorunu ve ağrıları olan herkese tavsiye ederim. Güler yüzünüz ve ilginiz için size çok teşekkür ederim Yasemin Hanım…

Gerçekten benim için mucize oldunuz

06.03.2020

Merhaba Yasemin Hanım,

Gerçekten benim için mucize oldunuz. Birçok kere çeşitli tedaviler gördüğüm halde hiçbir faydasını göremedim. Size geldim ilk seansta fayda gördüm 3 Seansta iyileştim. Sıkıntılarım geçti çok teşekkürler, elinize sağlık herkse tavsiye edeceğim. Hem ortam hem çalışanlar harika…

Sağlıkla kalın… Elinize Sağlık…

Uzm. Dr. Yasemin SOYTÜRK ÖZSEREN

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Tarihsel Gelişimi

Hekimler, manuel tıp tanı ve tedavi tekniklerini binlerce yıldır kullanmışlardır. Manuel tıp hakkındaki ilk bilgiler MÖ 3000 yıllarına dayanır. Edwin-Smith-Papyrus (MÖ 2500-3000) notlarında, boyun ağrısında bugün de kullanılan manuel tanı tekniklerine benzer tekniklerden söz edilir.

Hammarabi yasaları (MÖ 2250) kitap gibi bir seri siyah taş üzerine kazınan buluntulardır. 282 kuraldan (taştan) 8’i hekimlerle ilgili yasaları, tedavi ücretlerini ve cezaları kapsar. Susruta (MÖ 1500) gibi Hindistanlı hekimler manuel teknikleri kullanmışlardır. Spinal manipülasyonun tarihi Hipokrat’a (MÖ 375-460) ve Antik Yunan hekimleri ile Galen’e (MÖ130-200) kadar uzanır. Hipokrat ve Galen gibi hekimler, omurga ağrıları ile ilgilenmişler, değişik Manuel Terapi tekniklerinden bahsetmişlerdir.

Hipokrat öğrencilerine şöyle söyler: “Hekim ellerini ve gözünü iyi kullanırsa, kaymiş omurgayı yerine getirebilir. Bu eski sanat iyi uygulanırsa hastaya hiç zarar gelmez”.

Modern tıbbın babası olan Hipokrat, traksiyon ve kaldıraç kollarını kullanarak birçok kas iskelet sistemi bozukluklarını, deformitelerini tedavi ederek manuel tıbbı tıp alanına sokmuştur. Hipokrat’ın tanımladığı teknikler günümüzde halen kullanılmaktadır. Bergamalı Galen ilk fizik tedavi ve spor hekimi olarak kabul edilir. Hekimlerin imparatoru unvanlarını taşır. Disfonksiyonlar için subluksasyon terimini kullanmış, Hipokrat’ın tekniklerini geliştirmiştir.

İbn-i Ebu Sina (MS 980-1037) bütün Avrupa üniversitelerinde yüzyıllar boyunca öğretilen manuel teknikleri El-Kanun Tıp (Canonis Medicinae) adlı kitabında yayımlanmıştır.

Manuel tedavi, Ebul Kasım’ın manipulasyon tekniği.

Manuel tedavi; Hipokratın traksiyon tekniklerinden bir çizim.

Roma imparatorluğu döneminde de bu tür tekniklerin kullanıldığına dair kayıtlar mevcuttur.

Binlerce yıldır insanların çektiği acıları dindirmek için “elleri koyarak” uygulanan birçok teknik kullanılmıştır. Popülerlikleri zaman zaman artıp azalsa da bu modaliteler ve teknikler son yıllarda gittikçe daha fazla kabul görmektedir. Bu yöntemler kas-iskelet sistemi bozukluklarının tedavisinde özellikle boyun ve bel ağrısı için cerrahi-olmayan ‘agresif bir yaklaşım’ olarak kullanılmıştır.

Pasif hareketlere dayanan bu teknikler 18-19. Yüzyıllarda sadece sınıkcılar tarafından kullanılmıştır. 19. Yüzyılın başlarında Edinburg Üniversitesi’nden mezun olan Dr. Edward Harrison, manuel tıp yöntemleri kullanarak Londra’da büyük ün kazanmıştır. 19.Yüzyıl İngiltere ve ABD’de kırık-çıkıkçıların (bonesetter) en parlak yılları olmuştur. Bunlar arasında ünlü kırık-çıkıkçı Hutton’un başarılı çalışmaları James Paget ve Warton Hood gibi tıp otoritelerinin dikkatini çekerek, British Medical Journal ve Lancet gibi dergilerde yayınlanmış ve sonrasında bu teknikler tıp dünyasının yeniden ilgisini çekmeye başlamıştır. Bu makalelerde tedavi edilen hastalıkların tanımlanmasının yanı sıra Hutton’ın akut inflamasyonlu eklemlere manipülasyon uygulamadığı belirtilmekteydi.

Manuel terapi; traksiyon tekniği.

James Mennell, Fiziksel tıp alanında profesördür.

Anestezi kullanmadan omurga patolojilerinin tedavisinde oldukça yararlı ve uygulama alanı bulan yeni manipülasyon teknikleri geliştirmiştir. Yaşamı boyunca eklem hareketlerini inceleyerek, istemsiz hareketlerin manipülasyonlarında ne kadar önemli olduğunu saptamıştır. Mennell’in en çok çalışma alanı periferik eklemler üzerindedir.

Manuel tedavi; elle periferik eklemlerin, ayak ve el problemlerinin tedavi edilmesi.

James Cyriax. F. M. Kaltenborn manipülasyon konusundaki en önemli isimlerdendir.

Andrew Taylor Still 1874 yılında ilk osteopatik tekniği geliştirmiştir. Osteopati; omurga bozukluklarında bozuk segmentteki mobiliteyi arttırarak ağrısız eklem hareketi kazandırma yöntemidir. Bu işlemi yapanlara da osteopat adı verilir. Still’in çalışmaları bugün kullanılmakta olan pek çok modern manipülasyon tekniklerinin doğmasına öncülük etmiştir.

Elle tedavi; sırt ağrısı elle tedavi edilirken görülmektedir.

Still’in ilaçsız tedavi etme düşüncesi

Still’in ilaçsız tedavi etme düşüncesi pek çok doktor tarafından kabul görmemiş ama Oliver Wendell Holmes, ‘eğer bütün tıpta kullanılan ilaçlar denize atılsa insanlık açısından çok iyi, fakat balıklar açısından çok kötü olurdu’ diyerek Still’i desteklemiştir. Still’in görüşü aşağıdaki şekilde özetlenebilir;

 1. Vücut bir bütündür.
 2. Vücudun kendi kendini iyileştirme gücü vardır. Sağlığın devamlılığı ve hastalıklardan kurtulabilmesi için gerekli her şey insan vücudunda mevcuttur. Hekimin rolü bu kapasiteyi harekete geçirme ve kuvvetlendirme olmalıdır.
 3. Kas-iskelet sistemi bütün vücut yapısının tamamlayıcı bir parçasıdır. Bu sistemdeki bir bozukluk bütün vücudu etkiler.
 4. Yapı-fonksiyon iş birliği önemlidir. Vücut yapısı fonksiyonu yönetirken fonksiyon da yapıyı olumlu yönde etkiler.
 5. Vücudun fonksiyonel kapasitenin düzelmesi iyilik düzeyinin artmasını, hastalık ve sakatlıktan kurtulmasını sağlar.

Manuel tıp eğitimi:

Manuel tıp uygulamaları 40 ülkede kanunla düzenlenmiştir. Manuel tıp eğitimi ülkeden ülkeye önemli ölçüde değişir. Örneğin Yeni Zelanda ve Rusya’da uzmanlık statüsüne sahiptir.

Amerikadaki ilk manuel terapi okulu; Andrew Taylor Still tarafından kurulmuştur. Fransa’da Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon uzmanlık eğitiminde manuel terapi yerini almıştır Bazı ülkelerde uzmanlık, yan dal ve tıp eğitimi sonrası sertifikasyon geliştirilmiştir. Yasal düzenlenmenin olmadığı ülkelerde ise manuel tıp uygulamaları için lokomotor sistemle ilgili bölümlerden nöroloji, ortopedi, FTR, Romanoloji’ye ve ayrıca aile hekimleri ve pratisyenlere yan dal eğitimi veya ek yetki vermektedir.

Ülkemizde Prof.Dr. Cihan Aksoy önderliğindeki manuel terapi çalışmaları 1990’dan beri devam etmektedir. 2009’da Uluslararası Manuel/Muskoloskeletal Tıp Federasyonunda (International Federation for Manuel/Musculoskeletal Medicine – FIMM) ülkemizi temsil etmek üzere Cihan Aksoy başkanlığında Manuel Tıp Derneği kurulmuş, üyeliğimiz onaylanmış ve ülkemizde manuel tıp eğitiminin FIMM öğretisine uygun olarak şekillenmesi kararlaştırılmıştır.

Bu alanda lisansüstü mesleki eğitim kurs sisteminden etkilenir.

Bu yüksek tıp eğitiminin yasal düzenlemelerinde 320 saatlik kurs gereklidir. Mesleki eğitim modülü iki bölüme ayrılır. Temel kursta manuel tıp temel bilgi ve becerileri öğretilir. 120 saattir. İleri kurs manuel tıp gelişmiş yetkinlik ve becerileri öğretilir. 200 saattir. Dersler önceden yapılandırılmış ve önceden belirlenmiş bir sırayla basitten komplikeye şekilde yürütülür. 320 saatlik kurs programını tamamlayan hekimler yazılı, sözlü ve pratik sınav sonrasında başarılı oldukları taktirde FIMM onaylı diploma alarak uzman doktor manuel terapist unvanını almaya hak kazanırlar.

Günümüzde boyun ve bel ağrısı birçok endüstrileşmiş ülkede epidemi boyutlarına ulaşmıştır. Yaşamların bir döneminde tüm erişkinlerin yaklaşık %80’inin bel ağrısı ve %50’sinin boyun ağrısı çekeceği tahmin edilmektedir. Omurga bölgesindeki ağrıdaki bu artış toplum için önemli mali sonuçlar doğurmuştur. Son yıllarda morbiditeyi azaltma ve tedavi seçeneklerinin maliyet-etkinliğini arttırma yönünde çabalar olmuştur.

Manuel tedavi; evrensel manuel tedavi tekniği.

Manuel Terapi maliyetinin

Düşük olması ve hastanın ilaç yan etkilerine maruz kalmaması nedeniyle manuel terapi yöntemleri tecrübeli ellerde etkin bir tedavidir. Manuel tedaviye ilgi giderek artmıştır bununla paralel olarak da randomize kontrollü çalışmalar artmış ve Uluslararası tedavi önerilerine girmiştir Birçok fizik tedavi hekimi bu modaliteleri kullanmakta veya bu modaliteleri kullanan multi-disipliner bir ekibe liderlik etmektedir.

 

 

Leave a Comment