Spiral Nedir? Nasıl Takılır, Nelere dikkat edilmelidir?

  • Kasım 21, 2019

Spiral Nedir? Nasıl Takılır, Nelere dikkat edilmelidir?

Doğum kontrolü seçeneklerinden biri Spiral ya da RİA (rahim içi araç) diye bilinen yöntemdir. Herkeste aynı etkiye sahip olmasa da birçok kadında hem güvenli bir yöntem hem de etkili bir uygulamadır. Spiral uygulamasının ömrü de uzundur. Spiralin şekli “T” harfine benzemektedir. Spiral sayesinde cinsel ilişki sırasında gelen spermin yumurtalara ulaşması engellenmektedir. Spermin yumurtalara ulaşamaması ile doğum kontrolü sağlanır ve gebelik olmaz.

Dünya üzerinde spiral çeşitli şekillerde bulunabilmektedir. Şimdi dünyadaki RİA çeşitlerinden biraz bahsedelim.

Hormon içerikli rahim içi bu araçlardan bir tanesinde takılan kişini vücuduna az miktarda progestin hormonu verir. Bu hormon bilinen doğum kontrol haplarının birçoğunda da kullanılmaktadır. Bu hormon sayesinde ağır geçen menstriüel kanamaların  daha az geçmesi beklenir. Yani mens dönemi yoğun kanamalı geçen kadınlar için doğru bir doğum kontrol yöntemi tercihi olabilir.

Bir diğer spiral ise bakır rahim içi “T” aracıdır. Bu araç herhangi bir hormon içeriğine sahip değildir. Bakır olarak tasarlanan bu araç hamileliğin engellenmesi amacıyla bağışıklık sisteminde uyarı oluşturmaktadır. Bu doğum kontrol aracı takılan kişide ilk zamanlarda adet yani mens döneminin biraz daha yoğun yaşanmasına neden olabilir. Hormonsuz bu rahim içi aracın kullanım ve doğum kontrol yöntemi olarak ömrü daha uzundur.

Kadın Doğum uzmanınız rahim içi araçlardan hangisini tercih ederse etsin doğru şekilde yerleştirirse gebeliği önleme oranı %99 civarındadır. Bu demek oluyor ki kullandığınız rahim içi araçla dahi cinsel ilişkide %1 gebelik olma ihtimali söz konusudur.

Doğum kontrolünde Spiral kullanımını avantajları;

Doğum kontrol yöntemi olarak uzun ömürlü olmaları bir avantajdır.

Genel olarak sorunsuz araçlardır ve cinsel ilişki sırasında çiftlerin kafalarının rahat olmasına katkı sağlar.

Bebeğini beslerken emziren annelerin bile kullanması için uygundur.

Maliyeti çok yüksek olmamakla birlikte bir kez bedel ödenmesi de önemli rahatlatıcı bir unsurdur.

Doğum kontrol yöntemini bırakıp hamile kalmak isteyenler içinde çıkarılması ile girilen ilişkiden sonra hamile kalınabilmesine olanak sağlar.

Spiral kullanan kadınlarda bazı olumsuz etkilerde gözlenebilir. Biraz da bunlardan bahsedelim;

Çok görülmemekle birlikte enfeksiyona neden olabilir.

Rahim içi araç vücuda yerleştirildiği için normal şartlarda olandan daha fazla pelvik hastalık yaşama ihtimali söz konusu olabilir.

Cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklara karşı bir önlem değildir.

Dış gebelik yaşama ihtimali oluşturabilir.

Hormonsuz bakır rahim içi araç kullana kadınlarda ilk dönemlerde normal adet sürecine göre daha fazla oranda kanama yaşanmasıyla birlikte anemi problemi de yaşatabilir.

Bir de rahim içi aracı kimlerin kullanamayacağı sorusu vardır. Şimdi kimler rahim içi kullanamaz konusundan bahsedelim.

Hamile kadınlar spiral kullanamaz.

Doğum yapmış kişiler pelvik enfeksiyon geçirmişse RİA kullanamaz.

Bu bölgeyle alakalı kanser rahatsızlığı yaşayanlar spiral kullanamaz.

Yüksek enfeksiyon riski olan kadınlar kullanamaz.

Vajina kanaması yaşayıp nedeni tespit edilemeyen kişiler kullanmamalıdır.

Spiral nasıl takılır?

Kadın doğum doktorunuzu jinekolojik muayenesi neticesinde rahim içi aracın takılmasına engel olacak bir enfeksiyon durumu ya da farklı bir durumun olmadığı tespit edilir.

Ağrı eşiği düşük olma ihtimali olan kadınlar için lokal anestezi uygulanır. Bazen vajinismus rahatsızlığı olan veya muayene korkusu olan hastalarda sedasyon şeklinde anestezi uygulanabilir

Rahim içi aracın içeriye yerleştirilmesini sağlamak amacıyla bir spekulum takılır. Vajinal boşluk antiseptik solüsyonla temizlenir.

Spekulumun açtığı aralıktan rahim içerisine uygun elemanlar aracılığıyla  rahim ağzı dediğimiz serviks tutularak sabitlenir  ve spiral rahim içine yerleştirilir.sonrası ultrason ile yerleşimi kontrol edilerek işleme son verilir.

Spiral takma işlemi jinekolojik muayene rahat olabilen bir hasta için sadece bir kaç dakikasını alan kolay bir süreçtir.

Spiral Takıldıktan sonra ne yaşayabilirsiniz?

RİA takıldıktan hemen sonra ağrı ya da kramp yaşama ihtimali olabilir. Ancak bu herkesin yaşayacağı anlamına gelmez.  Ağrı genelde adet ağrısına benzetilir. Bu dönemde ağrı kesici kullanılabilir.

Yine müdahaleden hemen sonra baş dönmesi şikâyeti yaşayanlar da olabilir.

Spiral takılmasından sonra bir hafta ile üç ay arası devam edebilen adet dışı lekelenmeler görülebilir.

Spiral kayması takılma işleminden sonraki iki hafta en yüksektir. Bu nedenle ilk haftalar ağır kaldırılmamalı, daha dikkatli davranılmalıdır.

Spiral takıldıktan sonra geçmeyen şiddetli kasık ağrısı, yoğun kokulu akıntı, lekelenme dışında yoğun kanama gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız gerekir.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Spiral

 

 

Leave a Comment