Kızlık Zarı Dikimi

  • Eylül 23, 2019

Kızlık Zarı Dikimi Ankara

Yırtılan kızlık zarı flep ile Kızlık Zarı Dikimi yapılır. Hasta litotomi pozisyonunda jinekolojik muayene masasında yerleştiriliyor. Anestezi altında, ön vajinal duvarda, saat 2, 5, 8 ve 11 hizasında dikdörtgen şeklinde flepler işaretlenir. Flepler çapraz olarak dikilerek vajiinal giriş daraltılır. Bu Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi olduğu için aylar sonra bile cinsel ilişki olduğunda kanama işareti alınır. Dikişler kendiliğinden eridiği için dikişlerin alınması gerekmez ve hasta aynı gün normal hayatına geri döner.

Cerrahi olmayan yöntemler, bitkisel özler ve hidroksietil selülüz içeren kremler denenmiştir. Bu kremler vajina duvarına uygulandığı zaman, vajinada şişmeye ve sıkılışmaya neden oluyor. İlişki sırasında sürtünmeye bağlı kanama olur bu da kızlık zarı yırtılmasını taklit eder. Diğer bir yöntem, kırmızı boya ya da kana benzer sıvı içeren bir kapsül vajene yerleştirilir ve cinsel birleşme sırasında bu kırmızı sıvının boşalması da kızlık zarı yırtılmasını taklit eder.

Yırtılan kızlık zarı cerrahi sonrası hemen dikilerek tamir edilebilir veya kızlık zarı kalıntılarından yeni bir kızlık zarı oluşturulabilir. Eğer kızlık zarı yırtılması yakın zamanda olmadıysa kızlık zarı kalıntılarını bulmak zordur. Kızlık zarının ikincil onarımı zayıf olma eğilimindedir. Ama yukarıda tarif edildiği gibi kızlık zarı kalıntılarına mukozal katlantılar yani flep eklenerek tamir yapılır. Bu daha doğal ve estetik bir görünüm verir.

Burada açıklanan prosedür “Ümmügülsüm SOYTÜRK Cerrahi” prensiplerine dayanmaktadır. Burada amaç, renk olarak, doku olarak ve kalınlık olarak orijinaline benzer bir doku yapmaktır. Bu fleplerde kanlanma iyi olduğu için hiçbir hastamızda nekroz veya dokuda bozulma olmamıştır. Kliniğimizde Kızlık Zarı Dikimi Ankara lokal anestezi ve sedasyon altında yapılır. Vajina girişinde ağ benzeri mukozal bir yapı oluşturulur. Bu işlemin amacı ilk cinsel ilişki sırasında yeni oluşturulan kızlık zarının yırtılmasını sağlamaktır. Hastalarımızdan cinsel ilişki sırasında ağrı gibi olumsuz bir geri dönüş olmamıştır.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2019

Kızlık Zarı Dikimi şekli değişken olduğu gibi, merkezlere göre de kızlık zarı dikimi fiyatları da değişkendir. Kullanılan anestezi, uygulanan dikim şekli fiyatı belirler. Bu nedenle fiyatlarımız için kliniğimizi arayarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Kızlık zarı dikimi fiyatları, geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatları değişkenlik gösterir. Kızlık zarı dikimi fiyatı belirlenmeden önce kızlık zarı muayenesi yapılması da gerekebilir.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajina girişinde bulunan zarımsı yapıda Müllerien kanal kalıntısıdır. Başlangıçta kızlık zarının körelmiş bir yapı olduğu düşünülürdü. Ama şimdi kız bebekleri pelvik enfeksiyonlardan korumayla ilişkili olduğu ileri sürülmüştür. Değişik şekillerde olabilir. Hormonal değişiklikler ve yaşla beraber görünümü değişebilir, ince olabilir. Bazı durumlarda şeffaf olabilir. Vajinanın girişini kaplayan ince zar şeklinde mukozal katlantıdır. Belli bir fizyolojik fonksiyonu yoktur. Genellikle hilal şeklinde olmasına rağmen pek çok şekilde olabilir. İnce veya kalın, sert veya esnek olabilir. Kızlık zarı ilk ilişki sırasına genellikle yırtılır ve geçici bir kanama olur. Yırtılma arka veya arka-yana doğru olur. Bazı geleneksel toplumlarda kızlık zarı bekaret göstergesi olarak kullanılsa da kızlık zarı bekaretin kesin göstergesi değildir.

Kızlık zarı hastalık, yaralanma, fizik muayene ve bazı egzersizler, jimnastik, at binme, bisiklet binme ve tampon uygulama sırasında da yırtılabilir. Mastürbasyon sırasında kadın farkına varmadan kızlık zarını yırtabilir. Kızlık zarı yırtıldıktan sonra rejenere olamaz, yani kendisini yenileyemez ama cerrahi olarak dikilebilir. Kızlık zarının olmaması vajinanın doğuştan olmamasıyla beraber olabilir. İzole olarak kızlık zarının olmaması mümkün değildir.

İngilizce sözlüklere göre bakire ‘cinsel ilişkiye hiç girmemiş’ demek anlamına gelir. Kızlık zarı, himen Yunan mitolojisine göre ‘evlilik ve düğün tanrıçası’ Hymenous’dan geliyor. Toplumsal normlara göre cinsel ilişki sırasında kızlık zarının yırtılması, o kadının daha önce hiç cinsel ilişkiye girmediğini yani bakire olduğunu gösterir. Pek çok ülkede bakire olmamak bir utanç ve dışlanma sebebidir. Bazı toplumlarda bu kadınlar namus cinayetine kurban olur. Kızlık zarı bütünlüğü, evlilik öncesi fizik muayene ile ya da cinsel ilişki sırasında vajinal kanamanın olmasıyla teyit edilir. Bazı kültürlerde, gelinin bekaretinin kanıtı olarak gerdek gecesinin kanlı çarşafı sergilenmek durumundadır.

Himenoplasti Kızlık Zarı Dikimi için kullanılır. Bugünkü çağda bu geleneksel bir gereksinim olabiliyor. Bu tartışmalı bir konu olsa da kızlık zarı yeniden popüler bir trend haline geliyor.

En Sık Görülen Kızlık Zarı Çeşitleri Nelerdir?

  • Septalı(bölmeli) kızlık zarı: Septalı kızlık zarı %5 sıklıkta görülür. Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen zara ait bir parça vardır. Genellikle bu bölme kızlık zarının ön tarafından arka tarafına doğru uzanır. Kızlık zarında bu şekilde bölme varsa vajende de bölme var mı diye kontrol edilmelidir.
  • Çok delikli kızlık zarı: Kızlık zarının ortasında birden fazla delik vardır. Görünümünden dolayı kalburumsu kızlık zarı da denir. Görülme sıklığı %1 civarındadır.
  • Küçük delikli kızlık zarı: Kızlık zarının ortasındaki delik çok küçüktür ve bundan dolayı âdet kanaması çok ağrılı olur. Bu kişilerin ilk ilişkilerinde zorluk olabilir. Cerrahi müdahale ile açılması gerekebilir.
  • Deliksiz kızlık zarı: Doğuştan kızlık zarında delik yoktur. Az rastlanan bir durumdur; sıklıkla görülür. Doğum öncesi tanı koymak mümkün değildir. Vajinanın girişinde hiç delik yoktur. Adet kanamasının başlamasıyla bu kan dışarı atılamaz ve vücutta birikir. Çok ağrılı bir durumdur. Ergenlikte olabilecek istenmeyen durumları önlemek açısından yeni doğan döneminde muayene ve tanı önemlidir. Cerrahi müdahale etmek gerekir.

Kızlık Zarı Bütün Kızlarda var mıdır?

Evet. Çok nadir istisnalar olabilir. Interseks yani hem kadınsı hem de erkeksi cinsiyet özelliklere sahip durumlar, cinsiyet hakkında kafa karışıklığı yapabilir. Üreme sistemiyle ilgili olan bazı doğuştan anomaliler de üreme sisteminin dış görünümünü değiştirebilir.

Normal Kızlık Zarı Nasıl Görülür?

Kızlık zarının şekli zaman içinde değişebilir. Genişlik, kızlık zarının kenarlarının birbirine olan mesafesidir. Vajina girişindeki delik olarak tanımlanır. Derinlik, dış yüzeyden iç yüzeye olan mesafedir. Hastalar sırtüstü, kurbağa pozisyonunda (kalça ve diz eklemi büküle, bacaklar birbirinden ayrık) muayene edilir. Üretraya yakın saat 12 hizasıyla, anüse yakın saat 6 hizası arasında bulunur. Yeni doğanda kızlık zarı sıklıkla halka şeklindedir.

Bu halka vajinanın girişi boyunca uzanır. Östrojen hormonunun etkisiyle kızlık zarı kalınlaşır (derinliği artar). Aynı zamanda genişliği de artar. Kızlık zarı katlanarak fırfırlı bir hal alır bu şekilde kızlık zarı açıklığı, kendini gizler. Bir kızın hayatında kızlık zarının östrojenden etkilendiği iki dönem vardır. Ilk aşama doğumdan yaşamın ilk yılına kadar ya da yaşam boyunca (buranın çevirisini doğru mu yaptım bilemedim! ikinci aşama ergenlik ve üreme yılları boyunca devam eder. Brensen 1993 yılında, yeni doğan kız bebeklerde, kızlık zarını ön kısmında yarıklar tanımlamıştır. Okul öncesi ve erken ilkokul döneminde kızlık zarı yarım ay şeklindedir.

Ergenlik öncesi bazı kızlarda, kızlık zarında lokal kalınlaşmalar görülebilir. Bu altta uzanan kasların kızlık zarı devamıdır. Bazı kızlarda septal kalıntılara rastlanabilir; bunun da cinsel istismarla ilişkisi yoktur.

Kızlık zarını göremezsem bu ne anlama gelir?

Kızlık zarı ve vajinal açıklığın görülmemesinin en büyük sebebi vajen iç dudaklarını yapışık olmasıdır. Bu yapışıklık lokalize de olabilir. Vajen iç dudak boyunca da olabilir.

Kızlık zarı açıklığının büyük olması, cinsel ilişki anlamına gelir mi?

Hayır. Kızlık zarı açıklığı pek çok faktörden etkilenebilir. Çevre kaslardaki gerginlik, muayene pozisyonu ve muayene tekniği bunlardan bir kaçıdır.

Kızlık zarında anatomik varyasyonlar nelerdir?

Normal varyasyonlara göre ince ve esnek veya kalın ve sert olabilir. Âdet kanamasını engelleyen deliksiz kızlık zarı olması cerrahi müdahale gerektirir. Hormonlara ve aktivite düzeyine göre kızlık zarı açıklığı pekçok şekilde olabilir. Sıklıkla hilal şeklindedir. Hilal bandı saat 1-2 hizasında başlar, 10-11 hizasında biter. En geniş kısmı saat 6 hizasıdır. Ergenlikle beraber östrojen hormonu ve aktivite düzeyine bağlı olarak daha kalın ve düzensiz şekilli olur.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları için +90312 210 1626 numaramızı arayabilirsiniz.

 

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

 

Leave a Comment