Kadınlarda cinsel isteksizlik

  • Kasım 21, 2019

Kadınlarda cinsel isteksizlik

Kadınlarda cinsel isteksizlik

Kadınlarda cinsel isteksizlik çeşitli şekillerde görülebilir. Cinsel istek duymayabilir, fiziksel temastan hoşlanıp cinsel ilişkiden uzak durmak isteyebilir, cinsellikten tiksinebilir. Fiziksel olarak uyarılma belirtileri göstermeyebilir. Hastayı tedavi ederken ikiye ayırabiliriz;

  1. grup hasta hayatlarının bir aşamasında herhangi bir erkeğe karşı cinsel istek hissetmemiş kadınlardır. Bu gruptaki kadınlarda tedavi sonucu yüz güldürücü değildir. Uzun süreli psikoterapiye ihtiyaç duyarlar.
  2. grup hasta ise daha önce uyarılmış, cinsel istek duymuş, Fakat şu anda eşine karşı isteksizdir. Bu grupta tedaviye gerekirse aile terapisti ekleyerek hızlı sonuca ulaşılabilir.

Hastalarda tedavi de psikoterapi ve ev ödevleri ile gidilebilir veya bilinçaltı cinsellikle ilgili çatışmaları çok yoğun ise evlilik ile ilgili sorunları büyük ise önce onların çözümüne yönelik terapi uygulanır sonra ev ödevlerine geçilir.

Cinsel isteksizliğin genelde temelinde kadının kendini haz yaşamaya bırakma konusunda bilinç altında olan bir çatışması olabilir. Bilinç altında olan bu durum hastanın vajinismus olmasına, orgazm problemi yaşamasına veya cinsel isteksiz olmasına sebep olabilir. Bilinç altında cinsellik ayıp, günah gibi kavramlarla yerleşmiş olabilir, suçluluk hissi, cinsel ilişkide ağrı, acı olacak çok kanayacak şeklinde korku kodlanmış olabilir, erkeklere karşı düşmanlık olabilir, işini yeterince tatmin edememe kaygısı olabilir. Bunlara karşı olan savunma sistemi kadının cinsel isteğini, uyarılmasını ve hatta cinsel ilişkiye girmesini engelleyebilir.

Cinsel isteksizlik tedavisine başlamadan önce hastamızı çok iyi değerlendirmemiz gerekir. Hastanın cinsellikle ilgili ön yargıları, yanlış bilgileri varsa düzeltilmelidir. Cinsel isteğin doğru miktarı, doğru şekli yoktur, kişiye göre değişir. Bu nedenle hastamızı dinlerken kendimize göre doğruları bir kenara bırakıp hastanın ne istediğini odaklanmalıyız.

Cinsel isteği yüksek veya düşük olduğunu düşünerek tedavi için başvuran bir hastada, hastanın mevcut durumunu değiştirmek istediği ortadadır. Biz de içinde bulundukları durumun normal veya anormal olduğu şeklinde yorum yapmak yerine değiştirmeleri için yardım edebiliriz.

Cinsel birleşmek istemeyen bir kişi de çoğu zaman cinsel işleri tamamen normaldir. Yani uygun şekilde uyarıldı zaman zevk alabilir. Fakat bu durum belki çiftin cinsellikle ilgili veya tamamen cinsellik dışı bir çatışmalarının sonucu cinsel istek zarar görmüş olabilir. Her zaman çok uyumlu olan bir çiftte cinsellik çok iyi devam etmeyebilir. Çiftin cinsellik ile ilgili düşüncelerini, beklentilerini öğrenmek onlara nasıl yardım edeceğim izin temelini oluşturur. Çiftin isteklerini gerçekleştirememelerine sebep olan etkenler inceleyerek incelenerek düzeltmeleri konusunda yardımcı olunmalıdır.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Vajinismus Tedavisi

Kadınlarda cinsel isteksizlik

Leave a Comment