Kürtaj

  • Eylül 20, 2019

Kürtaj Ankara

Kürtaj Ankara tıbbi terimi dilatasyon-küretaj (D&C) olan işlem gebeliğin rahim içerisinden alınması işlemidir. Genelde istenmeyen gebelikler başta olmak üzere, rahim içerisinde sağlıksız gelişim gösteren veya ölü bebekler içinde uygulanır.

Kürtaj Fiyatları Ankara 2020

Kürtaj Fiyatları Ankara çok değişkenlik göstermektedir. Her merkezin fiyat politikasına göre, kullanılan anestezi şekline göre veya gebelik haftasına göre değişebilir. Bu rakamlar piyasada 2000-3000 TL arası değişebilir. Kürtaj işlemi için merkez seçerken işlemin yapılacağı ortamı, işlemi yapacak hekimi, kullanılan malzemeyi sorarak, araştırarak seçim yapılmalıdır.

Kürtaj işlemi kimlere uygulanır?

Kürtaj çocuk aldırma olarak bilinir. Fakat Kürtaj işlemi hiçbir zaman doğum kontrol yöntemi gibi kabul edilmemelidir. Modern gebelikten korunma yöntemlerine rağmen istenmeyen gebelik oluştuğu takdirde yasalarımız 10. Haftaya kadar kürtaj işlemini serbest bırakmıştır.

Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü bir olarak kabul edilerek hesaplanır. Kürtaj 18 yaşını doldurmuş evli olmayan kadınlar kendi rızası ile kürtaj yaptırabilirken evli bayanlarda eş imzası gerekir.

18 yaşın altında ise anne, baba izni ile işlem yapılabilir.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi eskiden küret denilen ucu keskin aletlerle yapılmaktaydı. Günümüzde artık vakum aspirasyonu dediğimiz teknik kullanılarak yapılıyor. Burada kullanılan aletler büyük bir enjektöre benzeyen karmen kanül ve aspirasyon işlemini yapan gebelik haftasına göre kalınlığı değişken plastik uçlardan oluşur. Bu uçlar her hastaya özel açılarak işlem sonrası atılmalıdır.

Kürtaj işlemi kliniğimizde vakum kullanılarak ve genel anestezi eşliğinde yapılmakta yaklaşık 7-10 dakika gibi kısa sürede bitmektedir. Hasta işlemden sonra 15 dakika dinlenerek işine geri dönebilir.

İşlem sırasında genel veya lokal anestezi uygulanır. Hasta genel anestezi istiyorsa işlemden 5-6 saat önce herhangi bir şey yememeli. Lokal anestezi yapılacaksa böyle bir açlık dönemine gerek yoktur. Lokal anestezi genellikle daha önce doğum yapmış hastalarda tercih edilir. Genel anestezi uygulanacak hasta işlem öncesi damar yolu açılır ve hastaya yapılan ilaçla hastada sedasyon yani uyku hali oluşturur. Hasta bu aşamadan sonra hiçbir şey duymaz. Sonrasında hastaya spekulum takılır. Uygun temizlik yapıldıktan sonra gebelik haftasına göre serviks dilate edilir. Yani genişletilir. Sonrasında uygun boyutta plastik kanül seçilerek gebelik ürünü aspire edilir.

İşlem öncesi hastanın hehangi bir hastalığı olup olmadığı, kullandığı ilaçlar, allerji öyküsü, hastanın ve eşinin kan grubu bilinmelidir. Kan uyuşmazlığı varsa özellikle 7. Haftadan büyük gebeliklerde kan uyuşmazlığı iğnesi gerekir. Bu iğne ilk 72 saat içinde yapılmalıdır.

Kürtajın riskleri nelerdir?

Kürtaj bu konuda tecrübeli uzman doktor tarafından yapıldığı ve gerekli steriliteye dikkat edildiği takdirde riski yok denilecek kadar düşüktür. Çok nadir olmakla birlikte aşağıdaki durumlar görülebilir.

  • Rahim delinmesi; Gebe rahmi normal şartlara göre daha yumuşaktır.  Eskiden küretle yapılan müdahalelerde risk daha yüksek iken vakum küretaj işleminde risk çok azalmıştır. Gebelik haftası büyüdükçe rahim perforasyon riski de artar. Kürtaj işlemi yapılırken özellikle rahmin tepe kısmına yaklaşıldığında mümkün olduğunca nazik hareket edilmelidir. Delinme alanı küçükse kanama az veya olmayacağı için takip yeterli olur. Fakat aksi durumda acil cerrahi gerekebilir.
  • Parça kalması; Genelde büyük gebeliklerde, ölü gebeliklerde görülme olasılığı daha fazladır. İşlemden sonra kanamanın artması ile şüphelenilir, ultrason ile tanı konulur. Küçük parçalarda müdahale yapılmadan kendiliğinden düşebilir. Büyük parçaların tekrar kürtaj ile alınması gerekir.
  • Enfeksiyon; Kürtaj işlemi sırasında steriliteye uygun hareket edilirse, tek kullanımlık kanüller kullanılırsa, işlem sonrası antibiyotik başlanırsa enfeksiyon görülme ihtimali nadirdir. Bazen bunlara dikkat edilse de cinsel ilişkide bulunmak, havuz, hastanın sonrasında steriliteye dikkat etmemesine bağlı enfeksiyon gelişebilir.  Enfeksiyonda kasık ağrısı, kokulu akıntı, fazla kanama gibi belirtiler görülür. Uzun vadeli olarak rahim ve tüplerde yapışıklık oluşabilir. Tedavisinde uygun antibiyotikler yeterince süre kullanılarak tedavi edilir.
  • Gebeliğin devam etmesi; Özellikle kesenin ultrason ile görüldüğü ve ultrason eşliğinde yapılan müdahalede gebelik devamı olmaz. Fakar kesenin görülemediği 4 hafta gibi erken dönemlerde veya ultrason ile kontrol yapılmadığı durumlarda gebelik devamı olabilir. Tespit edildiğinde 2. Kürtaj gerekir.
  • Rahim içinde kan birikimi veya aşırı kanama; Genelde 8 hafta ve üzeri gebeliklerde veya miyom gibi rahim patolojisi olanlarda görülür. Rahim kendini toplayamaz ve aşırı kanamalar izlenir.  Bazı durumlarda serviks kasılır dışa kanama olmaz kan ve pıhtılar rahim içinde birikir. Rahmin hızlı toplamasını sağlayan ilaçlar kullanılarak bu sıkıntı düzeltilir.
  • Asherman sendromu; İşlem sırasında rahim iç zarı bazal tabaka zarar görürse yapışıklıklar oluşur. Genelde yapışıklık keskin küretle yapılan müdahale arkasından görülür. Enfeksiyon gelişmesi de yapışıklık oluşmasına neden olabilir. Yapışıklık olduğunu adet miktarının azalması veya olmaması ile anlayabiliriz. Hastalar bazen kürtaj sonrası infertilite şikâyeti ile başvurabilir. Ashermandan şüphelenilirse histereskopi yapılmalı ve yapışıklıklar açılmalıdır.

Sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Kürtaj işlemi ne kadar kısa süreli ve ağrısız bir işlem olsa da cerrahi bir işlemdir. Hasta genel anestezi aldıysa işlemden 15 dakika sonra kendine gelir. Bir süre hafif sersemlik hissi devam edilebilir. Hasta işlemden sonra adet yoğunluğundan daha az kanma ve ağrı yaşayabilir. Verilen antibiyotik ve ağrı kesicileri kullanması gerekir. Kullanılan ilaçlara rağmen aşırı kanama, koku, geçmeyen ağrı durumunda doktora başvurmanız gerekir.

Kanama genelde bir hafta lekelenme şeklinde, bazen hiç olmayıp içerde biriken kan ağrılı bir şekilde gelebilir. İki şekilde kanama normaldir. Kanamanın olduğu ilk 7-10 cinsel ilişki olmamalıdır. Görülen kanama adet değildir. Normal adet döngüsü 4-6 hafta sonra olacaktır. 2 hafta sonra yumurtlama olacağı için gebelikten korunmak gerekir. Kürtajdan sonra banyo yapılmasının bir sakıncası yoktur.

Sadece istenmeyen gebelikte mi yapılır?

Bebek aldırmak, çocuk aldırma dediğimiz kürtaj işlemi aslında rahim içerisinden küret benzeri alet yardımıyla doku alınması işlemidir. Bu nedenle küretaj rahim de patolojik bir durumdan şüphelenildiğinde patolojik tanı koymak için yapılabilir. Endometrial hiperplazi, endometrit gibi enfeksiyon, anormal kanama nedeni olan polip gibi patolojik sebeplerde biyopsi almak için probe küretaj işlemi yapılır. Bunun dışında ölü bebek tahliyesi, düşük sonrası içerde parça kalması gibi durumlarda da yapılır.

Kürtaj işlemi hangi gebelik haftalarında yapılır?

Canlı gebelik kürtajı 5-10. Gebelik haftalarında yapılır. Gebelik hafta tayini son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır. 5. Gebelik haftasının beklenilme sebebi daha erken gebelik haftalarında ultrasonda gebelik kesesi görülmez. Görülmeden işlem yapılırsa gebeliğin devamı gibi bir problemle karşı karşıya kalabiliriz. 10 gebelik haftasını geçen durumlarda yasal olarak yapılması yasak olduğu için işlem yapılmaz

İşlemden ne kadar sonra adet görülür?

Kürtaj işleminin yapıldığı gün adet günü kabul edilerek hastanın adet döngüsü ne kadar sürüyorsa sonraki adeti o tarihte olur. Bu genelde 4-6 hafta kadar sürer.

Bakirelerde kızlık zarına zarar vermeden yapılır mı?

Bakirelerde kızlık zarı zarar görmemesi için uygun spekulum kullanılarak yapılabilir. Usulüne uygun yapılırsa kızlık zarı zarar görmez.

Vakum kürtaj Ankara

Kürtaj rahim içinden küretle parça alınması işlemidir. Eskiden daha sık olarak küret dediğimiz metal aletlerle müdahale yapılmaktaydı. Fakat günümüzde kliniklerin çoğu bu aletleri neredeyse bırakmış, kürtaj işlemini büyük enjektöre benzer aletlerle yapmaktadır. Bu aletler karmen enjektör ve kalınlıkları farklı kanüllerden oluşmaktadır. İşlem enjektörün içindeki negatif basınçtan yararlanarak rahim içindeki dokunun aspire edilmesi temeline dayanır. Küret kullanılmadığı için rahmin zarar görmesi, delinmesi ve yapışıklık oluşması gibi riskler çok nadir görülür.

Kürtajda yasal düzenleme nasıldır?

İstenmeyen gebeliğin kürtaj ile sonlandırılması veya bebek aldırma işlemi yasalar tarafından 10. Haftaya kadar serbest bırakılmıştır. 18 yaşını doldurmuş bir kadın evli değilse kendi rızası ile kürtaj olabilir. Evli ise eşinin de rızası gereklidir. 18 yaşın altında olanlarda evli olsa bile mutlaka kürtaj öncesi ebeveynden imza alınmalıdır.

Gebeliği sonlandırmak için kürtaj dışında başka bir yöntem varmıdır?

Hastalar kürtaj olmak istemiyorum düşük yapıcı bir ilaç var mı diye klinikleri pek çok kez aramışlardır. Eskiden serviksi genişleten ve rahimde kasılma yaparak düşüğü başlatan bir ilaç vardı. Klinikte biz onu gebelik sonrası kanamalarda rahim kasılmasını sağlamak için veya ölü bebeklerde düşüğü başlatmak için kullanıyorduk. Fakat bu ilacın eczanelerde düşük hapı olarak satılması hastaların kontrolsüz kullanımına bağlı bazı problemler ortaya çıkardığı için yasaklanmıştır. Bunun dışında adet söktürücü olarak bilinen progesteron içeren ilaçlarda kullanılmış. Fakat bu ilaçlar başlamış bir gebeliği sonlandırmadığı gibi devam eden bebek üzerinde bazı riskler oluşturur. bu sebeple istenmeyen gebeliği sonlandırmak için tek yöntem vakumla küretaj işlemidir.

Sık kürtaj olmak sonraki gebeliği etkiler mi?

Steriliteye dikkat edilerek, bu konuda uzman bir hekim tarafından yapılan vakumla kürtaj işlemi sonraki gebelikleri olumsuz etkilemez. Vakumla aspirasyon yöntemi rahim iç zarına zarar vermediği için yapışıklık riski neredeyse yoktur. Hasta için kullanılan kanüller işlemden sonra atılmalı, her hasta için yeni alet kullanılmalıdır. Bu şekildede enfeksiyon rikinide minimuma imdirmiş oluruz.

Daha önce doğum yapmamış bir kadın için kürtaj riskli mi?

Kürtaj işlemi sırasında steriliteye dikkat edilmezse, kanüller tekrar tekrar kullanılıyorsa, küret gibi rahime zarar veren aletler kullanılmışsa enfeksiyon ve yapışıklık nedeniyle hastanın sonraki gebe kalma ihtimali düşer. Bu nedenle ilk gebeliklerde kürtaj yapılması önerilmez.

Sonrasında spiral takılır mı?

Evet kürtaj işlemi ardından aynı seansta spiral uygulanabilir. Fakat hasta hikayesinde kötü kokulu akıntı ve muayenede servikste yara görüntüsü varsa hastaya bunun tedavisi yapılıp kürtaj dan sonraki ilk adette spiral uygulanmalıdır.

Kürtaj Yasak mı?

Türkiye de istenmeyen gebeliğin alınması amaçlı yapılıyorsa 10 haftaya kadar serbest bırakılmıştır.  Fakat yasal prosedür gereği evli çiftlerde eş onayı gerekmektedir. Hasta evli değil ve 18 yaş üstünde ise kendi imzası ile işlemi yaptırabilir. Evli olmayan ve 18 yaş altı hastalarda velisinin onayı ile bu cerrahi işlem yapılabilir.

Bu 10 hafta hesabını yaparken hastalar bazen yanılır. 10 hafta son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanmalıdır. 10 hafta üstündeki gebeliklerde küretaj işlemi yasal değildir. 10 hafta üstünde bebekte kromozomal anomali, hayati tehlikesi olan bir anomali, anne adayı için riskli bir durum varsa yani tıbbi bir endikasyon varsa ancak küretaj yapılabilir.

Kürtaj sonrası adet olma

Kürtaj işleminin yapıldığı günü adet başlangıcı gibi düşünmek gerekir. Genelde kürtaj sonrası adet olma süresi hastanın kendi adet döngüsüne bağlıdır. Adet döngüsü ayda bir olan kadının kürtaj sonrası adeti de yaklaşık bir ay sonra başlayacaktır. Nadiren 1 hafta -10 gün sapmalar olabilir bu normal bir süreçtir.

Kürtaj

Kürtaj süresi

Kürtajın yasal süresi istenmeyen gebelik için yapılıyorsa 10 haftadır. Fakat tıbbi bir endikasyonu varsa başka sebeple veya ileri gebelik haftalarında küretaj yapılabilir.

Neden yapılır?
  1. İstenmeyen gebeliklerin tahliyesi amacıyla yapılabilir. Bu kürtaj 10. Gebelik haftasına kadar yapılır.
  2. Düşük veya doğum sonrası kalan parçaları temizlemek için yapılır. Bu parçanın yapacağı enfeksiyon ve aşırı kanamaları önler.
  3. Vajinal kanaması fazla olan veya ultrasonda rahim kalınlaşması olan hastalarda tanı koymak veya kanamayı azaltmak için yapılabilir. Burada alınan örnek patolojiye gönderilerek kesin tanı konulabilir.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

 

Leave a Comment