Baba Adayları Biliyor muydunuz?

  • Ekim 2, 2019

Baba Adayları Biliyor muydunuz?

Baba Adayları Biliyor muydunuz

Baba Adayları Biliyor muydunuz

Eşlerinizin hamilelik dönemlerinde, sizlerin gerçek anlamda onların yanında olması henüz doğmamış çocuklarınızın ruh sağlığı için gerçekten önemli.

Hamilelik dönemlerinde oldukça hassas olan bayanlar, bu süreçte kendilerini yalnız, çaresiz ve yetersiz hissedebiliyor. Doğacak çocuklarına yetemeyeceklerini düşünüp zaman zaman hamileliklerinden pişman olabiliyorlar. Bu süreçte eşlerinin şefkat ve özenlerine ekstra ihtiyaç duyarlar. Bilinçli olan baba adayları, eşlerinin bu değişken ruh durumlarının geçici olduğunu bilmekte ve her ne olursa olsun eşlerinin yanında olduklarının güvencesini verip onlara her şekilde destek olmaktadırlar. Aslında bilinçli baba adayları, bunu yaparken hem hayat arkadaşlarına bu zorlu yolculukta destek vermiş hem de daha doğmamış çocuklarının ruh sağlını olumlu etkilemiş olmaktadırlar.

40 hafta boyunca, anne karnında bebek fizksel gelişimin yanında ruhsal olarak da gelişmektedir. Bebek anne karnında, ilk haftalardan beri annenin mutluluğu ve mutsuzluğuna bağlı olarak ruhsal gelişimini sürdürmektedir. Çocuğunuzun “hırçın, ürkek, sakin, huzurlu” gibi özelliklere sahip oluşunda, genetik özelliklerinin ya da doğum sonrası çevresel faktörlerin etkin olduğu kadar anne karnındaki ruhsal gelişiminin de etkisi önemsenmeyecek kadar çoktur. Bu yüzden siz baba adaylarına hamilelik döneminde sanıldığından daha da fazla görev düşmektedir.

Ayrıca doğum sonrasında, anne ile bebek arasında kurulacak olan bağ, 0-3 yaş çocukluk döneminde çok önemlidir. Bu dönemde babaların, duygusal desteğini anneden çekmemeleri ve bu zaman diliminde annelerin, annelik görevini yaparken rahat ve huzurlu olmaları gereklidir. İleri ki yaşantısında bağlanma ve güven sorunu yaşayan çocukların annelerinin hamilelik ve sonrasındaki çocukluk döneminde zor bir süreç geçirdiği söylenebilir.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Leave a Comment