Refleksoloji

  • Eylül 25, 2019

Refleksoloji Ankara

Refleksoloji ayak üzerindeki belli bölgelere basınç uygulamaktır. Rahatlatıcıdır ve stres hafifletmek için etkili bir yoldur. Ayaktaki bu alanlar vücudun organlarına ve sistemlerine karşılık gelir. Bu alanlara uygulanan baskının, tedavinin organları etkilediğine ve kişinin sağlığına iyi geldiğine inanılır.

Refleksoloji

Refleksoloji nasıl uygulanır?

Refleksologlar, belirli alanlara baskı uygularken ayak grafikleri kullanırlar. Bazen uygulayıcılar, çalışmalarında yardımcı olması için kauçuk bilyalar, lastik bantlar ve ahşap sopa gibi nesneler kullanırlar.

Refleksoloji kimler uygulayabilir?

Refleksoloji uygulayıcıları arasında manuel terapistler, fizik tedavi uzmanları ve masaj terapistleri yer alır.

Hangi hastalıklarda kullanılır?

Kaygı ve depresyon gibi psikolojik belirtileri azaltır. Çalışmalar aynı zamanda, refleksolojinin kanser hastalarının palyatif bakımında da fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Refleksolojinin astım, şeker hastalığı ve kanser gibi çeşitli tıbbi durumları da tedavi edebileceği iddia ediyor. Fakat bilimsel deliller bu iddiaları desteklemek için yeterli değildir.

Kimlere uygulanmaz?

Refleksoloji güvenli bir tedavidir ancak ayak tabanına uygulanan çok şiddetli baskı bazı insanlara rahatsızlık verebilir.

Ayak masajı mıdır?

Çoğu insan refleksolojinin sadece ayak masajı olduğunu düşünür, aslında bundan çok daha fazlasıdır … fakat tam olarak ne ve ne işe yarıyor? Tedavinin hastada iyi hisler uyandırmasının yanı sıra, uygulamada amaç cilt ve kaslardan daha derine iner; vücudun ilgili organ ve bölgelerinde iyileşme tepkisi vermek için ayağa özgü refleks noktalarına baskı uygulanır.

Refleksoloji nasıl yapılır?

Refleksolojide ayağının yumuşak, etli topuğu yoğrulur, ayak parmakları çekilir, ayak tabanının çukur kısmına baskı yapılır. Bu ve benzeri hareketler refleksoloji tedavisi sırasında karşılaşacağınız küçük, yoğun hareketlerden sadece birkaçıdır.

Yararları nelerdir?

Baş ağrılarından sinüs problemlerine, mide sorunlarına kadar herhangi bir sorunda eğer ayağın belirli alanları uyarıldığında hassasiyet hissedilirse, genellikle ilgili organ içindeki vücut zayıflıklarını veya dengesizliklerini gösterir. Tekrarlayan basınç uygulamaları ve sinir uçlarının manipüle edilmesiyle dolaşım ve sinir sistemi uyarılarak bloke olmuş enerji kanalları açılır ve sonuç olarak genel sağlık ve dengeyi iyileştirir. Refleksoloji uzmanları ayak üzerindeki basınç noktalarını manipüle etmenin yanı sıra bazen rahatlamayı tetiklemek için el veya kulaklar üzerinde de çalışırlar.

Vücudu toksinlerden temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir, dolaşımı arttırır, iyileşme sürecini hızlandırır, enerji dengesini sağlar, kaygıyı azaltır, baş ağrılarını iyileştir, genel sağlık durumunu artırır.

Ankara ‘da nerede yapılır?

Tedavinin etkili olabilmesi için bir refleksoloji uzmanının sertifikalı olması ve her bir basınç noktasıyla ilişkili olan meridyenleri bilmesi önemlidir. Minel Klinik Ankara’da sertifikalı uzman doktorumuz tarafından refleksololoji tedavisi yapılmaktadır. Refleksoloji seansı sırasında, kıyafetlerinizle oturur veya yatar pozisyonda olabilirsiniz, refleksoloji uzmanı ayaklarınızın üzerine baskı yapar ve sıkıştırır. Terapist, rahatsızlıkları hafifletmek için belirli alanlara konsantre olabilir örneğin sinüs probleminiz varsa, ayak parmaklarına odaklanır veya vücudun her sistemini güçlendirmek amacıyla bütün ayak üzerinde çalışabilir.

Ankara Dr. Soytürk’te refleksoloji tek başına hastalıkları teşhis etmek veya tedavi etmek için kullanılmasa da, boyun, sırt, bel ağrıları gibi her türlü kas iskelet sistemi hastalıkları, anksiyete, astım, kardiyovasküler sorunlar, diyabet, baş ağrısı ve sinüzit gibi rahatsızlıklarda diğer tedavileri tamamlamak için kullanılır.

Uzm. Dr. Yasemin SOYTÜRK ÖZSEREN

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Leave a Comment