Vajinismus Egzersizi

  • Eylül 27, 2019

Vajinismus Egzersizi

Vajinismus Egzersizi

Vajinismus Egzersizi

Vajinismus hastaları tedavi ile ilgili pek çok arayış içindedir. Genellikle istedikleri bir anda bu sıkıntıdan kurtulacakları bir formüldür.’’ Herkesin kolayca başardığı cinsel birleşmeyi uyuyup uyandığımızda sonsuza kadar geçirecek bir tedavi olsa’’ belki uyuyup uyandığınızda kaybolacak bir rahatsızlık değil, ama 2-3 saatte ağrısız bir şekilde çözebileceğiniz formülü var.

Vajinismus hastalarında tam cinsel birleşme anında istemeden gerçekleşen bir kasılma vardır. Her ilişki deneme öncesi kendini psikolojik rahatlatmaya, cesaret toplamaya çalışsa da ilişki anında aynı hayal kırıklığına uğrarlar. İstemsiz kasılan bu pelvik kaslar aslında istemli kontrol edilebilen kaslardır. Bunu günlük hayatımızda idrar tutma esnasında sıklıkla yaparız.

O zaman Vajinismusu aşarken bu kası istemli nasıl kasıp, nasıl gevşettiğimizi iyi öğrenmemiz gerekir.  Kegel egzersizi dediğimiz bu egzersiz her otururken, yürürken, konuşurken rahatlıkla yapabileceğimiz bir egzersizdir.

Kegel egzersizi nasıl yapılır

Kegel egzersizi ilk öğrenirken tuvalette idrarını yaparken bunu durdurma hareketidir. İdrarı en az 5 saniye durdurmaya çalışmak gerekir. İdrar yaparken öğrendiğimiz bu hareket daha sonra idrar yokken günlük herhangi bir iş yaparken, istirahat halinde yapabileceğimiz bir egzersizdir.

Kegel egzersizini günde 40-50 ile başlayıp, idrar kaçırma gibi klinik şikâyet varlığında 150-200 kere yapmak gerekir. Aklımıza geldikçe tutma hareketini en az 5 saniye olacak şekilde yapıp sonra kendimizi bırakmak gerekir.

Kegel egzersizinin faydaları

Kegel egzersizi vajinismus tedavi aşamasında kullandığımız bir yöntem olması dışında kadının ilişki sırasında yapması orgazm olmasını sağlar. Kadınlar klitoral ve vajinal uyarılır. Vajinal orgazm için g noktası uyarılmalı. Bunun için kegel egzersizi kullanılabilir.

Gebeliğin son haftaları bebek vajene bası yapar. Normal doğumla esneyip açılan vajinal dokular zarar görüp tekrar eski haline gelmeyebilir. Vajenin elastikiyetini kaybetmesi hem erkek hem de kadında cinsel hazzı azaltır. Bu nedenle bazen kadınlar doğum sonrası vajeni daraltma için vajinoplasti ameliyatı veya lazer gibi yöntemlere başvurabilir. Gebelikte ve doğum hemen sonunda yapılan kegel egzersizi vajenin eski haline gelmesini sağlar. Sıkılığını korur. Vajinal gevşeme ve sarkma tedavisi amaçlı yapıyorsak günde 150-200 kere yapmalıyız 6 hafta sonra olumlu etkilerini görmeye başlarız.

İlerleyen yaşla birlikte tüm dokuların elastikiyetinin azalması gibi vajinal elastikiyette kaybolur. Zor doğumlarda süreci hızlandırır. Kadınlarda mesane rahim ve bağırsaklarda sarkma ve buna bağlı şikayetler başlar. En sık kliniğe öksürüp hapşırmayla idrar kaçırma olarak gelir. Eğer kegel egzersizini rutinimize yerleştirirsek bu şikayetlerle karşılaşmayız. Özellikle 1 ve 2. Derece sarkması olan hastalarda cerrahiye gerek kalmadan sadece kegel egzersizi ile şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Gereksiz yapılacak cerrahiden de kurtulmuş olursunuz.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

 

Leave a Comment