Kısırlık Tedavisinde Akupunktur

  • Ekim 8, 2019

Kısırlık Tedavisinde Akupunktur

Kısırlık Tedavisinde Akupunktur

Kısırlık yani İnfertilite bir yıl düzenli ve korunmasız ilişkiye rağmen çiftlerin çocuk sahibi olamaması olarak tanımlanır. İnfertilite sıklığı toplumda yaklaşık %15 olarak tahmin edilmektedir. Kısırlık hem kadın hem erkeği ilgilendiren bir sağlık sorunudur. Kadında yumurtlama problemleri, Rahim ve tüpü ilgilendiren miyom, polip, endometriozis gibi sıkıntılar, servikal patolojiler, erkekte ise semen parametresinde bozukluklar, çevresel faktörler, cinsel sorunlar kısırlık nedenleri olarak sayılabilir.

Kısırlık Tedavisinde Akupunktur Uygulaması

Akupunktur hem kadın hem de erkek kısırlığında tedavi amaçlı, tüp bebek başarısını artırmak için kullanılabilir.

Kadın kısırlığında eskiden artık modern tıbbın bir şey yapamadığı veya tekrarlayan başarısızlıkları olan hastalar alternatif yöntem olarak akupunktura başvururken, son yıllarda yapılan çalışmalarda elde edilen olumlu sonuçlar sebebiyle hastalar çok daha erken aşamada akupunktur tedavisine başvurmaktadır. Akupunktur kısırlık tedavisinin her aşamasında karşımıza çıkar.

Bizim kendi klinik deneyimimizde ise erken menopoz hastası olup yumurta elde edemediğimiz hastamızdan 5 follikül elde ettiğimiz ve kalitesi yüksek embriyolar elde ettik. Başka bir polikistik over sendromu olan hastamızda ise ilk siklusta transfer edecek bir embriyo bulmuşken sonraki akupunktur uygulamamız ardından 8 iyi kalitede embriyo elde ettik. Buna benzer örnek sayısını artırabiliriz.

Erkek kısırlığında ise sperm sayı, hareket ve morfolojisini iyileştirmek için akupunktur kullanabiliriz.

Kısırlık ve tüp bebek tedavi süreci çift için önemli bir stres kaynağıdır. Bu olumsuz psikolojik durum tedaviyi de kötü yönde etkileyecektir. Çift üzerinde kaygı ve stresi azaltmak içinde akupunktur tedaviye eklenebilir.

Görüldüğü üzere akupunktur erkek ve kadın kısırlığında her aşamasında devreye girebilir. Her şeyden önemlisi yan etkisi olmayan zararsız bir uygulamadır.

Tedavi kadın ve erkek için ortalama üç ay sürer. Fakat her hastada değişiklik olabilir. İlk 2-3 hafta haftada 2-3 ile başlanıp sonraki tedaviler haftalık devam edilir. Akupunktur vücut dengesinin tekrar oluşmasını sağlayarak etki gösterir. Hormonlarda bir değişiklik yapmaz. Yani vücut kendi kendini iyileştirir.

Kadınlarda Akupuntur Tedavisi

Akupunktur ile ilgili bir bilgisi olmayanlar için bu yazıda geçen terimler biraz farklı gelebilir. Bahsettiğimiz organ sistemleri alışık olduğumuz ve bildiğimiz organdan çok farklı görev üstlenir. Bu görev hem duygusal hem de fizyolojik görevlerdir. Kısırlık probleminin temelinde de böbrek fonksiyonunda eksiklik olması söz konusudur. Böbrek özü doğum öncesi ve doğum sonrası büyüme, gelişme, üreme, gebe kalma, gebeliğin devamında görev alır. Böbreğin bu görevleri dışında beyin gelişimi, kemik gelişimi, saç ve dişin sağlıklı gelişimi için gereklidir. Doğumdan önce anne ve babamızdan gelen ve böbrekte depolanan bu öz doğum sonrası yaşam şartlarımızdan etkilenerek erken tükenebilir. Doğum sonrası özün üretimi su ve yiyeceklerden olur ve burada etkili organ mide ve dalaktır.

Kısırlığın Sebebi

  • Prematür dünyaya gelmek veya annenin sağlık probleminin olması,
  • Erkenlik döneminde fazla cinsel ilişki veya çok sayıda çocuk doğurmak,
  • Yaşam koşulları olarak soğuk ve nemli ortamda yaşamak kadın kısırlık sebepleri arasında sayılabilir.

Kısırlıkta Akupuntur Tedavisi

  • İlk adet gördüğü yaş geç ise, adet miktarı az ve adet ağrısı sıcak uygulama ile azalıyorsa rahimde soğuk olduğu düşünülür ve uterus ısıtacak noktalar tercih edilir.
  • Hasta kilolu,adetler düzensiz ve yoğun geliyorsa, premenstrüel belirtileri varsa, vajinal akıntısı da eşlik ediyorsa alt karındaki kanı hareket ettirecek ve nemi çözecek noktalar tercih edilir. Adet düzensizliği, kronik yorgunluk, baş dönmesi, kulak çınlaması, bel ve diz ağrıları varsa böbreği güçlendirmek gerekir.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kısırlık Tedavisinde Akupunktur

 

Leave a Comment