Kadınlarda İlk Gece Korkusu

  • Eylül 30, 2019

Kadınlarda İlk Gece Korkusu Nedir?

Kadınlarda İlk Gece Korkusu eşiyle birlikte yaşamak istediği ancak çeşitli nedenlerle bu cinsel ilişkiyi yaşama endişesi ve kaygısı ile ilişkiyi yaşayamamasından kaynaklanır.

Kadınlarda İlk Gece Korkusu

Kadınlarda İlk Gece Korkusu Neden Yaşanabilir?

İlk gece korkusunu yaşayan kadınların bu endişe, kaygı ya da korku durumuna çeşitli nedenler ve eğitim eksikliği nedeniyle yakalanabilir. Bu nedenler;

  • Ülkemizde cinselliğin yıkılamayan bir tabu olması,
  • Cinsel eğitimin ya doğru ya da hiç alınamamış olması,
  • Geçmişinde cinsel anlamda istismara uğrayanlarda,
  • Aile baskıları neticesinde yapılan evlilikler neticesinde,
  • Yaşanmış ilk cinsel ilişkideki kötü veya yanlış tecrübe,
  • İlk ilişkide kanamanın fazla olması kaynaklı korkular,
  • İlk ilişki sonrası hemen hamile kalma endişesi,
  • Kızlıktan kadınlık kavramına geçişin yaşatacağı hisler,
  • Cinsellik kavramının çeşitli kişilerce ayıp olarak nitelendirilebilmesi.

Vajinismus

İlk gece korkusu çözülememesi ve uzun süreler devam etmesi durumunda Vajinismus adı verilen ve vajinadaki kasılmalar nedeniyle penisin vajinaya hiç girememesine neden olan hastalığa neden olabilir. Vajinismus tedavisi kısa zamanda yapılabilen bir rahatsızlıktır. Yani bu duruma gelinmiş olsa bile ilk gece korkusuyla birlikte Vajinismus rahatsızlığının da çözümü kısa zamanda mümkündür. Yine de ilk gece korkusunu daha ileri boyutlara taşımadan cinsel terapilere katılarak çözmek sizler için en iyisi olacaktır.

İlk Gece Korkusu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavinin ilk basamağında cinsel eğitim gereklidir. Cinsel eğitim kapsamında biyolojik yapının öğrenilmesi en önemli noktadır.

Biyolojik olarak kendi cinsel organını tanıyan ve cinsel ilişkide eşinin cinsel mekanizmasını bilen birey ne yaşayacağını bilecektir. Bu bilgi sayesinde ilk ilişkide gelebilecek kandan korkmayacaktır. Bu örnekte olduğu gibi olaya bilinçli yaklaşabilmesi ilişkinin sadece zevk tarafına odaklanabilmesine de katkı sağlayacaktır.

Biyolojik yapısını bilen kişinin psikolojik olarak da kendini hazırlamış olması ile ilişki tam anlamıyla yaşanabilir. Tedaviyi yapacak hekim sizleri bu bilgi düzeyine hazırlayıp psikolojinizin de hazır olması için bilgiler verecektir.

Korkulara neden olacak fizyolojik bir durum söz konuş ise kadın doğum uzmanı tarafından bu unsurlar değerlendirilerek ilgili uygulamalar da yapılmalıdır.

İlk Gece Korkusunu yenmek için hangi hekime başvurmalıyım?

İlk başvuru noktanız bir kadın doğum uzmanı olmalıdır. Fizyolojik yapınızı muayene ederek ilişkide sıkıntı yaşatacak durum var mı kontrolünü yapmalıdır. Daha sonra sizlere ilişkinin nasıl gerçekleşebileceği, neler beklenebileceği hakkında bir eğitim vermelidir.

İlaç kullanımı

Korkuları yenmenin temelinde ne yaşayacağını bilmemek varır, dolayısıyla çözümü de konu hakkında bilinç kazandıracak eğitimler almaktır. Aksi bir durum söz konusu olursa bu durumu doktorunuz bu durumu size özel değerlendirmelidir.

İlk Gece Korkusunu yenenler

Cinsel bilincini geliştirmiş ve kendi cinsel organlarını tanıyan neticede sadece yaşayacağı duygulara odaklanabilen kişiler olacaktır. Dolayısıyla korkularınızı yenmek için uzman bir kadın doğum doktoruna başvurarak bu gelişimi kendiniz için sağlamanızı tavsiye ediyoruz.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Vajinismus Tedavisi

 

Leave a Comment