Akneden Korunabilir miyiz?

  • Aralık 9, 2019

Akneden Korunabilir miyiz?

Akneden Korunabilir miyiz?

Akne Yağlı cilt tipine sahip bireylerin sık karşılaştığı bir cilt problemidir. Koruyucu yöntemlerde;

1) Hastaların kendilerine,

2) Ailelerine, okul kurumlarına,

3) Biz hekimlere görevler düşmektedir.

Hastalar bilinçli bir cilt temizliğinin farkında olmalıdırlar. Yağlı cilt akne oluşumunda en büyük sebeptir ve bu durum ergenlik zamanında başlar cilt tiplerine uygun içeriği olan temizleyiciler ve yağlı kozmetikler, nemlendiriciler kullanmamaları ve uygun olanları için yardım almalıdırlar. Ayrıca hastaların kendileri sağlıklı beslenme ile ilgili bilinçli olmalıdırlar. Akne hiper androjenizm dediğimiz androjen hormonlarının yükselmesinin bir işareti olabilir bu yüzden eğer kişi de kıllanma artışı, saç dökülmesi, fazla ve hızlı kilo artışı, adet düzensizliği şikayetleri varsa ebeveynlerini bu konuda bilgilendirmelidirler.

      Ailede anne, baba ve kardeşler okulda ise öğretmenler ve arkadaşlar gençlerimiz için rol modeldir. Stres akne oluşumunu da çok önemli bir faktördür bu kurumlarda gençlerimizin Stres yönetimi ile ilgili bilgilendirilmeleri gerekmekte, ayrıca sağlıklı beslenmeye dair girişimlerde bulunulmalıdır. Çocuklarımız ve gençlerimiz okulda, evlerde besin değeri olmayan işlenmiş gıdalardan uzak tutulmalıdır yerine daha sağlıklı, besin değeri yüksek gıdalar konulmalıdır.

Biz hekimlerin de akne şikayetiyle başvuran hastada akne oluşumunu önleyici yaklaşımlar ilk adımımız olmalıdır. Yağ, şeker ve nişastadan zengin bir beslenme önermiyorum. Eğer karbonhidrat alacaksak daha çok glisemik indeksi düşük iyi karbonhidratlardan olan kuşkonmaz, fasulye, brokoli, kabak, turunçgiller, kivi, yeşil yapraklılar, şeftali, erik, ıspanak ve nişastasız sebzeler öneriyorum. A vitamini ve beta karotenden yana zengin yiyecekler kavun, ıspanak ve brokoli gibi gıdaları bolca almayız. B, C, E vitamininden zengin yine Selenyum, Çinko mineralleri içeren takviyeler, pro ve prebiotik ağırlıklı, omega 3 ağırlıklı beslenme gerekirse de takviyeler kullanılabilir.

Adet düzensizlikleri, kabızlık, hazımsızlık açısından hastanın ve hekimin uyanık olması gerekmektedir. Yaygın kisttik akne varsa skar oluşumunu önlemek amaçlı tedaviye oldukça hızlı başlanmalıdır.

Aknenin tipi, lokalizasyonu ve şiddeti açısından detaylı bir muayene yapmalıyız. Ani başlangıçlı mı, tedaviye dirençli mi, hormon problemine dair işaretler var mı dikkatlice muayene edilip sorgulamalıyız, gerekirse kan tetkikleriyle ve radyolojik tetkikler desteklemeliyiz. Akne şiddetlenmeden uzman hekimler tarafından uygun tedaviler başlanmalı doğru cilt temizliği açısından hastalar bilgilendirilmelidir.

Hasta Yorumu

Merhabalar,

Züleyha hanımı internet aracılığı ile buldum. Bundan önce başka yerlere de gitmiştim fakat hiçbir net sonuç alamadım. Buraya geldiğim zaman hocamızın ilgisiyle alakasıyla çok kısa sürede hem siğillerimde hem de aknelerimde çok net sonuçlar aldım. Bu kadar kısa sürede bu sonuçları almak çok mutlu edici bir duygu. Her şey için Züleyha hocama çok teşekkür ederim.

Özgür u.

Aknelerin Net Tedavisi

 

Uzm. Dr. Züleyha SOYTÜRK AŞIK

Dermatoloji ve Kozmetoloji Uzmanı

0312 210 16 26

Akneden Korunabilir miyiz

Leave a Comment