Vajinismus Nedir?

  • Eylül 19, 2019

Vajinismus nedir?

Vajinismus Nedir

Vajina girişini çevreleyen pelvik kasların cinsel birleşme sırasında kasılarak ilişkiye engel olma durumudur. Bu kasılma istemsiz olarak ortaya çıkar. Cinsel birleşme çoğu zaman mümkün değildir. Fakat bazen ağrılı olarak cinsel birleşme gerçekleşir ve kadınlar sonrasında bu ağrı beklentisi nedeniyle cinsel birleşmeden giderek kaçınmaya başlar ve cinsel isteksizlik başlar.

Vajina girişinde pelvik kaslarda kasılma sadece cinsel birleşme sırasında olmayıp vajinal tampon, fitil uygulaması, jinekolojik muayene sırasında da kasılma gerçekleşir. Bazen cinsel birleşmede hiç problemi olmayan bir hastada zor, ağrılı bir jinekolojik muayene ardından vajinismus gelişebilir.

Her cinsel birleşme denendiğinde tekrarlayıcı bir şekilde, sürekli pelvik kaslarda kasılma istemsiz olarak ortaya çıkar. Burada cinsel birleşme olamama sebebi bilinç altında yatan çeşitli korkular, çocukluktaki öğretiler, yanlış inanışlar, ilk gece hurafeleri, geçmişte yaşanan kötü tecrübeler olabilir.

Vajinal bölgedeki kasılmaya ilave hastalarda bacak, karın gibi tüm vücutta kasılma, mide bulantısı, kusma, çarpıntı gibi panik atak benzeri tablo da eşlik edebilir. Bu durum vajinismus derecesine bağlı her hastada şiddeti değişkendir.

Vajinismus Nedir

Vajinismus Nedir

Vajinismus hastası mıyım?

İlk cinsel birleşmede problem yaşayan hastaların bir kısmı vajinismus hastalığını daha önce duymuştur. Bir kısmı ise cinsel ilişkiye girememe yazıp internette aradığına karşılarına vajinismus hastalığı çıkar.  Cinsel birleşme yaşayamayan hastalar vajinismusu önce veya sonra da öğrense kendilerine acaba ben vajinismus hastası mıyım? diye sorar. Eğer cinsel birleşme yaşayamıyorsanız, ağrı, acı olacak diye korkuyor ve birleşme anı geldiğinde kasılıyorsanız vajinismus hastasısınız. Vajinismus hastalığının kesin tanısını konulması ve fiziksel sebeplerin ekarte edilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı muayenesinden geçmelisiniz.

Vajinismus hastasında jinekolojik muayene nasıl yapılır?

Vajinismus hastalarında genelde jinekolojik muayene gözle yapılan ağrısız acısız bir muayenedir. Kızlık zarı yapısına ve vajinismus derecesine bakılır. Spekulum muayenesi, vajinal ultrason incelemesi mümkün olmaz. Bu grup hastalarda illa ki bakılması gerekiyorsa muayene ancak genel anestezi altında, tam olarak yapılabilir. Vajinismus olan hastalarda Vajinismus tedavisinde yol almadan muayene için zorlanmamalı. Aksi taktirde vajinismus tedavisini de güçleştirir.

Vajinismus hastalarının fobisi nedir?

Vajinal kaslarda kasılmanın yanı sıra hastalarda cinsel birleşmeden ve vajina içine herhangi bir şey sokulmasından korkarlar. Bu korku fobi boyutunda olur. Vajinal giriş fobisi kaçınma, cinsel birleşmenin moral bozucu ve acı verici hal almasına neden olur. Genelde primer Vajinismusun ikincil bir reaksiyonu olabilir. Bazen de Vajinismustan önce fobi var olabilir.

Vajinismus hastalarında eşlik eden cinsel problemler var mıdır?

Bu hastalar klitoristen uyarılabilir., sevişmeden hoşlanır, cinsel temasta bulunmak isteyebilir. Bu süreç cinsel birleşmeye giderse o zaman sıkıntı başlar. Hastalarda eşlik eden genelde orgazmik bozukluklar ve cinsel isteksizlikte genelde eşlik eder. Vajinismus dışında herhangi cinsel işlev bozukluğu olup olmadığına bakılmaksızın ayrı bir durum olarak kabul edilip tedavi verilmelidir.

Vajinismus kesin tanısı nasıl konulur?

Vajinismusun cinsel birleşmeye yönelik basit fobik kaçınmadan vajinal girişi engelleyen fiziksek bir durum varlığından ayırt edilmelidir. Bu nedenle Vajinismusun tanısı ancak pelvik muayene sonrası konulabilir. Pelvik muayeneyi Vajinismus konusunda tecrübeli bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı gerçekleştirmelidir.

Vajinismus sıklığı ne kadardır?

Vajinismus sıklığı tüm dünyada değişkenlik gösterir. Türkiye gibi kapalı toplumlarda görülme sıklığı Avrupa ülkelerine göre çok yüksektir. Türkiye de görülme sıklığı %10 olarak tahmin edilmektedir.

Vajinismus hastalarında evlilik nasıl etkilenir?

Vajinismus problemi sadece kadının değil aynı zaman da erkeğin de problemidir. Kadın ve erkekte psikolojik ve cinsel birleşme olmadan devam eden evlilikler genelde tamamlanmamış kabul edilir.

Vajinismus kadınları nasıldır?

Eşinin cinsel birleşme girişiminde bulunmasıyla çok büyük fiizksel acı hisseder. Bu birleşme girişimleri hastayı korkutur, küçük düşürür ve hayal kırıklığına uğratır. Bu tekrarlayan başarısızlık kadınlarda yetersizlik duygusu, kocasına karşı suçluluk hissi, terkedilme korkusu yaşar. Zamanla bu acı, üzüntü kaynağı olan cinsel birleşme, her türlü cinsel yakınmadan, uzaklaşmaya sebep olur. Herhangi bir cinsel birleşme girişimi hastalarda kaygı, öfke ve sıkıntı yaratır. Cinsel penetrasyon girişimi sona erdiğinde kaygı, korku azalır. Bu kaygının azalması kaçınma davranışını pekiştirir ve Vajinismus semptomunun devamını sağlar. Tedavi başarısını engelleyen en önemli etken bu fobik kaçınma davranışıdır.

Tedavi başarısını etkileyen en önemli faktörler nelerdir?

Hastada oluşan cinsel birleşmeden fobik kaçınma davranışıdır. Hastada öncesinde var olan acı ağrı korkusu ilk gece korkusu veya birleşme sırasında hissedilen acı bu kaçınmayı tetikler.

Vajinismus hastaları ile ilgili yanlış bilinenler nelerdir?

  • Cinsel birleşme sırasında yapılan tepkilerin yeterince isterse düzeltebilecekleri,
  • Vajinismus hastalarının bilinç altında erkeklere karşı düşmanlık beslediği,
  • Vajinismus hastalığının histerik bir reaksiyon olduğu,
  • Vajinismus hastalarının kızlık zarını aldıklarında hastalık belirtilerinin düzeleceği,
  • Vajinismus hastalarının kas gevşetici, lokal anestezi kremleri, alkol gibi sedatize eden bir şeyler aldıklarında düzelebileceği,
  • Vajinismus derecesi arttıkça tedavi süresinin uzadığı.

Vajinismusun erkekleri nasıldır?

Vajinismus problemi yaşayan hastaların eşleri genel yapı olarak birbirine benzer. Eşlerini çok sever, onu incitmek veya üzmek istemez. İlişkide kadın kasıldığı zaman çok zorlayıcı olmaz. Bazen evliliklerinin başlangıcında zamanla düzeleceğini birlikte bunun üstesinden geleceklerini söyleyerek istemeden tedavinin gecikmesine sebep olabilir. Zaman geçtikçe ilişkinin olmaması evliliğin tamamlanmaması gerginliklere, eşe karşı öfkeye sebep olabilir. Tahammül azaldığı için çiftler arası çatışmalar artar. Bu noktada tedavi arayışı hızlanır.

Vajinismusun erkeklerinde cinsel problem varmıdır?

Vajinismus hastalarının eşlerinde büyük çoğunluk duyarlı, hassas bir kişilik yapısına sahiptir. Erkekler eşinin Vajinismus rahatsızlığına karşı gösterdikleri tepkiler değişkendir. Çoğu ona acı çektirmek, rahatsızlık vermek istemedikleri için geri çekilir. Fakat cinsel ilişkini, cinsel birleşme ile sonlanmaması eşte hayal kırıklığı, moral bozukluğu, bazen de reddedilme algısı, geliştirir. Çoğu Vajinismus erkeğinde bu rahatsızlığa tepki olarak sekendor ereksiyon problemi ve erken boşalma gelişir. Bu problemeler Vajinismus süresi uzadıkça ortaya çıkar.

Vajinismus ve ilişkiye girememe

Vajinismus halk arasında cinsel ilişkiye girememe olarak bilinir. Vajinismus problemi yaşayan çiftler karşımıza tamamlanmamış evlilikler olarak gelir.  Hastalarda cinsel birleşmeye karşı bir fobi ve sonrasında her ilişki denemesinde fobik kaçınma davranışı gerçekleşir.

Cinsel ilişkiye girememe hasta için genelde ilk cinsel birleşme denemesi sırasında sürpriz bir şekilde ortaya çıkar ve bu her ilişki denemesinde tekrarlar.  Hastalarda daha öncesinde olan yakınlaşmada veya ön sevişmede herhangi bir problem yoktur.  Çoğu çift birbirini sevdiğini, yeterli süre birbirlerini tanıdıklarını ve birleşme öncesi yakınlaşmalarının tamamen normal olduğunu söyler.  Hasta için bu durum beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar.

Cinsel birleşme sırasında hasta ve eşi bazen bir duvar hissi olduğundan bahseder. Hastalar ilk jinekolojik muayene başvurusu anatomik olarak her şey normal mi? sorusuna cevap aradıkları için olur. Vajinismusun büyük oranda sebebinin psikolojik olduğunu öğrenen hasta eşimi seviyorum, fiziksel olarak her şey yolunda neden cinsel ilişki olmuyor? Sorusunun cevabını aramaya başlar.

Cinsel ilişkiye giremeyen kadınlarda bildikleri, hatırladıkları tek şey ilk gece ile ilgili anlatılan abartılı öyküer ve ilk gecede hissettiği korkudur.  Bu öyküler ilişki sırasında hissedilen korkunç acı, ilişki sonrası olan aşırı kanamalar, hastanede dikiş atılması, kadın ve erkeğin ilişkide kilitli kalması gibi. Kliniğimize başvuran hastaların pek çoğunda gördüğüm bir diğer ortak özellik kızlık zarını nerede, nasıl bir yapısı olduğunu bilmemeleridir.  Hem kadın hem erkek kızlık zarı nasıl dediğimde vajenin gerisinde kulak zarı gibi tam kapalı bir yapı tarif etmektedir. Böyle olunca da ilişki ile kesin yırtılıp patlayacak bir doku akla gelmekte. Bunun sebebi cinsellikle ilgili bilgi içeren sağlıklı bir eğitim sistemimizin olmaması, çocuğun gelişim döneminde bu bilgilerin ehil kişiler tarafından değil arkadaş çevresinden veya pek çok bilgi kirliliği içeren internet ortamından sağlanmasıdır.

Toplumumuzda sosyal medyanın daha fazla kullanılmaya başlanması, medyada cinsellikle ilgili konuların daha sık ele alınması vajinismus rahatsızlığının bilinmesini sağlamıştır.  Fakat Hala kliniğimize başvuran vajinismus hastalarının %50 si bu hastalığı ilk kez duygularını söylemektedir.  Çiftler arasındaki cinsellik mahrem konulardır. Genelde çevre ile paylaşılmaz. Bu nedenle hastalar bu rahatsızlığın sadece kendi başlarına gelen korkunç bir şey olduğunu zanneder.

Vajinismus hastalığı olan kadınlar genelde cinsellikten konuşmaktan rahatsızlık duyar. Bazen cinsellik iğrenç bile gelebilir.  Kendi vücudu ile barışık değil, bazen de penise dokunmak veya görmekten hoşlanmayabilir. Vajinismus tedavisi öncesi hastaların bu gibi yanlış düşünceleri varsa öğrenilmeli ve tedavi bunları da göz önüne alarak planlanmalıdır.

Birincil vajinismus

Birincil vajinismus kadının cinsel ilişki sırasında PC kaslarında kasılmadan dolayı hiçbir zaman ağrısız cinsel ilişkide bulunamama durumudur. Birincil vajinismus, ilk cinsel birleşme sırasında ortaya çıkar. Eş cinsel ilişkide bulunamaz ve vajen açıklığında bir duvar hissi olduğundan bahseder. Cinsel birleşme imkânsız veya fazlasıyla zordur. Birincil vajinismus da cinsel birleşme olmadan devam eden evliliklerin yaygın nedenidir. Birincil vajinismus olan kadınlar fitil, tampon yerleştirmede ve jinekolojik muayenede problem yaşarlar.

Bazı kadınlarda diğer vücut kas gruplarında da kasılmalar meydana gelir, hatta panik atak rahatsızlığı benzeri bir durum yaşayarak ani solunum durmasına yol açabilir. Bu durum vajinaya bir şey yerleştirme çabası sona erdiğinde kaslar gevşeyerek tekrar normale döner.

İkincil vajinismus?

İkincil vajinismus, daha önce normal ağrısız cinsel ilişkide bulunan bir kadının hayatının sonraki bir evresinde ağrı kasılma ilişkiye girmede zorluklar yaşamasıyla karşımıza gelir. Genel olarak geçici pelvik ağrı ve buna sebep olan hastalıkların sonrasında gelir

Bunlar, travma, ameliyat, menopoz, enfeksiyon, doğum gibi durumlarda başlayabilir veya açıklanabilir hiçbir nedeni de olmayabilir. Bu hastaların ağrı sorunları önce tıbbi olarak tedavi edilebilir, daha sonrasında ağrı tüm vücutta kasılmaya neden olarak cinsel birleşmenin zorlaşmasına sebep olur.

İlk gece korkusu nedir?

Genç kızlarımız evlenmeden önce veya cinsel ilk tecrübelerinden önce cinsellikle ilgili bilgileri genelde çevresinde kendi yaş gruplarından bu konuda tecrübeli kişilerden alır. Ne yazık ki onlarda yaşadıkları olumsuzlukları biraz da abartarak arkadaşına aktarır.  Bu olumsuzluklar yaşadıkları şiddetli ağrı, kanama, yırtılma, dikiş atılması, ilişkide kilitli kalma gibi pek çok şey olabilir. Bunlarda hastanın bilinç altına yerleşir ve cinsel birleşmede kendini vajinismus olarak ortaya çıkarır.

Vajinismus toplumumuzda genelde tam olarak bilinmemektedir. Kliniğimize başvuran hastalara vajinismus hastalığını biliyor muydunuz? sorusuna %60 ı hayır cevabı vermektedir. Peki nasıl kendinize bu tanıyı koydunuz? sorusuna ilişkiye girememe, cinsel birleşme olmaması olarak araştırdıklarında karşılarına vajinismus hastalığı çıktığını belirtir.

Vajinismus hangi sıklıkta görülür?

Vajinismus Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde sıklığı %1 dir. Fakat Türkiye’de vajinismus sıklığı bunun yaklaşık 10 katı daha yüksektir. Türkiye’de vajinismus sıklığı %10 olarak tahmin edilmektedir. Kapalı toplumlarda bekaretin, kızlık zarının bu kadar önemli olması, kız çocukları yetiştirilirken bunun her yaşta hissettirilmesi, erkek ve kız çocuklarına tanınan özgürlüklerin farklı olması bu oranın bu kadar yüksek olmasının bir sebebidir.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Vajinismus Nedir, Vajinismus Nedir

Son Yazılar

Leave a Comment