Çocuğunuz için iyi bir kreş nasıl olmalı?

  • Ekim 7, 2019

Çocuğunuz için iyi bir kreş nasıl olmalı?

Çocuğunuz için iyi bir kreş nasıl olmalı?

Öğretmenin karakteri ve öğretmen sayısı çok önemlidir. Özellikle 0-36 ay temel güven duygusunun geliştiği dönemde çocuklarınızı gerçekten şefkat dolu ellere emanet etmeniz gereklidir. Ayrıca tercih edeceğiniz kreşte bir sınıfta çocuklarınızın güven bağı kurduğu iki sabit öğretmen olmalı ki bir öğretmenin olmadığı durumlarda diğer öğretmenin varlığı çocuklara yetmeli. Ama maalesef çoğu kreşte lafta var olan yardımcı öğretmen sabit olmuyor ve sadece ihtiyaç duyulduğu anlarda kullanılıyor ve çocuklar henüz güven bağı kurmadığı bu öğretmene öz bakılarını yaptırırken son derece yıpranıyor.

Çocuğunuzun beslenmesi özellikle kreş ve yuvaya giden yaş grupları için oldukça önemlidir. Çünkü çocuğunuz, kahvaltı, öğle yemeği ve ara öğünleri kreşte yemektedir. Ve kreşte çıkan yemeklerde kullanılan malzemelerin kalitesine ve yemeklerin çocuklar için gerekli protein, karbonhidrat ve yağ oranlarını içermesine dikkat edilmesi gerekir.

Duyarlı ve işini iyi bilen bir yönetim de sanıldığından çok önemlidir. Kreşte her şey fiziksel koşullar ve öğretmen seçimi değil, çocuklar için yönetimin de öğretmen kadar önemi büyük çünkü kötü bir yönetim, okulu büyük bir huzursuzluk içine sokabiliyor ve bu huzursuz ortamdaki mutsuz öğretmenler de mutsuz çocuklar yaratabiliyor.

Sınıf mevcudu, öz bakım ihtiyacı olan çocuklarda oldukça önemlidir. Yaşları 0-36 ay arasında çocuk kabul eden kreşlerde 10 çocuğa 2 öğretmen şeklindeki dağılım bile oldukça fazlayken çoğu kreşte 12-14 çocuğa sabit bir öğretmen ihtiyaç anında da herhangi bir yardımcı şeklindeki uygulama, henüz annesinden ilk kez ayrılacak olan çocuklar için son derece yıpratıcı ve zordur.

Kreşte yapılan aktiviteler, çocukların gelişim yaşına uygun seçilmeli ve kesinlikle çocuklar kreşlerde telefon ve laptop gibi araçlardan uzak tutulmalıdır.

Fiziki koşullar, aslında çoğu velinin çok önem verdiği belki de en çok önem verdiği konu olsa da aslında yukarıda bahsettiğim konular kadar önemli değildir. Tabi ki kreş güvenliği, temizliği kreşlerde olmazsa olmazlardan fakat ortamın lüks olması, şatafatlı olması, oyuncak çokluğu çocuğunuz için gerekli şeyler değil.

Leave a Comment