Sağlık Bağırsaklardan Başlar!

  • Ekim 7, 2019

Sağlık Bağırsaklardan Başlar!

Sindirim sistemimizin sağlığımız için kritik önem taşımasının en önemli nedeni, tüm bağışıklık sisteminizin yüzde 80’i sindirim sisteminizdedir! Bu şaşırtıcı bir yüzdedir.

Bağışıklık sistemimiz üzerindeki etkisine ek olarak, sindirim sistemimiz nörolojik sistemimizin en büyük ikinci bölümüdür. Buna enterik sinir sistemi adı verilir ve bağırsaklarda bulunur. İşte bu yüzden ikinci beynin diye isimlendirilir!

Yaygın kas ağrıları, kronik yorgunluk, eklem ağrısı, sedef hastalığı, otizm ve diğer pek çok rahatsızlıkların temelinde bağırsakların etkisi vardır. Bugün maruz kaldığımız pek çok toksin, sindirim sisteminin işlevini, besin maddelerini kullanma kapasitemizi engelliyor ve vücudumuzda birçok kronik hastalıkları ve kronik iltihabı tetikliyor. Sindirim sağlığınızı düzeltmenin ve dolayısıyla genel iyilik halinizi düzeltmenin sırrı, bağırsağınızdaki iyi ve kötü bakterileri dengelemektir. Sağlıklı olmak istiyorsanız günlük diyetinize probiyotik açısından zengin besinleri ve takviyeleri eklemek zorundasınız.

Probiyotik Katilleri

Çocuklar da dahil olmak üzere çoğu insan, reçete edilmiş ilaçların, özellikle antibiyotiklerin yanı sıra yüksek karbonhidratlı diyetler, klorlu ve florürlü su tüketimi, antibiyotik kalıntıları içeren süt ve rafine gıdalar nedeniyle probiyotik desteğe ihtiyaç duyuyor. Bu kimyasallar sisteminizdeki probiyotikleri öldürür ve zamanla sindirim sisteminize zarar verirler.

İşte vücudunuzun ihtiyacı olan muazzam probiyotiklerin faydalarını önleyen en önemli probiyotik katilleri: antibiyotikler, şeker, musluk suyu, GDO’lu gıdalar, duygusal stres, kimyasal maddeler ve katkı maddeleri. Bağırsak florası dengesini iyileştirmek için probiyotik katillerden kaçınmaya dikkat edin.

Bu gıdaların, toksinlerin ve stres kaynaklarının çoğuna günlük olarak maruz kalıyoruz ve dikkat etmezsek bağırsak mikroorganizmaları dengesizleşir ve sisteminiz kötü bakteri, maya, virüs, mantar ve parazitler için üreme alanı haline gelebilir. Bu sorunu gidermek ve bağırsaklarınızı iyileştirmenin tek yolu, kötü bakteri besleyen gıdaları ortadan kaldırmak ve probiyotik bakımdan zengin yiyecek ve takviyeleri tüketmeye başlamaktır.

 

Leave a Comment