Gebeliğin 6 haftası

  • Ekim 14, 2019

Gebeliğin 6 haftası

Gebeliğin 6 haftası

Bebeğinizin beyin ve sinir sistemi hızla gelişmektedir. Beyinin 3 farklı bölümü ayrışmaya başlamıştır. Başın her iki yanında ileride göz olacak olan göz vezikülleri oluştuğu gibi ayrıca bu esnada orta kulağın temel gelişimi başlar.

Bebeğin kalp atışları bu sıralarda başlar, hatta ultrasonografi ile görünür hale gelir. Solunum ve sindirim sistemi gelişmeye başlar ve kol bacak tomurcukları belirir.

Emriyoda bacaklar dizden kırılmış olarak durduğundan emriyonun boyunu ultrasonografi ile ölçerken bacaklar hesaba katılmadan sadece baş-popo mesafesi ölçülmektedir.

Bu haftada emriyo 2-5 mm kadardır. Tamamen amniotik kese içinde bulunan emriyo bu noktada artık üç boyutlu ve kompleks bir yapıya sahiptir.

Plasenta hızla gelişmeye devam etmektedir. Ancak gebeliğin devamını sağlayan ve 10-12. haftaya kadar yumurtalıktan sağlanan progesteron adlı bu hormonun plesantadan salgılaması başlamamıştır. Bu hormonun plesantadan sağlanması yaklaşık 10-12. haftalardan sonra başlamaktadır.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Gebeliğin 6 haftası

Dr. Soytürk Ankara’da Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları ile güzellik ve sağlık adına sizlerle beraber. Güvenerek gelebileceleğiniz bir sağlık kapınız daha var. Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK modern muayenehanesinde takibini yaptığı gebelik sürecinizi anlaşmalı olduğu özel hastanelerde doğumunuzu yaptırarak bebeğinize kavuşturuyor.

Leave a Comment