Cilt Temizliği

  • Aralık 3, 2019

Cilt Temizliği

Cilt Temizliği

Cildimiz bizim mutluluğumuzu, sağlığımızı hatta diğer organlarımızın denge de olup olmadığını dışarıya direk olarak yansıtan koruyucu bir örtüdür. Dolayısıyla onun farkında olup önemini anlamalıyız. Bunu da sağlıklı olan yaşam tarzını benimseyerek ve doğru cilt bakımı yaparak ancak edinebiliriz.

Cilt bakımı yaparken cilt tipleri önemlidir

Kuru Ciltte;

Su kaybı vardır. Bu durum kişiyi cildin bariyer fonksiyonunu da bir bozulma olabileceğine dair düşündürmeli ve tamiri, korunması için uyarıcı olmalıdır.  Cildin temizliğinde tercih edeceğimiz ürünler  sıvı  veya  krem formunda deriyi yumuşatıcı özellikte olmalıdır. Günde tek sefer özellikle de akşamları temizleme yeterlidir. Nemlendiricileri özellikle hiyalüronik asit, gliserin ve vitamin B ağırlıklı olmalıdır, bunlar gün boyu yaşanan nem kaybını yavaşlatırlar. Ayrıca deri bariyerinin yani korunmasının tamiri için de seramid içerikli kremler kullanılmalıdır. Güneşten korunma da çok önemlidir. Kuru cilt tiplerinde özellikle antioksidan içerikli olan koruyucuları tercih etmeliyiz .

Yağlı cilt tipi;

Sahip olan bireyler için ilerleyen yaşlarda yararlı ve besleyici bir elbise formundadır. Özellikle ergenlik döneminde bu parlak ve yağlı ciltle baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Ama doğru adımlarla ilerlediğinizde avantajlarını yaşayacaksınız. Cildin temizlenmesinde jel yada sıvı temizleyiciler kullanılır. Burada dikkat etmemiz gereken istenmeyen yağı temizlerken cilt kuruluğunu tetiklememektir, çoğu hasta özellikle güçlü deterjanlar kullanır. Bu ciltteki yağı uzaklaştırırken hücreler arası lipitte hasarlar oluşturur. İşte bunu istemiyoruz , minimum bariyer hasarı yapacak temizleyiciler seçilmelidir. Salisilik asit içeren formüller  günde 2 kez  kullanılabilir. Uygun olan nemlendiriciler özellikle niasinamid içerikli olanları tercih etmeliyiz. Çünkü deri yüzeyinde birikmiş yağ miktarını azaltırlar, nemi devam ettirirler, yağı absorbe eden pudralar da kullanılabilir. Oil free dediğimiz yağsız daha çok matlaştırıcı güneş koruyucuları da en üste kullanmak gerekir.

Karma Cilt;

Yağlı T bölgesi ve diğer alanların kuruluğudur, sadece birkaç ürünle dengelenebilir ve bakımı sağlanabilir. Kuru alanlara nemlendiriciler yağlı bölgelere ise daha yağlı hale getirmeyecek ürünler kullanmalıyız. Cilt temizleyicilerini günde bir kez kullanmamız yeterlidir.

Lekeli cilt;

Özellikle ultraviyolenin tetiklediği pigment bozukluklarında güneş koruyucular 30 ve üzeri olmak zorundadır günde en az üç kez, yaz mevsiminde 3 saatte 1 kullanılması tavsiye edilir. Fakat D vitamini değerlerimize de güneş koruyucu kullanırken baktırmamız da fayda vardır. Kullandığımız kozmetik ürünlerinin gece uygulanması ve içeriklerinin renk açıcı ürünler olmasına dikkat etmeliyiz.

Uzm. Dr. Züleyha SOYTÜRK AŞIK

Dermatoloji

Cilt Temizliği

Leave a Comment