Tarım İlaçlarından En Çok ve En Az Etkilenen Meyve ve Sebzeler

  • Ekim 1, 2019

Tarım İlaçlarından En Çok ve En Az Etkilenen Meyve ve Sebzeler

TARIM İLAÇLARINDAN EN ÇOK VE EN AZ ETKİLENEN MEYVE VE SEBZELER

En çok etkilenen meyve ve sebzeler: elma, armut, şeftali, nektarin, çilek, ananas, kiraz, ahududu, biber, kereviz, yeşil fasulye, patates, ıspanak, marul, salatalık, kabak, bal kabağı. Bu meyve sebzelerin organik olanlarını tercih edin.

En az etkilenen meyve ve sebzeler: muz, portakal, mandalina, greyfurt, kavun, karpuz, erik, kivi, yaban üzümü, mango, papaya, brokoli, karnabahar, lahana, mantar, bezelye, kuşkonmaz, domates, soğan, patlıcan, turp, avokado. Bu meyve ve sebzelerin kökeni daha az önemlidir.

Tarım ilaçları yüzeyde birikir. Organik olmayan meyve ve sebzelerin kabuğunu soyarak ya da iyice yıkayarak tüketmek gereklidir.

Organik olmayan yiyeceklerin tamamen bertaraf edilmesi gerekmez, ama bunlar beslenmemizin temeli değil, arada bir yenen şeyler olmalıdır. Yanında biraz sebze bulunan bir biftek yerine, zaman zaman ana yemek olarak bir tabak sebzenin içinde (omega-3 bakımından iyi dengelenmiş) azıcık et yemeliyiz. Hintliler, Vietnamlılar ve Çinliler böyle yapıyorlar. Ortalama bir Hintli yılda 5kg et tüketmekte ve benzer yaşlarda bir batılıya göre daha sağlıklı yaşamaktadır. Bir Amerikalıyı doyurmak için 123 kg et gereklidir. Ve Amerika kronik hastalıklarda, obezite de, kanserde birinci sırada!

Leave a Comment