Vajinismus Dereceleri

  • Eylül 27, 2019

Vajinismus Dereceleri

Vajinismus Dereceleri ile vajinismusun ağırlığı da eş anlamlıdır. Vajinismusun derecesi, şiddeti herkes için farklılıklar gösterebilir. Bu konuda ilk vajinismus sınıflandırması ‘Lamont’ isimli bir bilim adamı tarafından 1978 yılında yapılmıştır. Lamont, vajinismus hastaların öykülerine ve jinekolojik muayene bulgularına göre 4 ayrı gruba ayırmıştır. Son yıllarda başka Pacik isimli araştırmacı 5. Derece vajinismus ekleyerek vajinismus 5 gruba ayrılmıştır.

Vajinismus Dereceleri

 

 

Vajinismus Dereceleri 1.Düzeyde Vajinismus:

En hafif formu olan bu hastalar muayene sırasında verilen telkinler ile vajinal kaslarının kasılmalarını kontrol edebilmektedirler. Sınırlı penis girişi vardır. Geçmişte yaşanmış bir cinsel travma yoktur.

2.Düzeyde Vajinismus:

Orta derecede vajinismus formudur. Kadın sınırlı cinsel birleşme yaşar fakat hissettiği ağrı nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınma vardır. Hasta parmağı ile vajen girişine dokunabilir. Bu vajinismus hastaları, jinekolog tarafından muayene sırasında verilen telkinlere rağmen, muayene süresince pelvik taban kaslarını kasmaya devam ederler.

3.Düzeyde Vajinismus:

Ortanın üstü düzeydeki vajinismus formu hasta cinsel birleşme sırasında şiddetli kasılma yaşar, cinsel birleşme hiç olmamıştır. Vajinal girişe dokunamaz. Hasta jinekolog tarafından yapılan muayene sırasında kendisini kasarak doktora engel olmaya çalışır.

4.Düzeyde Vajinismus:

İleri düzeydeki (şiddetli) vajinismus formu. Bu vajinismus hastaları cinsel birleşme anı geldiğinde korku endişe ve pelvik kaslarla birlikte vücutta kasılma oluşur. İlişki sona erdiğinde de sakinleşmesi zaman alır. Doktor tarafından yapılan jinekolojik muayenede kalçasını kaldırır, bacaklarını kapatır ve bu şekilde muayeneye engel olur.

5.Düzeyde Vajinismus:

En şiddetli, en ağır düzeydeki vajinismus formudur. Hasta cinsel yakınlaşma olduğunda korku endişenin eşlik ettiği panik atak tablosu gelişir. Sakinleşmesi zaman alır. Hekim tarafından yapılan jinekolojik muayene sırasında yaşanan yoğun korkuya bağlı olarak bu hastalarda muayene sırasında titreme, hızlı soluk alıp verme, çarpıntı, ağlama krizleri, bayılma nöbeti, bulantı, kusma, masadan kaçma, gibi tepkimeler ortaya çıkar. Jinekolojik muayeneye izin vermez.

Vajinismus derecesini veya şiddetini belirlemek tedaviyi planlamak açısından önemlidir. Vajinismus tedavisi sürecinde vajinismus derecesi önemli bir etkendir.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Dr. Soytürk 0312 210 16 26

Leave a Comment