Yerleşme Kanaması ne zaman ve nasıl olur?

  • Kasım 11, 2019

Yerleşme Kanaması ne zaman ve nasıl olur?

Yerleşme Kanaması denildiğinde aklımıza gebe kalma süreci gelmektedir. Gebelik sürecinde de kadın vücudunda çeşitli değişikler yaşanmaktadır. Bu süreçteki değişim vücudun iç kısmı ile dış tarafında da yaşanmaktadır.

Cinsel ilişki sonrasında erkekten gelen sperm hücresi ile kadındaki yumurta hücreleri buluşur ve buluşma neticesinde hamilelik sürecinin başlangıcı yaşanır. Bu dönemde blastosist adı verilen hücre kümelenmeleri meydana gelir. Bu hücrelerin rahme girişinden sonra bu hücrelerin rahim duvarına tutulması gerekmektedir. Bu tutunma olayının adı yerleşme yani implantasyondur. Yerleşme gebelik hormonlarını salgılanmasını tetiklemektedir. Bu hormonlar; Östrojen, progesteron, HCG ve koryonik gonotrapindir.

İmplantasyon yani yerleşme olmazsa normal aylık döngüde olduğu gibi rahim duvarınız dökülecektir. Bu durum hamile kalmaya çalışanlar için gebelik durumunun gerçekleşemediği anlamına gelmektedir.

Yerleşme olayının, implantasyonun gerçekleşmesi durumunda plasenta ve embriyonun gelişmesini sağlayacak ve ileriki süreçte bebeğinizi oluşturacak gelişimi ve rahimde yer edinmesini sağlar.

Yerleşme olayı yumurtlama gerçekleştikten 6 ile 12 arasındaki zamanın herhangi bir gününde olabilir. Bu durum çoğunlukla 8. ya da 9. Gün olarak görülmektedir. Yerleşme olayının kesin zamanı yumurtlama zamanınıza ve gebe kalmak için yumurtanın erken ya da geç mi olduğuna bağlıdır.

Hamilelik dönemi vücudunuzda her değişikliği dikkatle ve en ince ayrıntısına kadar incelediğiniz bir dönemdir. Bu dönemdeki kanamalar sizi oldukça yakında ilgilendirmektedir. Yerleşme kanaması bu döneme görülebilecek kanamalardan biridir. Herkesin bu kanamayı ayırt edebilmesi çok mümkün olmayabilir. Genel bir bakış açısıyla gebe kalan kadınların dörtte biri oranında kanama ve lekelenme yaşadığı şeklindedir ve bu kanamanın nedeni yerleşme durumu olarak yorumlanabilmektedir.

Yerleşme kanaması gebelik başlangıcınızda kafanız karıştırabilir.

Çünkü normal döngünüz içerisinde o tarihlerde kanama yaşayacak olabilirsiniz ve çakıştığını görünce ne oluyor diyebilirsiniz. Genel itibariyle adet döneminden önce gerçekleşse bile bazen aynı zamanlamaya denk gelmesi bu karışıklığa neden olabilir. Bu anı yaşarken yerleşme kanaması mı yaşıyorum yoksa adet dönemine mi girdim sorusunun yanıtını almak için kontrol edebileceğiniz bazı şeyler var. Adet dönemi kanamalarında kan rengi parlaktan koyuya giden bir kırmızı şeklindeyken implantasyon kanamalarında kan rengi çoğunlukla açık pembe veya kahverengi olabilmektedir. Bir diğer kontrol edilecek husus ise kanama şeklidir. İmplantasyonda kanama lekelenme şeklinde olacaktır, akış şeklinde bir kanama modeli implantasyonda beklenen bir durum değildir.

Yerleşme sırasında oluşan etkiler nedeniyle vücut sıcaklığında bir gün kadar sürebilecek bir ısı kaybı söz konusu olabilir.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yerleşme Kanaması

 

Leave a Comment