Labioplasti, Vajina Estetiği

  • Ekim 8, 2019

Labioplasti Vajina Estetiği

Labioplasti Vajina Estetiği

Labioplasti, Vajina Estetiği

Labioplasti nedir? Vajina Estetiği

İç dudaklar dediğimiz labium minüse uygulanan cerrahi işlemlere verilen isimdir. Bu labium küçültme işlemi asimetri olduğunda veya ergenlik döneminde hızlı büyümeye bağlı görsel veya fiziksel rahatsızlığa bağlı yapılabilir. Özellikle zayıflarda dış dudaklarda yağ dokunun az olmasına bağlı iç dudaklar daha büyük kalabilir ve mayo gibi kıyafetlerde belirgin olabilir. İç dudakların büyük ve dışarda olması vajinal enfeksiyon olasılığını da artırır. Bunun dışında cinsel birleşme sırasında rahatsızlığa sebep olabilir.

Labioplasti nasıl yapılır? Vajina Estetiği

İşlem steril ameliyat şartları hazırlanarak lokal veya genel anestezi eşliğinde yapılabilir. Anestezi şekli hastanın isteğine göre değiştirilebilir. Labioplasti İşlem süresi ortalama 20-30 dakikadır. Büyük olan dudaklar değişik cerrahi teknikler kullanılarak çıkarılır ve eriyebilen vikril dediğimiz süturlerle dikilir. Sonrasında dikiş alınmasına gerek yoktur. Cerrahi işlem sırasında labium anatomisini oradaki salgı bezlerini bilerek zarar vermeden doku çıkarılmalıdır. Ameliyat sonrası cerrahi izi kalmaz. İşlem kızlık zarına zarar vermez. Evlenmemiş, bakire olanlarda işlemi rahatlıkla yaptırabilir. Sonrasında gebe kalma veya doğum yapma cerrahiyi olumsuz etkilemez. İşlemden sonra minimal kanama olabilir. İşlemden 24-48 saat sonra ayakta duş alınabilir. Oturarak banyo 4 hafta olmaz. Bunun dışında bisiklete binmek veya cerrahi bölgesinin kan dolaşımını olumsuz etkileyecek spor aktivitelerden uzak durmak gerekir. Cinsel İlişki 4-6 hafta olmamalıdır.

Kimlere labioplasti yapılır?

Labium minus dediğimiz iç dudaklar bazen asimetrik ve büyük olabilir. Bunlar çoğunlukla hiçbir sıkıntıya sebep olmaz. Bazen hasta görüntüsünden şikayetçi olabilir bazen de giydiği kıyafetler dar ise fiziksel rahatsız edebilir. Nadiren ilişkide rahatsızlık verebilir. Eşi bu durumdan şikayetçi olabilir. İster görsel ister fiziksel rahatsızlık olsun hasta 2 durum içinde labioplasti isteyebilir. Estetik amaçlı yapılan bu işlem bakire veya evli 18 yaş üstü herkese uygulanabilir. Gebelik oluşumunu veya doğumu olumsuz etkilemez.

Labioplasti sonrası nelere dikkat edilmeli?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi labioplasti sonrası bölgenin temizliği çok önemlidir. Ameliyat sonrası verilen antibiyotikler düzenli kullanılmalı. Yara bölgesi eski sağlamlığına kavuşmadan yapılan cinsel ilişki yaranın açılmasına neden olabilir. Bunun dışında kan dolaşımını bozacak dar kıyafetler ve bazı sporlardan uzak durulmalıdır.

Labioplasti sonrası tekrarlar mı?

Labioplasti ile yapılan küçük dudakları küçültme işlemi kalıcıdır. Tekrar labiumlarda büyüme görülmez.

Büyük dudaklara yapılan cerrahi işlemler

Büyük dudaklarla ilgili karşımıza çıkan sorun dudakların kırışık ve sarkık görünümüdür. Bu özellikle zayıf ve 35 yaşını geçmiş kadınlarda görülür. Bunun dışında hamilelik döneminde olan renk koyulaşmaları da kişiyi rahatsız edebilir.

Labium majusa uygulanan dolgu maddeleri hastanın kendi yağ dokusu veya hiyalüronik asit olabilir. Uzun süre kalıcılığı nedeniyle yağ doku enjeksiyonu tercih edilir. Hiyalüronik asit uygulaması muayehane şartlarında yapılabiliyorken yağ enjeksiyonu genel anestezi altında ve ameliyathanede yapılmalıdır.

Her cerrahi işlemde olduğu gibi büyük dudakların dolgunlaştırılması sonrası enfeksiyondan korunmak önemlidir. Verilen antibiyotikler düzgün kullanılmalı, yara bölgesinin temiz kalmasına dikkat edilmelidir.

Vajina estetiği sonrası nelere dikkat edilmeli?

Vajinoplasti büyük bir cerrahi işlem olmasa da hastanın komplikasyon gelişmemesi için bazı şeylere dikkat etmesi gerekir.  Enfeksiyon gelişmemesi tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi burada da önemlidir. Hasta işlem sonrası kendisine verilen ilaçları düzgün kullanmalı.  Vajinoplasti sonrası bir miktar kanama olur. Bu dönemde hasta sık sık pedini değiştirmeli ve kuru kalmasını sağlamalıdır.  Cinsel birliktelik için 4-6 hafta beklemelidir.

Vajina estetiği ne sağlar?

Vajen daraltma ameliyatı hem erkek hem kadın için cinsel birliktelik açısından oldukça tatmin edicidir. Hastada bu gevşemeye bağlı idrar kaçırma, vajenden ses gelmesi gibi şikayetler varsa onlarda giderilmiş olur.

Vajina genişlemesinin ameliyat dışında çözümü var mı?

Pelvik kasları çalıştırdığımız kegel egzersizi vajen gevşemesi olmaması için veya hafif vakalarda tedavi için kullanılabilir. Kegel egzersizini, gebelikte, doğum sonrası başta olmak üzere günlük hayatımızda alışkanlık haline getirmemiz pelvik kasları güçlendirir ve gevşemeyi önler. Bazen de hafif düzeyde vajen genişleme şikâyeti, idrar kaçırma şikayeti varsa kegel ile bunu düzeltebiliriz. Günümüzde giderek popülaritesi artan diğer yöntem lazer ile vajinal daraltma işlemidir. İşlem ağrısız, kısa süreli ve oldukça etkilidir. Fakat en az 3 seans tekrarlamak gereklidir.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum, Akupunktur, Ozon Tedavisi

Leave a Comment