Hacamat

  • Eylül 25, 2019

Hacamat nedir?

Hacamat yani yaş kupa tedavisi, derinin bir neşter yardımıyla çizilmesi ve vakumlu kupalarla cilt altında biriken toksik maddelerin vücuttan alınması işlemidir. Hacamat merkezinde bisturi adı verilen tek kullanımlık cerrahi malzemeyle çizme işlemi yapılır. Hacamat tedavisi, tamamlayıcı tıpta etkili tedavi yöntemlerinden biri olup bedenimiz için zararlı olan ağır metalleri, toksinleri, serbest radikalleri uzaklaştırmanın en kolay yollarından biridir.  Damardan kan alınma işleminden tamamen farklı bir etki mekanizması vardır. Hacamat tedavisi iş gücü kaybına neden olmadan ayaktan yapılabilen bir tedavidir. Acısız bir işlem olup sağlığımızı korumanın en ekonomik ve doğal yöntemlerinden biridir.

Hacamat Tedavisi Ankara kan dolaşımını artırmak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan kuru kupa uygulaması ile belli vücut noktalarında bölgesel vakumla beraber yüzeysel cilt kesikleri oluşturarak kanın alındığı yaş kupa tedavisidir.

Hacamat Tedavisi Ankara

Hacamat tedavisi, vücutta biriktiği zaman organlara zarar veren maddelerin vücuttan uzaklaştırılma işlemidir. Bizim bedenimiz, açık bir sistem yani bir fıçı olduğunu düşünmek gerek. Bu fıçının alımı ve atılımı var, kendini düzenleme kapasitesi var. Eğer bu fıçıda alım fazlalığı ya da atılım azlığı olursa bağ dokusunda birikmeye başlar. Bedenimiz için olumsuz her şey bu fıçıyı doldurur.

Bu olumsuz faktörler nelerdir? 

Elektrosmog (elektriksel kirlilik yani cep tel, alışveriş merkezi, wireless…), ağız içine yerleştirilmiş metaller, ağır metallar, beslenme bozukluğu, yaşadığımız üzüntü ve stresler, bütün ameliyat skarları, psikojenik uyaranlar. Ve zaman içinde vücudun kendisini tolere etmesi bozulur, regülasyon bozukluğu olur, artan regülasyon bozukluğu yıllar içerisinde organ fonksiyon yapısında bozulma oluşmasına neden olur. Ve en ufak bir uyaranla fıçı taşmaya başlar.

Hastalarımız genel olarak şikayetleri başlayınca doktora başvurma eğilimindedir. Ama hastalıklar birden başlamaz. Her hastalığın bir süreci vardır. Bedenimizdeki fıçının dolma süresi aslında hastalık sürecidir. Ve hacamat tedavisi daha şikayetler başlamadan korunma amaçlı yapılabileceği gibi hastalık durumunda diğer tedavilere destek amaçlı da yapılabilen bir tedavidir.

Vücut için rahatsız edici toksinler, yaş kupa tedavisi ile uzaklaştırılır. Bu toksinler; hücrelerin metabolik artıkları, hücrelerin kullanmadığı sentetik moleküller, gıda katkı maddeleri, gdo katkılı yiyecekler, hayvansal ürünlerdeki hormonlar özellikle östrojeni taklit eden zeno östrojenler ve koruyucu içeren gıdalardır.  Hacamat iltihabı giderir, ağrıyı azaltır, hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır.

Çizik ile verilen uyarılar doğal bağışıklık sistemini uyarır.

Negatif basınç ile uygulama bölgesine kan akımı artar, artan kan akımı ile hücrelerin oksijen ve besin alımı hızlanır ayrıca o bölgenin lokal sıcaklığı artar. Artan sıcaklıkla birlikte jel kıvamlı olan hücreler arası sıvı yani doku jelinin viskozitesi azalır ve böylece hücreler arası sıvının lenfatiklere geçişi hızlanır ve drenaj daha kolay olur.

Organların yansıma bulduğu sırt noktalarına yapılan hacamat tedavisi ile gerek arteriyo-venöz gerekse lenfatik dolaşım düzenlenmekte böylelikle o organlarnn üzerindeki stress azalır. Akupunktur noktalarına yapılan uygulama ile bütün sistemin düzenlenmesi ve organlar arası enerji dengesi sağlanarak tedavi edici etki oluşturur.

Hacamat tedavisi ağrıyı azaltır. Cilt üzerine uygulanan tedavilerin özellikle ağrı kontrolündeki etkileri ile ilgili öne sürülen mekanizmalardan biri kapı-kontrol teorisidir. Ağrısız uyaranlar ağrılı uyaranlara neden olan kapıları kapatmaktadır. Böylece ağrısız uyaranların ağrıyı baskılaması mümkün olabilmektedir.

Hacamat tedavisinde yapılacak bölge ve noktalar önceden seçilmelidir. Hacamat yapılacak noktalar kuru kupa ile 3-4 dakika kadar vakum uygulanmalı. Bölge baikon ile dezenfekte edildikten sonra bir kupa sahasında en fazla 20-25 adet kesi olacak şekilde 1-2 mm derinliğinde, 0.5-1cm uzunluğunda bistürü yardımı ile dermal kesiler atılır. Kesi atılan bölgeye kupa ile 5-6 dakika kadar vakum uygulanır.

Hacamat tedavisi, varisli hastalarda varis olan damar üzerine, ameliyat sekeli olan ciltteki nebde bölgesine, nevüslerin direkt üzerine, hemofili grubu hastalara yapılmaması gerekir.

Hacamat nasıl yapılır?

Hastanın kabulu ve hastalık hikayesinin alınması, uygun kupa noktalarının belirlenmesi, uygulama öncesi ve sonrası dikkat edilecek hususlar, işlem öncesi uygun malzeme seçimi, işlem için yeterli sürenin belirlenmesi doktor tarafından yapılmalıdır. Nasıl yapılacağı tüm tedavi yöntemlerinde olduğu gibi bir doktor karar vermeli. Doktor ya da doktor gözetiminde bir sağlık personelinin yapması gereklidir.

Kişinin herhangi bir şikâyeti yoksa detoks, sünnet ya da sağlığı koruma amaçlı yapılması planlanıyorsa ay takvimi günlerine uymak hacamat tedavisinin etkisini artırır. Ay’ın Dünya’ya göre pozisyonu nasıl gel gitlere sebep oluyorsa vücudumuzun 2/3’ü sudan oluştuğu için Ay vücut sıvılarının akışkanlığını da değiştirir. Ay takviminin 15-25. günleri hacamat tedavisi için uygundur. Ancak hacamat tedavisi hastalık durumunda tedavi amaçlı yapılacaksa ay günlerine bakılmaksızın en kısa sürede yapılmalıdır.

Hacamat (kupa) tedavisi steril şartların sağlanması için klinikte yapılmalıdır. Ev ortamında yeterli hijyenin sağlanması mümkün değildir. Hacamat kupaları tek kullanımlık (kullan at şeklinde) olmalıdır. Uygulayıcı eldiven giymeli ve uygulama bölgesi steril edildikten sonra 5-6 dakikalık kuru kupa uygulaması yapılmalı sonrasında yine tek kullanımlık bisturi ile cilde küçük çizikler atılmalıdır. Çiziklerin uzunluğu ve derinliği hacamat tedavisinin etkinliği için önemlidir. Gereksiz derin çizikler iz(skar) bırakmakta ve sonrasında bu skar dokusu vücut için bozucu alan dediğimiz hastalık oluşmasına zemin hazırlayan faktör olmaktadır.

Gereksiz yere fazla kupa uygulanması hastada kan kaybına neden olur. Kafadaki bıngıldak yerlerine ve ense çukuruna hacamat yapılmamalıdır.

Hacamat tedavisi, kupa uygulaması nasıl etki eder?

Vücudumuzdaki tüm metabolik olaylar hücre dediğimiz küçük odacıklarda meydana gelir. Hastalıkların oluşmaması için bu odacıkların beslenmesi ve sonrasında burada biriken artık maddelerin uzaklaştırılması önemlidir. Odacıkların beslenmesi ve sonrasında toksik maddelerin tahliyesi kılcal damarlarla sağlanır. Bu odacıklar, matriks (bağ dokusu) dediğimiz sıvı bir ortamda bulunur. Bu sıvı odacıkların besin ve oksijen ihtiyacını karşılarken, metabolik atıkları ve karbondioksiti lenfatik kılcal damarlar taşır. Sağlıklı bir bedende bu döngü sürekli ve düzenli bir şekilde olur. Kupa uygulaması sırasında oluşturduğumuz negatif basınç ile kılcal damarların duvarında bulunan porlar yani küçük delikler genişleyerek bu alışveriş daha kolay olmaktadır.

Odacıklar (koyu renkli, yuvarlak, şekilli elemanlar yani hücre dediğimiz odacıklar) ve odacıkların bulunduğu bağ dokusu yani matriks görülmekte.

Odacık

Ciltte oluşturulan çizikler ile deriye has savunma mekanizması aktif hale gelir ve ciltte bulunan serbest sinir uçları uyarılır ve kutenovisseral refleks çarkı (iç organ-deri bağlantısı) devreye sokulur. Kutenovisseral refleks çarkından kısaca bahsedelim.

Cildimizin her noktası daha derinde bulunan organ ve yapılarla iletişim halindedir. Yani iç organlarımızın deride yansıma alanları vardır.

Örneğin;

Karaciğerimizde bir sıkıntı olduğunda onun yansıma alanı olan deride birtakım anormalliklere rastlamak mümkündür. Dolayısıyla bunu tersten düşündüğümüzde cilde yapacağımız uyarılar ile iç organlara ulaşabiliyor, düzenleme ve iyileşme sağlayabiliyoruz. Hacamat tedavisiyle yaptığımız budur. Akupunktur, nöral terapi, manuel terapi gibi diğer tedaviler de bu iç organ- deri bağlantısını kullanarak hastalıkları tedavi eder.

Bağ dokusu, tüm hücrelerin etrafını saran, besin alışverişinin gerçekleştiği ve toksik maddelerin atıldığı bir alandır. Derinin dermis katmanı, bağ dokusunun en geniş olduğu yerdir. Dermis bir sürü kıvrımlar oluşturarak yüzey alanına genişletir. Ama burada dolaşım çok yavaş olduğu için toksik maddelerin birikimi için zemin hazırlar.

Cilt Katmanları - HacamatResim de ciltten alınan kesitte dermisin oluşturduğu kıvrımlar görülmektedir.

Hacamat tedavisiyle oluşturduğumuz çiziklerle, dermis-epidermis bağlantı noktasındaki kıvrımlara ve bu kıvrımların altında biriken metabolik artıklara direkt ulaşabiliyor ve oluşturduğumuz negatif basınçla hızlı bir şekilde tahliye edebiliyoruz. Hacamat damardan kan aldırma yönteminden farklıdır. Hacamatla cilt altındaki küçük damar sisteminde akım artar ve atık maddelerin atılması sağlanır. Akupunktur noktalarına yapıldığında tüm sistemlerin düzenlenmesine neden olur. Vücudumuzun doğal olarak ürettiği serotonin, kortizon gibi maddeler artar.

 

Hacamat Tedavisi (Kupa) hangi hastalıkları tedavi eder?

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Fibromiyalji, romatizmal hastalıklara bağlı kronik ağrı, hareket kısıtlılığı, sabah tutukluğu, yorgunluk, kas iskelet sisteminin mekanik ağrıları, kireçlenmeler, migren ve gerilim tipi baş ağrısı, cilt problemleri, uyku bozuklukları, sindirim sisteminin hastalıkları, kabızlık, bulantı, kusma gibi durumlarda hacamat etkili bir yöntemdir.

Çocuklarda iştahı artırır, büyümesini hızlandırır, grip, astım, alerji, diş gıcırdatma gibi hastalıkları tedavi eder. Unutkanlık, dikkat eksikliğinde yapılır, zihni açar ve sakinlik verir. Hem venöz hem de lenfatik dolaşımın kılcal damarlarından kan alınarak toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olan bir tedavidir.

Ağrıları azaltmaya ve zayıflamış bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik etkileri vardır. Toplumda iyi kolesterol olarak bilinen HDL seviyesini artırır, kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliserit düzeyini azaltır.

İskemiye yani kan azlığına bağlı kalp ritm bozukluklarını önleyerek kalbi koruyucu etkisi çalışmalarda gösterilmiştir. Sigara kullananlarda O2 saturasyonunu yani kan oksijen düzeyini artırdığı kanıtlanmıştır. Boyun, sırt, bel, diz ve omuz ağrılarında, sedef hastalığı, zona, akne gibi cilt hastalıklarının tedavisinde, hipertansiyon ve solunum sistemiyle ilgili bazı hastalıklarda modern tıp yaklaşımlarını tamamlayan bir tedavidir.

  • Kafa hacamatı: Boyun ağrısı, epilepsi, unutkanlık, kulak çınlaması, bulanık görme ve baş dönmesine iyi gelir. Karaciğerin yükünü hafifletir.
  • Sırt hacamatı: Öksürük, terleme, astım, bronşit, kalp ağrısı, kusma, omuz ve sırt ağrısı, boyun ağrısı, bel ağrısı, prostat hastalığı, adet sancısı için kullanılır.
  • Ayak hacamatı: Topuk ağrısı, ayakta şişlik, burun kanaması, baş dönmesi, gözde ağrı, epilepsi, sırta vuran, uykusuzluk, bel ve kuyruk sokumu ağrısı, adet düzensizliği, sistit gibi rahatsızlıklarda kullanılır.

Hacamatın yapılmaması gereken durumlar

Trombofilebit, aktif yaralar, cerrahi yaralar, dekompanse kalp hastalığında, hemofili, kanama ve pıhtılaşma bozukluğunda uygulanmaz. Hamile bayanların karın üstüne, kasık bölgesine, yeni ameliyat olan bölgeye, çocuklarda omurilik üzerine, uygulama yapılmaz.

Hacamat ne zaman yapılır?

Sonbahar ve ilkbaharda, kameri ayların 17, 19 ve 21’inde, pazartesi, salı ve perşembe yapılması önerilir. Çünkü ayın çekim gücü nedeniyle cilt altında daha fazla toksik madde birikir ve daha etkilidir. Sağlıklı kişilerde bu öneriye uyulabilir. Diğer günlerde yapılmaz diye bir kural yoktur. Ağrılı ve şikâyeti olan hastalarda zaten kişinin toksik yüklenmesi fazla olduğu için bu günleri beklemeden yapmak gerekir.

Hacamat (Kupa) Tedavisi Teknikleri

Kupa uygulamalarının çeşitli sınıflamaları vardır. En sık kullanılan sınıflamalardan biri ciltte çizik olup olmamasına göre; yaş kupa uygulaması ve kuru kupa uygulaması vardır.

Yaş kupa uygulaması toplumda bilinen adıyla hacamattır ve cilde çeşitli sayılarda yüzeyel çizikler atılarak kan boşaltılması sağlanır.

Yaş kupa uygulaması;

Kuru kupa uygulamasında vücuttan kan alınmaz, kupanın içindeki hava alınarak cildin bombeleşmesi sağlanır. Kupanın içindeki hava, günümüzde genellikle bir pompa yardımıyla pratik bir şekilde alınmakta ve negatif basınç oluşturulmaktadır.

Yaş Kupa

Pompa tekniği;

Kupa uygulaması, pompa yardımıyla negatif basınç oluşturulur ve cildin bombeleşmesi sağlanır. Bazen alev, nefes, vida gibi yöntemlerle de kupa içindeki hava alınabilir. Kupa uygulaması, kupanın içindeki hava nefes ile alınmaktadır.

Pompa Tekniği

Alev tekniği;

Kupa uygulaması, alev yardımıyla kupanın içindeki hava alınır. Bazı durumlarda ek uygulamalar yapılır ve yapılan uygulamaya göre de iğneli kupa (akupunktur iğnesi yapılır üzerine kupa kapatılır), herbal kupa, sıcak kupa, manyetik kupa gibi isimler alır.

Hacamat Alev Tekniği

İğneli kupa tedavisi;

Kupa uygulama sırasında bazen kupalar uygulama bölgesinde hiç hareket ettirilmez bu sabit kupa uygulamasıdır, bazen de uygulama bölgesinde kupa, düşük bir negatif basınçla hareket ettirilir buna hareketli kupa tedavisi denir.

Hacamat İğneli Kupa

 

Hacamat Tedavisini (Kupa Uygulaması) kimler yapar?

Tedaviyi yapacak kişinin 27 Ekim 2014’te yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları yönetmeliğine göre doktor olma zorunluluğu vardır. Maalesef son yıllarda doktor olmayan kişiler tarafından yapılan uygulamalarda başta hijyen kurallarına uyulmayarak hepatit yani sarılık gibi bulaşıcı hastalıklar için risk oluşturmaktadır. En basitinden ciltte gereksiz ve fazla negatif basınç oluşturmaya bağlı bül dediğimiz kabarcıklar oluşturularak enfeksiyon için zemin olmaktadır.

Tedavinin etkinliği ve sonrasında istenmeyen yan etkilerin olmaması için bazı kurallara uyulması şarttır. Hastanın şikâyeti, hikayesi ayrıntılı bir şekilde değerlendirilerek uygun kupa noktaları belirlenir ve gerekli malzemeler seçilir. Asepsi yani cildin mikropsuzlaştırma işlemi yapılarak tedavi için gerekli süre belirlenir. Tek kullanımlık kupa setleri, cilde çizik oluşturmak için yine tek kullanımlık aletler ve eldiven kullanılmalıdır. Tedavinin etkinliği için uygulama bölgesi, çiziklerin derinliği, uzunluğu ve sayısı önemlidir. Kupaya gelen kanın takibi ve kupanın vücutta kalma süresi bizzat doktor tarafından takip edilmelidir.

Hacamat önceki ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hacamat aç karna yapılmalıdır. İki saat öncesi çok hafif yemek yenmeli, tatlı gibi şekeri yükselten gıdalar tüketilmemelidir. En az 24 saat önce ve 24 saat sonra hayvansal gıda tüketimi yasaklanmalıdır. Hacamattan 24 saat önce ve 48 saat sonra cinsel ilişki yapılmamalıdır.

Yara izi oluşmaması için hacamat yapıldıktan sonra ozon yağı ve kantaron yağı kullanılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda bazı durumlarda ilacı kesmek gerekebilir. Hacamattan 24 saat önce ve sonrasında ağır spor, sauna ve fin hamamı gibi aktiviteler olmamalıdır. Hasta kilosuna uygun miktarda bol su tüketmelidir.

Hacamat (Kupa) Tedavisi Tarihçesi

Kupa tedavisi 5000 yıl öncesine dayanan tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Ilk yazılı kaynaklara Çin ve Mısır’da rastlanmaktadır. Çin’de bildirilen ilk yazılı kaynak Bo Shu’dur. Ebers Papirüsleri, Mısır’da bulunan ve tıbbi konuları içeren bir kaynaktır ve bu yazıtlarda kupa tedavisi, yabancı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan bir uygulama olarak belirtilmektedir. Mısır’da bulunan lahitlerde kupa da dahil olmak üzere tıpta kullanılan pek çok aletin çizimleri görülür.

Hipokrat ve Galen yaş kupa tedavisi yani hacamattan bahseder. Moğol tıbbında da kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. Sonrasında islam ülkeleri dahil olmak üzere tüm Dünya ülkeleri yaş kupa tedavisini güvenilir bir tedavi yöntemi olarak benimsemiş ve tedavi protokollerine sokmuştur. Antik Yunan’da Aslepios Tapınaklarında (Yunan mitolojisinde tıbbın ve sağlığın tanrısına ait tapınaklar) kupalar kesici bir aletle birlikte uygulanarak fazla kanın boşaltılması için kullanılmıştır.

Prospero Alpini(1553-1617),

Yaş kupa tedavisiyle derinlerdeki rahatsız edici maddeleri vücuttan uzaklaştırarak, ağrıyı azalttığını, kanamaları kontrol ettiğini, adet kanamasını kolaylaştırdığını ve pek çok hastalığa iyi geldiğini belirtmektedir. Afrika ülkelerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Çin’de 1500’lü yıllarda klinik etkinliği kabul edilmiş ve bilimsel bir zemin bulmuştur.

Hacamat tedavi, geleneksel Çin tıbbında yaygın kullanılmaktadır. Samuel Bayfield ve Geoffrey Chaucer’in kitapları kupa tedavisinden bahseden ilk İngilizce kaynak olması bakımından önemlidir. Geleneksel İslam tıbbında da kupa tedavisiyle ilgili detaylı bilgilere rastlamaktayız. İbn-i Sina’nın ‘Tıbbın Kanunu’ isimli eserde kupa tedavisinden bahseder.

Kuru kupanın sıcaklık oluşturduğunu, yaş kupanın sıcaklığı aldığını belirtir ve çeşitli hastalıklarda kupa tedavisiyle ilgili reçeteler vermiştir. Şerefeddin Sabuncuoğlu (1385-1470) pnömotorak(akciğerin sönmesi) hastalığını kupa uygulamasıyla tedavi etmiştir.

Hacamat (Kupa) Tedavisi Tarihçesi

2004 yılından beri Amerika’da bazı kanser merkezlerinde uygulanmaya başlanmıştır.

Batı, 2005 yılını kupa terapisi yılı olarak ilan etti. Günümüzde İngiltere, Finlandiya, Çin ve Almanya gibi ülkeler sıklıkla kullanmaktadır. Yaş kupa tedavisinin yetkili olmayan ellerde artan kullanımı halk sağlığı riskini ortaya çıkarmıştır.

Ülkemizde kupa uygulamasıyla ilgili 27 Ekim 2014 tarihinde geleneksel ve tamamlayıcı tıpla ilgili düzenleme yapılmış ve sonrasında düzenlenen sertifikalı eğitim kriterleri belirlenmiştir.

Hacamatın faydaları nelerdir?

Modern tıp, hacamatın faydalarından hala kuşku duymaktadır. Ama bilim adamları tedaviyi kabullenmiştir. Çünkü hacamat uygulayıcıların birçok hastaya yardımcı olduğunu görmüşlerdir.

Hacamatın pek çok avantajı vardır. Kan akışını artırarak kaslara ve yumuşak dokulara daha fazla oksijen sağlayarak kas gerginliklerini, düğümlerini gevşetir, aşırı sıvıların ve toksinlerin boşalmasına yardımcı olur. Hacamat tedavisini de hastanın vücudun belli noktalarına vakum uygulayarak, vücuttaki doğal enerji yollarındaki engelleri kaldırır böylece rahatsızlıkları iyileştirir.

Hacamat steril tıbbi koşullar altında gerçekleştirildiğinde oldukça güvenlidir. Hastaların çoğuna herhangi bir rahatsızlık görülmez. Hacamat malzemeleri tek kullanımlıktır.

Hacamat sonrası hızlı iyileşmeyi sağlamak için uygulama alanı antiseptik ilaç ve uygun bandajla kapatılır.

Günümüzde birçok tamamlayıcı tıp çeşidi vardır. Ancak hacamat olimpiyat atletleri de dahil olmak üzere birçok sporcu arasında kabul gören bir tedavi yöntemidir. Hacamat kas düğümlerine bağlı ağrıların tedavisi yanısıra bağ dokusundan kaynaklanan ağrılara da yardımcı olur.

Hacamat ile detoks nedir?

Detoksifikasyon, vücuttan zehirli maddeleri uzaklaştırma işlemidir. Hacamat, bu nedenle yüzyıllar boyunca kullanılan bir yöntemdir. Toksinlerin vücuttan atılması vücut enerjisini artırır. Enerji, on iki meridyenden akar ve kan, derinin altındaki kılcal damarlar aracılığıyla derinin yüzeyine kadar gelir. Hacamat, toksinlerin cilt yüzeyine doğru ve vücudun dışına taşınması için çalışır. Toksinler cildin yüzeyine ulaştığında iyileşme süreci başlar. Hacamat kişinin genel enerjisini iyileştirmeye yardımcı olan invazif olmayan bir iyileşme yöntemidir. Ayrıca, daha iyi kan dolaşımının yaygınlaştırılmasına yardımcı olur. Hacamat egzama, migren, kas ağrıları, jinekolojik rahatsızlıklar, yüksek tansiyon, astım, depresyon, anksiyete, arterit, kısırlık gibi pek çok hastalığın tedavisinde yardımcıdır.

Uzm. Dr. Yasemin SOYTÜRK ÖZSEREN

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

 

Leave a Comment