Adet Görememe (Amenore)

  • Eylül 30, 2019

Adet Görememe Amenore Nedir

Amenore anlamı Adet görememe dir. Amenore bir hastalığa bağlı gelişen bir belirtidir. Bu klinikte iki şekilde karşımıza gelir.

Primer Amenore – Birincil Adet Görememe

Sıklığı %0.1 den daha azdır.Hiç adet kanamasının olmamasıdır.14 yaşında bir genç kızda sekonder sex karakter( kıllanma, meme gelişimi gibi) gelişimi olmadan veya 16 yaşına kadar sekonder sex karakter mevcutsa beklenir. Bu yaşlarda hala adet görülmediyse primer amenore denilir.

Primer amenorenin sebepleri nelerdir?

En sık sebep gonadal yetmezliğe neden olan turner sendromu gibi nedenlerdir. Primer amenoresi olan hastaların 1/3’ünde overlerde yetmezlik görülür. %20 hastada uterus, vajen gibi adet kanının çıkış yolunu engelleyen anatomik problemler vardır. Doğuştan olan bu anomaliler uterovajinal agenezi (rokitansky-kuster-hauser sendromu) gibi uterus ve vajenin gelişiminin anne karnında iken etkilendiği müllerien sistem anomalileridir. Gonadal yetmezliği olan hastaların birkısmında kalp ve böbrek anomalileride eşlik eder. Sekonder cinsel karakterleri gelişmiş ve hiç adet olmamış, siklik karın ağrıları ile başvuran bir hastada transvers vajinal septum yani perde veya kapalı imperfore himen akla gelmelidir.

Adet Görememe

Kalman sendromu nedir?

Hipotalamustan yetersiz GnRH salınımına bağlı hipofiz ve overlerin uyarılamaması sonucu gelişen primer amenore durumudur. Hastaların koku alma problemi de vardır. Buna anosmi denilir. Sekonder amenore; sıklığı %0,7’dir. Daha önce adet gören bir kadının 3 menstrüel siklus döngüsü adetlerinin kesilmesi veya 6 ay süreli adet olmama durumudur.

Ağır Adet Süreci- Akupunktur Tedavisi

Buraya gelirken ‘olmayacak bir işe girişmek ‘şeklinde düşüncelerim vardı. Çünkü o kadar ağır geçiyordu ki adet sürecim. Benden daha ağır kimse geçirmiyormuş bu süreci gibi düşünüyordum. Ağrılarımın şiddetinden başka inanılmaz derecede mide bulantısı, ateş, kusma, karnımda kasılma ve bozukluklar … Gerçekten çok şaşırdım burada ki tedavi sürecimin sonucuna. Yaklaşık 6 Seans Akupunktur uygulamasından sonra adet dönemini çok rahat geçirdim ki normalde 2 gün yataktan çıkamam ve günlük hayatıma devam edemezdim. Doktor hanım ve diğer çalışanların güler yüzlü anlayışlı tavırları içinde minnettarım. Sizi tanıdığım için kendimi gerçekten şanslı hissediyorum. Her şey için teşekkürler.

Ağır Adet Süreci- Akupunktur Tedavisi

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

Ozon Tedavileri

Akupunktur Uygulamaları

Leave a Comment